Powiat
W minionych wyborach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Karol Nawrocki otrzymał 57,50% uprawnionych do głosowania z powiatu olkuskiego, a Rafała Trzaskowskiego poparło 42,50% wyborców. Postanowiliśmy natomiast sprawdzić, jak zmieniły się preferencje wyborcze mieszkańców naszego powiatu od poprzednich wyborów z 2020 roku, w których Prezydent miasta stołecznego Warszawy zmierzył się z ustępującym Prezydentem RP Andrzejem Dudą: pewną osłodą wyborczej porażki może być fakt, że niemal wszędzie kandydat Koalicji Obywatelskiej zwiększył swoje poparcie kosztem kandydata Prawa i Sprawiedliwości.
OLKUSZ
Przypominamy, że przed pięcioma laty Andrzej Duda zwyciężył zarówno w samym Srebrnym Mieście, jak i całej gminie: biorąc pod uwagę wyborców z miasta oraz sołectw, wynik kandydata Prawa i Sprawiedliwości stopniał jednak z 56,34% w 2020 roku do 45,55% w tegorocznych wyborach. Od tego czasu Rafałowi Trzaskowskiemu udało się ponadto „odbić” Olkusz, w którym w 2020 roku stosunkiem 50,86% do 49,14% wygrał ustępujący Prezydent RP. Teraz, to kandydat Koalicji Obywatelskiej otrzymał 51,11% głosów przy 48,89% oddanych głosów na kandydata Prawa i Sprawiedliwości.
Dodatkową pozytywną informacją dla sztabu obecnej partii rządzącej może być fakt, iż Rafałowi Trzaskowskiemu udało się znacząco poprawić swój wynik w Olkuszu pomimo niższej frekwencji: w 2020 roku, kiedy do urn stawiło się łącznie 18 660 mieszkańców naszego miasta, Andrzej Duda wygrał bowiem różnicą 322 głosów. Tym razem, kiedy w Olkuszu zagłosowało łącznie 18 051 osób, to Prezydent miasta stołecznego Warszawy otrzymał jednak o 399 głosów więcej. Oznacza to, że różnica w wyniku kandydatów obu największych partii w Polsce nie tylko poprawiła się łącznie o 721 głosów na korzyść Rafała Trzaskowskiego, ale także doszło do tego przy działającej niekorzyść Koalicji Obywatelskiej niższej frekwencji.
BUKOWNO
Jedyna gmina miejska powiatu olkuskiego w 2020 roku była również jedyną gminą, w skali której zwyciężył Prezydent miasta stołecznego Warszawy. Tak też było i teraz, natomiast Rafałowi Trzaskowskiemu udało się powiększyć swoją przewagę nad Prezydentem Elektem: przed pięcioma laty wygrał on bowiem marginalnie, stosunkiem 50,15% do 49,85%, co przełożyło się na zaledwie 14 głosów przewagi. Tym razem poparcie kandydata Koalicji Obywatelskiej wyniosło 50,95% przy 49,05% oddanych głosów na kandydata Prawa i Sprawiedliwości, co przełożyło się na różnicę rzędu 96 głosów.
BOLESŁAW
Gmina Bolesław jest z kolei jedyną spośród wszystkich gmin powiatu olkuskiego, w której to kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości udało się zwiększyć poparcie w stosunku doi wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 2020 roku: przed pięcioma laty Andrzej Duda uzyskał tu bowiem poparcie na poziomie 51,39%, a teraz na Karola Nawrockiego swój głos oddało łącznie 51,94% wszystkich mieszkańców. Z drugiej strony, w samym Bolesławiu to Rafałowi Trzaskowskiemu udało się poprawić swój wynik z 54,46% do 55,16%. Warto przy tym zaznaczyć, że w Gminie Bolesław odnotowano najniższą frekwencję w powiecie olkuskim: do urn udało się tutaj bowiem 68,18% uprawnionych do głosowania, przy 72,94% frekwencji w skali naszego powiatu.
KLUCZE
Prezydent miasta stołecznego Warszawy ma powody do zadowolenia zarówno w przypadku samych Klucz, jak i całej gminy: w stosunku do poprzednich wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, poprawił on bowiem swój wynik w mieście z 57,10% na 57,83%, a w skali gminnej z 47,27% na 48,46%.
Przed pięcioma laty, najciekawiej ukształtowały się natomiast wyniki w komisji wyborczej w Jaroszowcu, gdzie kandydat Koalicji Obywatelskiej zwyciężył… jednym głosem, stosunkiem 438 do 437. Należy przy tym podkreślić, że w 2020 roku komisja ta obejmowała zarówno uprawnionych do głosowania z Jaroszowca, jak i z Zalesia Golczowskiego, a tym razem mieszkańcy obu miejscowości głosowali w osobnych komisjach. Po zsumowaniu ich wyników, Rafał Trzaskowski otrzymał w tegorocznych wyborach identyczną liczbę głosów, wynoszącą 438, jednak kandydat Prawa i Sprawiedliwości uzyskał ich jedynie 397. Różnica w wyniku kandydatów obu największych partii w Polsce znacząco poprawiła się zatem na korzyść Rafała Trzaskowskiego i to ponownie przy działającej na niekorzyść Koalicji Obywatelskiej niższej frekwencji.
WOLBROM
Tutaj zmiana preferencji wyborczych była zdecydowanie najbardziej zaskakująca, jako że to kandydat Prawa i Sprawiedliwości poprawił swój wynik w mieście, a kandydat Koalicji Obywatelskiej w skali gminnej: w 2020 roku na ustępującego Prezydenta RP wskazało 54,25% osób, a tym razem Prezydent Elekt otrzymał 54,46% głosów. W całej gminie Rafał Trzaskowski poprawił tymczasem swój wynik z 32,90% na 33,31%.
TRZYCIĄŻ
Niestety, nie jesteśmy w stanie sprawdzić zmiany poparcia w Trzyciążu, jako że w wyborach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 2020 roku mieszkańcy Trzyciąża głosowali w jednej komisji wyborczej razem z mieszkańcami Jangrota oraz Michałówki. Porównać można jedynie wyniki w skali całej gminy, gdzie Rafał Trzaskowski poprawił swój wynik z 21,78% na 22,36%.
Podsumowując, Rafałowi Trzaskowskiemu udało się poprawić swój wynik w skali całego powiatu olkuskiego o 1,15 punktu procentowego, z 41,35% na 42,50%. Ciekawsze wnioski można jednak wysnuć patrząc na liczbę oddanych głosów: w 2020 roku uzyskał on tutaj łącznie 25 251 głosów, podczas gdy w tegorocznych wyborach kandydat Koalicji Obywatelskiej zdołał przekonać nieco więcej mieszkańców, otrzymując 25 428 głosów. Z kolei w przypadku kandydata Prawa i Sprawiedliwości możemy zauważyć zauważalny zjazd poparcia, jako że z 35 814 wyborców Andrzeja Dudy w 2020 roku, tym razem na Karola Nawrockiego wskazało jedynie 34 405 osób, a więc o ponad 1 000 mieszkańców mniej.
Redakcja
Spektakularny sukces Trzaskowskiego…