koncert charytatywny budujemy nowy dom15

 VII Koncert Charytatywny „Budujemy Nowy Dom” zorganizowało 15 grudnia w olkuskim Miejskim Ośrodku Kultury Stowarzyszenie na rzecz oświaty, kultury i pomocy społecznej Wszyscy dla Wszystkich. Rozpoczęto nim działania na rzecz budowy ośrodka rehabilitacyjno – edukacyjno – opiekuńczego dla członków Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Olkuszu. Zakupując bilet wstępu za dowolną kwotę olkuszanie ofiarowali na ten cel 2569,00zł.

 

Ofiarodawcy od organizatorów otrzymali prezent w postaci wspaniałych występów teatralnych i muzycznych. Tradycyjnie podczas Koncertu promowano utalentowaną muzycznie olkuską młodzież. Wystąpił zespół Tomasza Grandysa, prezentując tańce w stylu Jumstyle oraz wokalistka Magdalena Nawara. Po raz drugi w części teatralnej Koncertu zaprezentował się Teatr Niepełnosprawnych. W spektaklu ,,Gry podwórkowe” młodzi artyści wykazali się dużymi umiejętnościami aktorskimi i tanecznymi. Ideą teatru jest integracja młodzieży niepełnosprawnej i zdrowej, a spektakl pokazał, że można się przy tym doskonale bawić.

To właśnie młodzież z Teatru Niepełnosprawnych podjęła w styczniu inicjatywę, aby swoim wystąpieniem rozpocząć zbiórkę środków na remont Ośrodka dla kolegów ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Olkuszu, z którymi realizują projekt już 4 rok. Dzięki wsparciu finansowemu Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz oraz Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie młodzież może się rozwijać, integrować i bawić.

Jednak, największy entuzjazm publiczności wzbudził Teatr Seniora, realizowany w ramach projektu Centrum Seniora. Projekt jest finansowany ze środków Burmistrza Olkusza i Wojewody Małopolskiego. Zaledwie cztery miesiące ciężkiej pracy pozwoliło grupie Seniorów zagrać swoje „role życia” na bardzo dobrym poziomie. Właściwie trudno było ocenić, czy lepiej na scenie bawili się aktorzy – Seniorzy, czy owacyjnie przyjmująca ich widownia.

Oba spektakle swój poziom artystyczny zawdzięczają pracy i talentowi pedagogicznemu aktorki, reżyserki, projektantki kostiumów i scenografii pani Ewy Bryk – Nowakowskiej i wspierających przedsięwzięcie pań ze Stowarzyszenia. Na sukces złożyli się również młodzi akustycy, konferansjerki, plastyk Marcin Świda, grono wolontariuszy i rodziców. W obu spektaklach teatralnych i występach muzycznych na scenie wystąpiło 35 osób.

Szczegółowo o celu Koncertu poinformowała publiczność pani prezes Stowarzyszenia Wszyscy dla Wszystkich Barbara Orkisz. Stowarzyszenie wspiera inicjatywę Olkuskiego Koła PSOUU, aby w przedszkolu na osiedlu Słowiki powstał ośrodek dla osób z upośledzeniem umysłowym,
by opieką objęto w nim chorych od wieku przedszkolnego po starość. Rehabilitacja najmłodszych rozpocznie się przez zabawę i kontakty z rówieśnikami. Młodzież będzie miała możliwość wzięcia udziału w zajęciach świetlicowych, spotkaniach rodzinnych, kontaktach z wolontariuszami. Dorosłym natomiast zostanie zapewniony udział w licznych kołach zainteresowań oraz specjalistycznej rehabilitacji. Najstarsi znajdą tu dom, do którego będą mogli zabrać rodzinne pamiątki i gdzie otrzymają właściwą opiekę do końca życia.

Jak powiedziała Barbara Orkisz, prócz zbierania środków pieniężnych potrzebna jest pomoc w sprzątaniu budynku, remontach, a także kompletowaniu wyposażenia. Apelowała do mieszkańców Olkusza, by wzięli udział w „Tygodniu Wiosennych Porządków”, a przedsiębiorców prosiła o przekazywanie materiałów budowlanych, wypożyczenie specjalistycznego sprzętu lub pomoc fachowców.

 

– Akcję zbierania środków finansowych na pomoc Ośrodkowi możemy rozpocząć już od stycznia 2013 r, biorąc udział w akcji zbiórki jednego procenta. Tak jak to miało miejsce w tym roku, udostępnimy nasze konto PSOUU, abyście Państwo mogli wpłacić swoją darowiznę dopisując jedynie na PIT-cie hasło „Dom”, a my przekażemy wpłacone środki. (…)Szanowni Państwo, Ośrodkowi potrzebna jest kwota rzędu kilku milionów zł. Wykażmy się lokalnym patriotyzmem i niech nasze pieniądze pozostaną w naszym mieście i służą naszym mieszkańcom – kontynuowała Barbara Orkisz.

Gdy zostanie wyremontowana pierwsza sala „Domu”, oba stowarzyszenia zorganizują aukcję prac plastycznych i innych ofiarowanych darów. Każdy może coś przekazać na ten cel i wziąć udział w licytacji, a z zebranych środków zostanie zakupione wyposażenie Ośrodka. Pierwszym darczyńcą został Zenon Krukowiecki, który ofiarował nagranie koncertu Prasłowianek. W trakcie koncertu organizatorzy otrzymali na aukcję od Stowarzyszenia „Zielone Światło” pracę Stanisława Wywioła, będącą ilustracją do tomiku poezji „Drzewo życia”.

VII Koncert Charytatywny okazał się udaną imprezą. Zebrano sporą sumę pieniędzy, choć to dopiero „wierzchołek góry lodowej”. Na opisywany cel potrzeba kilku milionów złotych. Stowarzyszenia liczą na dalszą pomoc olkuszan.

Za wspaniałą inicjatywę, ogromny wkład pracy i udane występy, publiczność dziękowała twórcom VII Koncertu Charytatywnego owacjami na stojąco.

koncert charytatywny budujemy nowy dom14koncert charytatywny budujemy nowy dom16koncert charytatywny budujemy nowy dom17 

 

koncert charytatywny budujemy nowy dom12koncert charytatywny budujemy nowy dom13koncert charytatywny budujemy nowy dom14

koncert charytatywny budujemy nowy dom1 koncert charytatywny budujemy nowy dom2koncert charytatywny budujemy nowy dom3koncert charytatywny budujemy nowy dom4koncert charytatywny budujemy nowy dom5koncert charytatywny budujemy nowy dom6koncert charytatywny budujemy nowy dom7koncert charytatywny budujemy nowy dom8koncert charytatywny budujemy nowy dom9koncert charytatywny budujemy nowy dom10

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze