Starosta powiatu olkuskiego Jerzy Kwaśniewski i wicestarosta Henryk Kieca czują się pomówieni w komentarzach, jakie pojawiły się na jednym z ogólnopolskich portali informacyjnych pod artykułem na temat „zwijanego asfaltu” w Podgrabiu. Anonimowi użytkownicy zamieścili tam komentarze, które sugerują działania korupcyjne na terenie powiatu olkuskiego przy budowaniu dróg. Padają konkretne nazwiska, kwoty i okoliczności, w jakich miałoby dojść do łamania prawa. Kilka dni po zamieszczeniu tych komentarzy Henryk Kieca zgłosił się na policję i zeznał, że poczuł się tymi wpisami pomówiony. Tydzień później z pisemnym wnioskiem o ustalenie autorów tego wpisu zwrócił się do policjantów Jerzy Kwaśniewski. Jest to sytuacja bez precedensu, bo jeszcze nigdy osoby piastujące najwyższe stanowiska w powiecie olkuskim nie zdecydowały się na kroki prawne wobec internautów, którzy ich zdaniem, naruszyli dobre imię.

Jak udało nam się dowiedzieć w Prokuraturze Rejonowej w Olkuszu, policjanci przekazali obydwie te sprawy prokuratorom, bo mają oni prawne narzędzia do tego, żeby autorów wpisów namierzyć. – W chwili obecnej mamy zarejestrowane dwie sprawy – jedna dotyczy starosty, a druga wicestarosty powiatu olkuskiego. W pierwszej kolejności zwróciliśmy się do administratora strony o udostępnienie adresów IP, a  następnie zwrócimy się do operatora z prośbą o podanie szczegółowych danych, co umożliwi namierzenie właścicieli komputerów, z których dokonano wpisów – tłumaczy Cezary Dyląg, zastępca olkuskiego prokuratora rejonowego.

Sukces służb ścigania wcale nie jest przesądzony, bo może się okazać, że wpisów dokonano z komputerów ogólnodostępnych – np. w kafejce internetowej. Jeśli jednak nie będzie żadnych wątpliwości co do tego, jakie osoby podzieliły się z innymi internautami swoimi poglądami, a przy okazji naruszyły czyjeś dobre imię, dane takie zostaną przekazane starostom. W tej chwili czyn zakwalifikowano jako pomówienie, które mogło poniżyć te osoby w opinii publicznej lub narazić je  na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska. Za pomówienie przy udziale środków masowego komunikowania grozi grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat 2. Nie jest jeszcze jasne, jakie kroki zostaną podjęte, jeśli autorzy będą już znani. – Celem postępowania jest ustalenie sprawców. Na dalszym etapie postępowania ocenimy, czy interes społeczny wymaga tego, żeby ścigać przestępstwo z urzędu, czy też poszkodowani będą dochodzić swoich praw na drodze sądowej prywatnie, jeśli uznają to za słuszne – tłumaczy prokurator Cezary Dyląg.

Zapytaliśmy prokuratora dlaczego od razu założono, że wpisy są pomówieniem, a nie zastanowiono się, czy aby osoby, które je zamieściły, nie mają jakieś wiedzy w temacie rzekomej korupcji przy okazji budowy nowych dróg, którą prokurator mógłby się zainteresować. Przedstawione tam informacje są bowiem dosyć szczegółowe i na ich podstawie nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy są wyssane z palca, czy może jest w nich jakieś ziarenko prawdy. Zarzuty, jakie tam padają są dosyć poważne i może należałoby je zweryfikować dla dobra całej społeczności powiatu i samych zainteresowanych. – Na chwilę obecną nie zostało wszczęte żadne inne postępowanie dotyczące tych wpisów. Jeśli uda się nawiązać kontakt z autorami i podtrzymają oni swoje stanowisko oraz zarzuty o charakterze korupcyjnym, to nie wykluczamy również działań w tym kierunku – dowiedzieliśmy się w Prokuraturze Rejonowej w Olkuszu.

