Powiat

Według jakiego klucza przebiega dystrybucja preparatu? – Takie pytania zadają nam Czytelnicy po publikacji artykułu o ilości szczepień w naszej okolicy. Wiele osób intryguje, dlaczego ich liczba jest zbliżona w powiatach olkuskim i miechowskim, pomimo faktu, że nasz powiat ma ponad dwa razy więcej mieszkańców. Postanowiliśmy wyjaśnić tę kwestię.

Niedawno opublikowaliśmy na naszych łamach artykuł dotyczący postępów w ilości szczepień, jakie zostały wykonane w przychodniach na terenie naszego powiatu. Porównaliśmy tę wartość z ilością jego mieszkańców. Zaprezentowaliśmy również analogiczne dane dla ościennych powiatów. Wszystkie informacje pochodziły ze strony internetowej Ministerstwa Zdrowia, gdzie na bieżąco możemy zapoznawać się z informacjami szczepieniach.

Po lekturze naszego artykułu jeden z Czytelników zainteresował się kwestią dzielenia preparatu pomiędzy poszczególnymi samorządami. – Z liczby szczepień wynika, że oba powiaty otrzymały podobną ilość szczepionek, mimo znacznej różnicy liczby mieszkańców. O czym to świadczy? Czy jest to wynik niewłaściwego rozdzielnika, czy też braku odpowiedniej zapobiegliwości naszych władz? – pyta w mailu pan Waldemar. Postanowiliśmy wintyjaśnić tę kwestię.

W pierwszej kolejności kontaktujemy się z małopolskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. – Szczepienia w całej Polsce są realizowane zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 marca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. NFZ nie zbiera, ani nie publikuje danych dotyczących szczepień. Proszę o skierowanie pytań do Ministerstwa Zdrowia – mówi nam Aleksandra Kwiecień, Rzeczniczka Prasowa placówki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Zgodnie z powyższą radą, zwracamy się z pytaniem do Ministerstwa Zdrowia. – W imieniu rzecznika prasowego uprzejmie informuję, że dystrybucją i logistyką szczepionek zajmuje się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Tam proszę skierować pytania – informuje nas Justyna Maletka z biura komunikacji resortu zdrowia. Kolejnym krokiem jest więc napisanie maila do tej instytucji.

– Szczepionki dystrybuowane są na podstawie zamówień składanych przez punkty szczepień za pośrednictwem systemu dystrybucji szczepionek z uwzględnieniem ewentualnych limitów, wynikających z ograniczonych dostaw producentów do Polski – brzmi lakoniczny komunikat, nadesłany do naszej redakcji przez kancelarię RARS.

Skoro wiemy już, co mają do powiedzenia na ten temat urzędnicy, prosimy o komentarz przedstawicieli lokalnej służby zdrowia. – Nie ważne ile zamówimy dawek, bo i tak dostaniemy szczepionki dla około 30 osób. Takich transportów mamy zaś jeden, góra dwa na tydzień. Z tego co się orientuję, w innych punktach jest podobnie – mówi nam przedstawiciel jednej z olkuskich przychodni.

Z danych, opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że na dzień 18.03.2021 r. ogólna liczba szczepień w powiecie olkuskim wynosiła 8904. W powiecie miechowskim było to zaś 9190. Na terenie naszego powiatu jest 11 punktów szczepień, a nasi sąsiedzi mają ich 10. Dlaczego do okolicznych przychodni nie dociera więcej dawek preparatu? Na to pytanie niestety każdy musi odpowiedzieć już sobie sam. Z informacji, jakie przekazują odpowiedzialne za to służby, niewiele bowiem wynika.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Zapraszamy do dyskusji!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze