Podróż przywiodła uczniów w miejsca niezwykłe i dała okazję zobaczyć rzeczy wspaniałe i fascynujące. Niemcy są znane z pięknych regionów turystycznych. Gdy prof. od jęz. niemieckiego przekonywał uczniów, że to co zobaczą, zapamiętają do końca życia, nie wierzyli. Ten artykuł na pewno w pełni nie odda uroku miejsc, jakie ponad 40 osób z klas : IIB, IIE, ID, IB i IIA z I Liceum Ogólnokształcącego miało okazję zwiedzić w dniach 16-20 kwietnia. Uczniowie wyjechali pod opieką prof. Janiny Lasoty, Anny Jurgi – Rychlińskiej, Anny Reguły. Kierownikiem i organizatorem wycieczki był prof. Tadeusz Wajdzik.
Do Berlina jechali całą noc. Pierwszym miejscem, które zwiedzili, była najbardziej nowoczesna dzielnica Berlina – Potsdamer Platz. Obok pięknego, przeszklonego dworca i wielu precyzyjnie zaprojektowanych apartamentów mogli zobaczyć plac okryty dachem – Sony Centre, gdzie corocznie rozdawane są jedne z najważniejszych światowych nagród filmowych – Złote Niedźwiedzie. Potem udali się na plac poświęcony ofiarom Holocaustu, a następnie zobaczyli najbardziej znaną budowlę w Berlinie, symbol pokoju, wolności i zjednoczenia miasta – Bramę Brandenburską. Później przeszli wzdłuż słynnej ulicy „Unter den Linden” aż na tzw. „wyspę muzeów”. Z pośród ponad 170 muzeów Berlina wybrali dwa: Muzeum Pergamonu, przedstawiające dorobek kultury starożytnej oraz Muzeum Techniki, prezentujące dawne i współczesne środki transportu oraz wykorzystanie techniki w życiu codziennym. Bardzo interesujące dla uczniów było Muzeum Techniki, ponieważ mogli przeprowadzić tu wiele doświadczeń, dotknąć eksponaty i przenieść się kilka lat wstecz. Oprócz opisywanych miejsc w ciągu dwóch dni zobaczyli jeszcze : Charlottenburg – zamek w stylu barokowym otoczony ogrodami, Katedrę Berlińską, Reichstag. Wyjechali na Wieżę Telewizyjną, by podziwiać piękny widok Berlina.
Kolejny punkt programu to – Szwajcaria Saksońska. Po godzinie drogi na południe od Drezna, po obu brzegach Łaby pojawił się nagle gąszcz skalnych bastionów. Z twierdzy Königstein panorama była cudowna. Rozgałęziająca się rzeka Łaba, lasy, rozrzucone domki sprawiały wrażenie jakby przygotowanych do scenerii filmowej. Po drugiej strony rzeki podziwiali uroki rezerwatu przyrody utworzonego z bloków skalnych, tzw. Bastei, gdzie wzdłuż rzeki wznoszą się dwustumetrowe pionowe góry, wyrastające znad rzeki. Widok jest czarujący, szczególnie wiosną, gdy natura budzi się do życia.
Następnym etapem wycieczki była stolica Saksonii – Drezno. Miasto to w nocy z 13 na 14 lutego 1945 roku zostało całkowicie zniszczone przez wojska brytyjskie i amerykańskie. Odbudowano je, odnawiając stare, barokowe zabytki i przywracając mu dawny blask. Dla wielu uczniów było to jedno z najbardziej czarujących miast. Podziwiali starą barokową zabudowę miasta. Zwiedzili w Zwingerze jedną z najważniejszych Galerii świata – Galerię Obrazów Starych Mistrzów, podziwiając obrazy takich malarzy jak : Rafael Santi, Rembrandt, Tycjan czy Sandro Boticelli. Wielkie wrażenie wywarło na nich tzw. Zielone Sklepienie – zbiór bardzo cennych klejnotów, biżuterii i przedmiotów wykonanych z najbardziej szlachetnych kamieni. Tarasy Brühla, piękna starówka, Drezdeński rynek i wąskie uliczki dokoła niego mają swój klimat. Drezno to nie tylko zabytki, ale także wspaniali ludzie, których można spotkać na ulicy: śpiewacy, muzycy, malarze. Drezno – „Florencja nad Łabą” ma w sobie „to coś” czego nie znaleźli uczniowie dotychczas w żadnym innym mieście. Oczarowani urokiem Drezna, nie chcieli wracać do domów. Pięć dni to zdecydowanie za mało, dlatego już myślą o kolejnej wycieczce.