Olkuski starosta i wicestarosta nie są jedynymi osobami, jakie uważają się za pomówionych przez internautów i zgłosiły się z tym do olkuskich organów ścigania. Dotychczas wszyscy adresaci obraźliwych wpisów mogli dochodzić swoich praw jedynie na drodze sądowej, bo prokuratura nie miała podstaw do objęcia tych spraw z urzędu. Większość pomówionych na taki wariant się jednak nie decyduje. Wyjątkiem jest jedno z działających na terenie powiatu stowarzyszeń, które poczuło się pomówione wpisem internauty i będzie dochodzić sprawiedliwości przed olkuskim sądem.

Jakkolwiek nie zakończą się te sprawy warto pamiętać, że internet daje tylko pozorną anonimowość, dlatego czasem trzeba zastanowić się nad swoim komentarzem przed jego opublikowaniem. Wiedzą na temat przestępstw lub podejrzeniami, że mogło do takich dojść, lepiej dzielić się bezpośrednio z prokuraturą i policją, które tę anonimowość zgłaszającemu zapewnią.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
18 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
JediNiedźwiedź
JediNiedźwiedź
10 lat temu

[quote name=”MiśJedi”]… A uświadomić sobie, że to nasza wina, bo frekwencja w wyborach była taka a nie inna to już za dużo roboty, łatwiej napieprzać że wszyscy źli.[/quote] Olkusz nie ma odpowiedzialnej elity rządzącej, do władzy ryją się nieudacznicy – Łysoń, Kwaśniewski, Kieca, karierowicze – Piasny, Orkisz, Drapacz, Piaśnik, wierni i oddani facetom w kieckach i bogu a nie mieszkańcom i miastu – Rzepka, Kmita, Osuch, inaczej mówiąc, Olkuszem rządzą ludzie którzy powinni plewić olkuskie zagony a zajmować miejsca w urzędach. Olkusz upada z dnia na dzień, to miasto jest skompromitowane w całej Polsce, zajmuje ostatnie miejsca w rankingach. Olkusz to opakowany w sreberko brud, smród i ubóstwo, sreberko odnowionego rynku. Wstyd mieszkać w tym zasyfionym mieście, zasyfionym mentalnie i fizycznie. To władza rządzi miastem, a nie mieszkańcy, jaka władza tacy mieszkańcy, misiaczku, nie wciskaj kitu 😆

MiśJedi
MiśJedi
10 lat temu

[quote name=”niestrachliwy”]Jest coś gorszego niż łapownictwo, to GŁUPOTA I TĘPOTA z której olkuska władza powiatowa słynie. Cała władza powiatowa oraz miejska DO WYMIANY! NATYCHMIAST!!! Dość już tego wsiowego prymitywizmu, powszechnej nieudolności, niedbalstwa, dość już tego powiatowego bajzlu!!!
(moje dane do wiadomości Redakcji)! ,.I..[/quote]
Na szczęście będziesz się mógł wykazać swoją „niestrachliwością” kandydując w najbliższych wyborach samorządowych. To jest właśnie to o czym mowa, czyli łatwość wypowiedzi bez konsekwencji, bo władza jest na naszych usługach i najlepiej żeby nam jeszcze dobrze robiła. A uświadomić sobie, że to nasza wina, bo frekwencja w wyborach była taka a nie inna to już za dużo roboty, łatwiej napieprzać że wszyscy źli.

czub
czub
10 lat temu

Moi Drodzy Forumowicze,

wydaje mi się, że jeśli ktoś ma uzasadnione podejrzenia związane z braniem łapówek przez konkretna osobę, to są odpowiednie organa, którym się takie podejrzenia przedstawia. Oczywiście w Polsce występuje ewidentny brak odpowiedzialności za realizację zamówień publicznych. Dlaczego osób, które ze strony zamawiających odbierają daną inwestycję nie podaje się do publicznej wiadomości z imienia i nazwiska?
Słowo na koniec do jednego z moich poprzedników, uważam, że jakby ludzie nie brali łapówek (odmawiali), to by nikt ich nie dawał.
Z ukłonami,

otomo
otomo
10 lat temu

DO RO-BO-TY!!!!!!!!!!!
asfaltu pilnować……………..

