Po ostatniej sesji Rady Powiatu w Wolbromiu rozgorzała dyskusja na temat odrzuconej przez radnych uchwały dotyczącej m.in. zabezpieczenia środków w wysokości 300 tys. zł na remont sali gimnastycznej przy Zespole Szkół na ul. Skalskiej. Przypomnijmy, że za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, przeciwko było 12, w tym Jerzy Górnicki i Waldemar Smoter z Wolbromia. Remont sali miał być realizacją zapisu zawartego w porozumieniu z 28. marca pomiędzy burmistrzem Janem Łaksą  a starostą Jerzym Kwaśniewskim po odstąpieniu Powiatu od budowy nowej hali sportowej przy tej szkole. Głosowanie przeciwko zabezpieczeniu tych środków, zwłaszcza za sprawą niektórych mediów, wzbudziło wśród mieszkańców wiele kontrowersji, a nawet niewybrednych ataków pod adresem wolbromskich radnych głosujących przeciwko przyjęciu tej uchwały. Chcąc poznać prawdziwe przyczyny takiej decyzji radnego, a zarazem dyrektora jednej z miejscowych szkół, pana Waldemara Smotera, postanowiłem zadać mu kilka pytań.

Panie Waldemarze, dlaczego głosował Pan przeciwko tej uchwale?
Przeciwko tej uchwale głosowałem z dwóch powodów. Po pierwsze z braku kryterium, którymi kierowano się przy przyznawaniu tych środków. Staram się wnikliwie przygotowywać do sesji, dlatego dokładnie przejrzałem sprawozdanie Zarządu Powiatu  i niestety z przerażeniem stwierdziłem, że Zarząd przez ponad miesiąc czasu tak naprawdę nie zajmował się tematem remontu sali gimnastycznej, pomimo przeznaczenia przez Radę Powiatu 30. marca 30 tys. zł na przygotowanie odpowiedniej dokumentacji. Dlatego ze zdziwieniem zauważyłem zaproponowaną kwotę w projekcie uchwały w wysokości 300 tys. zł, nie wiedząc, jakimi kryteriami kierowano się przy jej oszacowaniu.

Drugą moja obawę wzbudzała treść podpisanego porozumienia pomiędzy Panem Starostą a Panem Burmistrzem, zgodnie z którą Zarząd Powiatu oświadczył, że w najbliższym możliwym czasie, po sporządzeniu niezbędnej, wymaganej przepisami dokumentacji i przeprowadzeniu odpowiednich procedur, dokona modernizacji istniejącej sali gimnastycznej z zapleczem przy Zespole Szkół w Wolbromiu, poprawiając jej stan do stopnia najbardziej funkcjonalnego, na jaki pozwoli obecna konstrukcja budynku. Okazało się, że do dnia głosowania, dokumentacji, o której mowa w porozumieniu, nie sporządzono. Czarę goryczy natomiast przelała ta część sprawozdania, w której mowa była o tym, że Zarząd Powiatu zlecił odpowiednim firmom przygotowanie projektu dostosowania układu pomiarowego do aktualnych wymogów dostawy energii elektrycznej budynku starostwa powiatowego, natomiast nie znalazł czasu, żeby zlecić wykonanie projektu modernizacji sali gimnastycznej w wolbromskim Zespole Szkół. Miałem zatem poważne wątpliwości, czy przeznaczona przez Zarząd kwota na remont sali, bez określenia zakresu robót, jest wystarczająca. Na pytanie radnych, podczas dyskusji nad procedowaną uchwałą, dlaczego nie został wykonany projekt, osoba odpowiedzialna za te prace tłumaczyła, że przyczyną były matury, podczas których pracownicy firmy nie mogli wejść na teren szkoły. Moim zdaniem, w miesiącu kwietniu było aż 6 dni roboczych, w których młodzież ucząca się w tej szkole, miała wolne od zajęć dydaktycznych. Można było wtedy, bez żadnych przeszkód, dokonać odpowiednich pomiarów i analiz, i wstępnie oszacować wartość planowanych robót. Obawiałem się zatem, że przyjęta kwota może nie uwzględniać wszystkich, zgodnie z porozumieniem, koniecznych robót i w dodatku może być kwotą graniczną. W związku z tym wszelkie prace prowadzone będą do tej kwoty, a nie do kwoty realnych potrzeb. Uważam, co chciałem jasno i dobitnie podkreślić, że w Zespole Szkół w Wolbromiu powinien zostać przeprowadzony gruntowny remont, możliwie jak najszybciej, tak, by młodzież przychodząc 1. września do szkoły, mogła wejść do nowo wyremontowanej sali gimnastycznej i móc w niej w miarę komfortowych warunkach uczyć się do czasu wybudowania nowej hali sportowej.

