18 maja br. mija 20 lat Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, w której uczestniczą cztery Licea (I, II, III, IV) oraz dwa Gimnazja (3 i 4) z naszego miasta. Z tej okazji wspomniane szkoły,  przy wsparciu i pomocy „Stowarzyszenia Miast Partnerskich Olkusz-Schwalbach”, kierowanego od zawsze przez Panią Prezes Genowefę Bugajską, zorganizowały okolicznościową wystawę w Miejskim Ośrodku Kultury. Było to spotkanie licznie  zgromadzonej młodzieży oraz nauczycieli, głównie nauczycielek germanistek, dzięki których aktywności współpraca ta ma taki szeroki zakres, co podkreśliła w swoim wystąpieniu Pani Bugajska, dziękując im za to w imieniu Stowarzyszenia. Szkoły przedstawiły na wernisażu serie zdjęć, materiałów promocyjnych, opisów szkół i miast partnerskich a nawet film.

Jak mówi Monika Jurek, uczennica II Liceum, największą wartością wymiany jest poznawanie języka niemieckiego w naturalnym środowisku, czyli w niemieckich rodzinach, ale także rozbijanie barier, poznawanie warunków życia rodzin polskich przez uczniów z Niemiec i życia rodzin niemieckich przez młodzież olkuską. Uczniowie poznają również życie szkół, wspólne zabawy. Przez wiele lat działań partnerskich kolejne pokolenia uczniów jej szkoły zawarły szereg znajomości, kontynuowanych nierzadko do dziś.
W czasie prezentacji swoich działań uczniowie poszczególnych szkół na ogół podkreślali podobne walory współpracy, na pierwszym miejscu stawiając właśnie doskonalenie języka. Niektóre szkoły idą dalej, podejmują bardziej ambitne plany, np. problemy historyczne, czego wyrazem jest wspólny, polsko-niemiecki krzyż na Starym Cmentarzu z inskrypcją: „Ofiarom wojen młodzież polska i niemiecka”.
– Ten krzyż jest symbolem współpracy, nie tylko jednej szkoły w Polsce, w Olkuszu i w Niemczech, ale całej młodzieży, która realizuje ideę partnerstwa w myśl zasady: przyjaciel-kolega-partner – dodała prezes Bugajska

Oto Szkoły Partnerskie:
I Liceum Ogólnokształcące-Gimnazjum w Schwalbach, a także wraz z Zespołem Szkół nr 3 współpraca z Centrum Kształcenia Zawodowego w Wurzen. Współpraca ta, to m. in. opieka. nad miejscami pamięci narodowej w Polsce, a w Niemczech nad grobami wojennych robotników  przymusowych z czasów II wojny światowej.

II Liceum Ogólnokształcące-Gimnazjum w Kim. Współpraca ta trwa już 19 lat

IV Liceum Ogólnokształcące-Gimnazjum w Altenburgu. Dotychczas odbyły się 22 coroczne wizyty i rewizyty młodzieży.
Oryginalne, bardzo nowatorskie formy partnerstwa podejmują gimnazja. Gimnazjum nr 3 współpracuje z Placówką Pozaszkolnego Kształcenia Młodzieży w Schwalbach. Odbyło się dotąd  10 spotkań. Efektem tej współpracy są wspólne filmy, warsztaty literackie, projekty medialne, projekty fotograficzne „Chwile” w Olkuszu i „Berlin  Memory” w Berlinie. W roku 2005 zorganizowano wspólny obóz wędrowny w Beskidach, w roku 2007 w Bieszczadach – forma nieznana przez młodzież niemiecką, a w roku 2006 w niemieckich Alpach. Gimnazjum nr 4 współpracuje z chrześcijańskim Związkiem Młodych Ludzi w Emleben. Owocuje to zbliżeniem religijnym, choć bez jakichkolwiek nacisków wyznaniowych. Dominują jednak tradycyjne formy współpracy, które owa Organizacja  prowadzi dla młodzieży z różnych krajów.

Oceniając formy  prezentacji na wernisażu, tak pod względem plastycznym, jak i werbalnym, najwyżej ocenić trzeba bogatą prezentację II Liceum, 3. Gimnazjum i  4. Gimnazjum,  przy prezentacji którego wspaniałym wystąpieniem oratorskim popisał się tegoroczny absolwent tegoż Gimnazjum Ryszard Makuch.

A oto kilka informacji o miastach partnerskich:
Schwalbach  am Taunus- miasto w Hesji. Leży u podnóża gór Taunus, w aglomeracji Frankfurt nad Menem. Ludność: 14 723 osoby. Powierzchnia: 6,47 km kw.

Wurzen- miasto w Saksonii w powiecie Lipsk, nad rzeką Muldą. Ludność: 16 959. Powierzchnia: 68,79 km kw.

Altenburg-miasto powiatowe w Turyngii. Liczba ludności: 37 447. Powierzchnia: 45,60 km kw. W mieście dwa piękne zbytki: zamek z XIII-XV  wieku i renesansowy ratusz. Także neogotycki teatr. A znany jest z tego, że tu wynaleziono grę w skata. Dlatego chyba jest tu fabryka kart do gry wraz ze stosownym muzeum. Na Zamku w Altenburgu mieszkał i zmarł w roku 1159 Władysław II Wygnaniec. W pięknej kaplicy zamkowej znajdują się wspaniałe barokowe organy, na których grywał Jan Sebastian Bach. Lokalnym przysmakiem Altenburga są „turyńskie kiełbaski”. W Altenburgu w czasie wojny znajdowały się obozy pracy dla kobiet, stanowiące podobozy KL Buchenwald.

Emleben-miasto  w Turyngii. Powierzchnia: 10 km kw. Ludność: 759 osób. Jest częścią wspólnoty pięciu gmin Apfelstadtaue.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Byłem w Shwalbach
Byłem w Shwalbach
12 lat temu

[quote name=”tekst”]…Gimnazjum nr 4 współpracuje z chrześcijańskim Związkiem Młodych Ludzi w Emleben. Owocuje to zbliżeniem religijnym, choć bez jakichkolwiek nacisków wyznaniowych. Dominują jednak tradycyjne formy współpracy, które owa Organizacja prowadzi dla młodzieży z różnych krajów… [/quote]
Słusznie podkreślona przez autora artykułu uwaga „bez jakichkolwiek nacisków wyznaniowych”. Niemcy to mądry i uporządkowany kraj. W Niemczech wszyscy, a szczególnie wszelkie kościóły, mają wyznaczone swoje miejsca i je znają. U nas w Polsce wiara za sprawą niezdyscyplinowanego kościoła katolickiego jest dodatkiem do wszystkiego, nawet zamiast maggi do zupy pomidorowej. Nadmiar wszystkiego szkodzi, wiary w szczególności, wiedzą o tym Niemcy, wie o tym cały cywilizowany świat. Jak znam życie to my chcemy uczyć Niemców wiary, a powinno być na odwrót, uczmy się podejścia do wiary od Niemców i cywilizowanego świata, a nie będzie wokół nas tyle obłudy, fałszu i zakłamania 🙂 .