Młody
Młody
10 lat temu

A ja myślałem że władza nie czyta prasy lokalnej, ponieważ na tyle krytycznych artykułów nigdy nie pokusiła się o wyjaśnienie opisywanych nieprawidłowości i partactwa, wskazanie winnych zaniedbań, nieudolności, rozrzutności czy też braku nadzoru i poinformowanie o decyzjach zapobiegających powtórzeniu powyższego… a tu proszę czyta i to nawet komentarze internautów też czyta i po swojemu analizuje. Podejmuje także decyzje, ale nie takie większe np. aby każda budowana czy remontowana droga była lepsza od poprzedniej, czy mniejsze np. aby nie montować w kółko kocich oczek na byle jakiej nawierzchni drogi chrzanowskiej, zimą na tydzień użytkowania, a latem na miesiąc – podejmuje decyzje aby zamknąć w ich konsekwencji gęby wszystkim internautom, nawet tym którzy poprzez krytykę chcą wymagać od władzy aby pełniła swoją powinność dla dobra Olkusza, powiatu olkuskiego i jego mieszkańców …

tez podejrzliwy
tez podejrzliwy
10 lat temu

a może zamiast ścigać rozgoryczonych internautów warto zainteresowac CBA sprawą budowy rozlatujących się dróg i wydanie zgody na uciązliwą działalność w terenie mieszkaniowym No bo kto normalny, na własnym podwórku pozwoliłby sobie bezinteresownie zrobić zwijąjący podjazd , wysypisko i utylizacje smieci ?

Łukasz Czyż
Łukasz Czyż
10 lat temu

[quote name=”logiczne”].
Żałosne! W kraju, w którym władza jest skorumpowana a łapownictwo powszechne taka ocena władzy jest jak najbardziej słuszna i wynika z codziennej obserwacji tego co się dzieje. Kwaśniewski i Kieca, zamiast się nudzić i węszyć po internecie zabierzcie się do roboty, bo wasza wydajność jest zerowa, a nawet szkodzi naszemu powiatowi! Wasza nieudolność i bezmyślność już niejednokrotnie została wykazana na łamach Przeglądu, nie ośmieszajcie się. Godność i honor powinna wynikać z efektów pracy, a nie z nieróbstwa.[/quote]
Skoro „władza jest skorumpowana, a łapownictwo powszechne”, to mam prostą receptę- przestańcie dawać, to i biorących nie będzie.

cd
cd
10 lat temu

przedtem ludzie uciekali z Olkusza bo nie bylo pracy,teraz bedą uciekać bo śmierdzi, tylko kto kupi nasze domy w tym smrodzie ? a może urząd nas wywłaszczy, a Olkusz z Bukownem połączy w jeden wieeelki cuchnący smietnik.

baba
baba
10 lat temu

juz dawno pisałam ,że nam obecna władza zapowietrzyla powiat. Ciekawe tylko za jaka kwotę nas „uszczęsliwili” tymi smrodami i czy podatek tych firm przewyższa podatki i dobro wszystkich mieszkańców. Rozumiem obojetnosc burmistrza i starosty bo mieszkaja daleko od tego syfu. A łapówke i tak urzedowi dajemy w postaci podatków od nieruchomości ( w moim orzypadku jest to 500 zl rocznie) za watpliwy zaszczyt mieszkania w mieście w którym nie da sie okna otworzyć,a dzieci na podworko wypuścic w obawie o ich zdrowie.