Czy nie obawia się Pan jednak, że środki w uchwale, przeciwko której Pan głosował, przepadną?
Wydaje mi się, że Pan Starosta będzie się starał przygotować kolejną uchwałę, a w tym czasie urzędnicy zlecą odpowiednie analizy, dzięki którym zostanie ustalona kwota uwzględniająca stan faktyczny środków koniecznych do przeprowadzenia robót.

Czy Starosta zna Pana stanowisko?
Tak, rozmawiałem z radnymi przed sesją, rozmawiałem po sesji i wszyscy wiedzą, że nie jestem przeciwny remontowi sali. Wiedzą również o tym, że nie podobał mi się sposób, w jaki to zagadnienie zostało przygotowane.

Jak się Panu wydaje, dlaczego uchwała zabezpieczająca środki była procedowana przed sporządzeniem projektu remontu i oszacowaniem kosztów?
Trudno mi odpowiedzieć, jakie były intencje. Być może ktoś nagle zorientował się, że jest jakieś zobowiązanie, o którym zapomniał, w związku z czym starano się zabezpieczyć jakieś środki. Natomiast za tym nie poszła wcześniej praca merytoryczna, z czym, jako zwolennik jasnych zasad i przestrzegania procedur, nie mogę się pogodzić.

Odmienne spojrzenie na tę kwestię ma inny wolbromski radny Rady Powiatu Zdzisław Skoczyń, głosujący za przyjęciem uchwały, w której zabezpieczono środki na remont sali gimnastycznej. Uważa on, że chcąc przystąpić do procedury przetargowej trzeba mieć zapewnione środki i tak naprawdę nieważne jest w tej chwili, ile ta inwestycja będzie kosztować. Jego zdaniem, nawet jeśli okaże się, że będzie ona kosztować milion zł, to zapewnia, że jest przyzwolenie tej koalicji, że te pieniądze się znajdą. Podkreśla przy tym, że jest tu pewna doza winy Powiatu, w którym pewne struktury są skostniałe i nie funkcjonują jak należy, dlatego prace remontowe nie zostały w należyty sposób oszacowane. Uważa jednak, że 300 tys. zł to niemałe środki i powinny w całości pokryć koszty remontu sali.

Kontrowersyjne głosowanie niektórych radnych w dniu 11 maja  przeciwko uchwale zabezpieczającej środki na remont sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Wolbromiu niewątpliwie spowodowało wzrost zainteresowania się mieszkańców tą inwestycją. Teraz, dzięki temu, że opinia publiczna bacznie przyglądać się będzie tym pracom, zwiększa się szansa, że zostaną przeprowadzone prawidłowo od etapu planowania do etapu zakończenia remontu. Może dzięki temu uda się wreszcie pokonać piętrzące się od jakiegoś czasu przeszkody związane z salami gimnastycznymi w tym miejscu. Czas najwyższy, bo największym przegranym całego szeregu  nieprzemyślanych decyzji różnych ośrodków władzy jest wolbromska młodzież.

                                                                                                       

17
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
17 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
ZojaMaurycecelinaAgnieszka SAdamZielnik Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zoja
Zoja

Pewnie też fatamorgana jest albo i nie please !!!!!!!

Zoja
Zoja

Będzie nowa? Pytanie w kosmos wysłane.Może Nostradamus wie

Maja
Maja

Agnieszka S to raczej Ewa B????????????? 😛

Agnieszka S
Agnieszka S

Widzisz Mauryce, człek pisze, że podziwia, że się wzrusza, a oni mu, że ironia 😆
Panie Adamie, czy mam coś do dodania? Mam. Ładną pogodę dziś mamy, nieprawdaż? 😆
Tyle w temacie. Proszę nie fatygować się z odpisywaniem, bo już mnie tu nie ma 🙂

Mauryce
Mauryce

[quote name=”AdamZielnik”][quote name=”Agnieszka S”]O, proszę, na jaki zgrabny tytulik trafiłam, prawie się wzruszyłam deklarowaną prostolinijnością. A i w tekście urocze frazy: „zwolennik jasnych zasad i przestrzegania procedur”, na koniec jakże chwalebna troska o dobro młodzieży….Cóż za piękna, idealistyczna postawa.Doprawdy wzruszyłam się dogłębnie:D wprawdzie coś tam kiedyś obiło mi się o uszy, że „idealiści świata nie zmienią”, ale co tam, musiałam się przesłyszeć,. 😉 Dzięki temu wywiadowi już wiem, że są ludzie, którzy przestrzegają jasnych zasad, procedur i troszczą się by błędne decyzje nie czyniły uczniów przegranymi.Czuję się zbudowana. Brawo Panie Dyrektorze:D[/quote] A czy poza sarkazmem i ironią masz coś do… Czytaj więcej »

