szkola

W powiecie olkuskim w pierwszym terminie zaliczyło egzamin dojrzałości dziewięciu na dziesięciu maturzystów. Olkuska młodzież osiągnęła tym samym jeszcze lepszy wynik niż rok temu i po raz kolejny plasuje się ponad ogólnopolską średnią. Prezentujemy zestawienie dotyczące zdawalności matur w powiecie olkuskim.

Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, w skali kraju w pierwszym terminie świadectwo dojrzałości uzyskało 78,5 % absolwentów szkół średnich. Spośród wszystkich osób przystępujących do egzaminu 14,8 % nie zdało jednego przedmiotu. Mają oni prawo do poprawki w sierpniu. Pozostali będą mogli szukać drugiej szansy dopiero w przyszłym roku.

W szkołach ponadgimnazjalnych powiatu olkuskiego do matury przystąpiło w tym roku 756 spośród 838 abiturientów. W pierwszym terminie udało się ją zdać 676 osobom. Egzaminu dojrzałości definitywnie nie zdało 26 uczniów. Do poprawki w sierpniu będą mogły podejść 54 osoby.

Statystycznie w naszym powiecie egzamin zaliczyło 89,42 % przystępujących. W przypadku absolwentów ogólniaków zdawalność wyniosła aż 93,15%. Technika uplasowały się na poziomie 80,09%. Wynik ten znacznie przewyższa średnią w skali kraju. Wśród tegorocznych licealistów maturę zdało bowiem 84,4 % przystępujących. W technikach odsetek ten wyniósł 67,9 %.

Wyniki w poszczególnych szkołach różnią się. Najlepiej poradzili sobie uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu. Maturę zdało tam 99,07 % osób (212 na 214 osób). W IV LO egzamin zaliczyło 92,41 % uczniów (146 na 158 maturzystów). II LO odnotowało rezultat na poziomie 91,80%. Tutaj na 61 zdających pozytywny wynik uzyskało 56 abiturientów. 

Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół w Wolbromiu osiągnęło wynik na poziomie 84,52 %. Majowy egzamin zaliczyło tam 71 na 84 przystępujących. Prawo do sierpniowej poprawki przysługuje 8 osobom.

Zestawienie powiatowych liceów zamyka III LO w Zespole Szkół nr 3 w Olkuszu, gdzie w pierwszym terminie maturę zdało 78,26 % egzaminowanych (18 na 23 osób). Negatywny wynik z jednego przedmiotu otrzymały tam 4 osoby.

Wśród techników najlepiej wypadło w tym roku Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Nr 1, z wynikiem na poziomie 93,83 % (76 z 81 maturzystów). Na drugim miejscu znalazło się Technikum Nr 3 w Zespole Szkół Nr 3. W „Ekonomiku” z grona 91 zdających pozytywny wynik otrzymały 73 osoby. Zdawalność w tej szkole wyniosła więc 80,22 %. Na trzecim miejscu, z wynikiem na poziomie 60 %, znało się Technikum Nr 4 w Zespole Szkół Nr 4. Tutaj z 54 absolwentów „Budowlanki” na podejście do matury zdecydowało się jednak tylko 25 osób. Egzamin zdało 15 z nich.

Zestawienie szkół technicznych zamyka Technikum w Zespole Szkół w Wolbromiu, gdzie na 19 maturzystów pozytywny wynik otrzymało zaledwie 9 uczniów. Zdawalność wyniosła tam 47,37 %.

W tym roku po raz pierwszy maturzyści będą mogli odwołać się od uzyskanego wyniku. Postępowanie jest dwuinstancyjne. Osoby, które uważają, że egzaminator źle ocenił ich prace, mogą ją zobaczyć i złożyć wniosek o weryfikację sumy punktów do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Jeśli po weryfikacji przekroczony zostanie próg 30 % punktów, dostaną świadectwo dojrzałości. Drugi etap odwołania polega na złożeniu wniosku do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.

 matury2017 powiat

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Franciszek
Franciszek
6 lat temu

Wtyniki egzaminów zawodowychsesji letniej będa ok. 29 sierpnia, natomiat wyników egzaminów sesji zimowej mamy wyzsze jak w Małopolsce.

Aleks
Aleks
6 lat temu

A może ktoś napisze w końcu jak poszły egzaminy zawodowe. Tylko matura i matura jakby nie było kształcenia zawodowego.

Czytelnik
Czytelnik
6 lat temu

Artykuł jest nierzetelny. Brak danych o ilości absolwentów w Technikum nr 1 i nr 3 i jaki to jest procent przystępujących do matury. Dopiero wtedy można porównywać.

Mat
Mat
6 lat temu

Zespół Szkół nr 4 – kolejny raz dość kiepski wynik. Co się dzieje w tej szkole?

adam.2017
adam.2017
6 lat temu

Cytat:
” Jeśli (…)przekroczony zostanie próg 30 % punktów, dostaną świadectwo dojrzałości”
Uzyskujesz 1/3 wymaganych punktów i masz zaliczona maturę.
I to przy takim ich,matur ,poziomie.
WSTYD!!