Perfumeria
Perfumeria
10 lat temu

Ja nie wiem, czy radni powiatowi brali łapówki czy nie, wiem jedno, że w POWIECIE od pewnego czasu strasznie cuchnie i końca tego nie widać! Cuchnie nawet teraz, a smród jest tak wielki, że nie da się wytrzymać. Panie Kieca i panie Kwaśniewski, czy mam dać wam łapówkę abyście łaskawie zajęli się problemem tego smrodu, bo widzę, że raz, nie zrobiliście nic, aby do tego smrodu nie dopuścić, i dwa, nie zrobiliście nic, aby ten powiatowy smród zlokalizować. No to ile? Ile trzeba dać abyśmy my, mieszkańcy powiatu mogli oddychać powietrzem, bo już nawet nie chodzi o to, aby świeżym. Zrobimy powiatową ściepę, tylko podajcie nam ile?

myślący
myślący
10 lat temu

Tylko głupota, albo łapownictwo, mogą być przyczyną takiej bezmyślności jaka wynika z działalności władzy powiatowej. Ani z pierwszej ani z drugiej wyżej wymienieni nie powinni być dumni. Krótko pisząc, wynocha ze stołków!

wyborca olkuski
wyborca olkuski
10 lat temu

DNI Kiecy i Kwaśniewskiego są policzone, Jeżeli dopną swego, a internautom spadnie włos z głowy będzie to KIECY I KWAŚNIEWSKIEGO JEDYNY SUKCES w tej kadencji. Koniec, kropka 😆 😆

logiczne
logiczne
10 lat temu

.
Żałosne! W kraju, w którym władza jest skorumpowana a łapownictwo powszechne taka ocena władzy jest jak najbardziej słuszna i wynika z codziennej obserwacji tego co się dzieje. Kwaśniewski i Kieca, zamiast się nudzić i węszyć po internecie zabierzcie się do roboty, bo wasza wydajność jest zerowa, a nawet szkodzi naszemu powiatowi! Wasza nieudolność i bezmyślność już niejednokrotnie została wykazana na łamach Przeglądu, nie ośmieszajcie się. Godność i honor powinna wynikać z efektów pracy, a nie z nieróbstwa.

niestrachliwy
niestrachliwy
10 lat temu

Jest coś gorszego niż łapownictwo, to GŁUPOTA I TĘPOTA z której olkuska władza powiatowa słynie. Cała władza powiatowa oraz miejska DO WYMIANY! NATYCHMIAST!!! Dość już tego wsiowego prymitywizmu, powszechnej nieudolności, niedbalstwa, dość już tego powiatowego bajzlu!!!
(moje dane do wiadomości Redakcji)! ,.I..

nomatrix
nomatrix
10 lat temu

[quote name=”wolna amerykanka”]… ale jeśli ktoś chce być anonimowy w sieci to będzie…internet na kartę, wiadomość wysłana z pola kukurydzy i szukaj wiatru w polu ..[/quote]
Poda warunkiem że użyjesz modemu, telefonu raz (każde urządzenia ma nr imei). Tam go zdobędziesz na tym polu i tam go pozbędziesz (rejestracja urządzeń na BTS-ach ) , zastosujesz system tzw. live, bez cook-isów, połączysz przez tor browser, to możne będziesz anonimowa/y

Alojz
Alojz
10 lat temu

Demokracja jak najbardziej, ale tam gdzie jest wolność, tam też trzeba brać odpowiedzialność za własne słowa…

wolna amerykanka
wolna amerykanka
10 lat temu

Osoby pomawiające należy ścigać…Nikogo nie zachęcam do pomawiania… ale jeśli ktoś chce być anonimowy w sieci to będzie…internet na kartę, wiadomość wysłana z pola kukurydzy i szukaj wiatru w polu bo w Polsce nie ma obowiązku rejestrowania kart pre paid 😆 😀

Oto Polska właśnie :-*

dddjjjj
dddjjjj
10 lat temu

wszyscy milczą, żadnego wpisu, boją się żeby ich nie oskarżono. do czego to doszło. idziemy w kierunku wschodnim czy normalnej demokracji. wydaje mi sie , ze we wschodnim …. .