AdamZielnik
AdamZielnik

[quote name=”Agnieszka S”]O, proszę, na jaki zgrabny tytulik trafiłam, prawie się wzruszyłam deklarowaną prostolinijnością. A i w tekście urocze frazy: „zwolennik jasnych zasad i przestrzegania procedur”, na koniec jakże chwalebna troska o dobro młodzieży….Cóż za piękna, idealistyczna postawa.Doprawdy wzruszyłam się dogłębnie:D wprawdzie coś tam kiedyś obiło mi się o uszy, że „idealiści świata nie zmienią”, ale co tam, musiałam się przesłyszeć,. 😉 Dzięki temu wywiadowi już wiem, że są ludzie, którzy przestrzegają jasnych zasad, procedur i troszczą się by błędne decyzje nie czyniły uczniów przegranymi.Czuję się zbudowana. Brawo Panie Dyrektorze:D[/quote]

A czy poza sarkazmem i ironią masz coś do dodania?

celina
celina

[quote name=”Agnieszka S”]O, proszę, na jaki zgrabny tytulik trafiłam, prawie się wzruszyłam deklarowaną prostolinijnością. A i w tekście urocze frazy: „zwolennik jasnych zasad i przestrzegania procedur”, na koniec jakże chwalebna troska o dobro młodzieży….Cóż za piękna, idealistyczna postawa.Doprawdy wzruszyłam się dogłębnie:D wprawdzie coś tam kiedyś obiło mi się o uszy, że „idealiści świata nie zmienią”, ale co tam, musiałam się przesłyszeć,. 😉 Dzięki temu wywiadowi już wiem, że są ludzie, którzy przestrzegają jasnych zasad, procedur i troszczą się by błędne decyzje nie czyniły uczniów przegranymi.Czuję się zbudowana. Brawo Panie Dyrektorze:D[/quote]niestety takie dinozaury są na wymarciu albo zostają przytłoczone rzeczywistością która… Czytaj więcej »

Agnieszka S
Agnieszka S

O, proszę, na jaki zgrabny tytulik trafiłam, prawie się wzruszyłam deklarowaną prostolinijnością. A i w tekście urocze frazy: „zwolennik jasnych zasad i przestrzegania procedur”, na koniec jakże chwalebna troska o dobro młodzieży….Cóż za piękna, idealistyczna postawa.Doprawdy wzruszyłam się dogłębnie:D wprawdzie coś tam kiedyś obiło mi się o uszy, że „idealiści świata nie zmienią”, ale co tam, musiałam się przesłyszeć,. 😉 Dzięki temu wywiadowi już wiem, że są ludzie, którzy przestrzegają jasnych zasad, procedur i troszczą się by błędne decyzje nie czyniły uczniów przegranymi.Czuję się zbudowana. Brawo Panie Dyrektorze:D

AdamZielnik
AdamZielnik

[quote name=”kazio”],, …. rozmawiałem przed sesją, rozmawiałem po sesji…. ” 😆 😆 😆 nawet wiadomo z kim :D[/quote]
Rozmawialm w trakcie sesji 😆 😆 😆 nawet wiadomo z kim. 😀

AdamZielnik
AdamZielnik

No i gitara. 🙂

Wolbromiok2
Wolbromiok2

Prawda młody radny więc nie umoczony w układziki i potrafił popatrzeć sensownie na sprawę ,ale musi być opluwany przez tych którzy na spotkaniach grożą pięścią jak się coś nie po myśli „władzy „mówi.Jakoś grono „wybrańców „zapomina ,że ” nie mieli by zadnej władzy gdyby im nie była dana”………………….przez Opatrzność głosami ludu.Panie Burmistrzu warto czasem pamiętać o tej zasadzie i „swoim ” lojalnym radnym o niej przypominać

jacek77
jacek77

nareszcie ktoś myśli nad tym co głosuje a nie tak jak pupilki
naszego burmistrza albo niektórzy radni wolbromscy.
jak władza każe tak głosują.

misiek
misiek

przecież to jasne.
im zasady dofinansowywania i wyceny będą bardziej skomplikowane to skorzystają na tym konkretne osoby.
albo wartość robót na dzień dobry zaniży się aby tylko wygrać,a następnie stworzy wykaz robót dodatkowych,albo lepiej przegłosować projekt bez konkretnej wyceny.
czy nie tak było z domem kultury?
najpierw stworzono ,,egzotyczne konsorcjum,,/notabene tylko na papierze aby sprostać wymogom przetargu ,apotem to już poleciało:zaniżanie wstępne ceny na rzecz horrendalnych kwot robót dodatkowych. stary wolbromski trick budowlany

kazio
kazio

,, …. rozmawiałem przed sesją, rozmawiałem po sesji…. ” 😆 😆 😆 nawet wiadomo z kim 😀

Maja
Maja

Raczej zacznij Pan wreszcie mówić wiele osób jest chętnych poznać arkana „rządzenia” w powiecie i faktycznych działań a nie tylko pokazówki pod dowództwem Pani Katrzyny z EB

Kabanos
Kabanos

Nie chcem ale muszem :-*

jurek
jurek

Kończ waść……………………………..