Olkusz

20 marca Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu stał się miejscem wyjątkowych uroczystości. Otóż swój okrągły jubileusz dziesięciolecia istnienia obchodziło Stowarzyszenie Teatralno-Literackie w Olkuszu.

Pierwsza część Jubileuszowej Gali z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2024, którą uroczyście otworzył dr hab. prof. AST Przemysław Kania – Prezes STL, była okazją do refleksyjnej podróży w czasie, przypomnienia jak wielkie znaczenie w promowaniu kultury i sztuki ma Stowarzyszenie, a także jak ważną i integralną częścią funkcjonowania lokalnej społeczności jest od lat. Dla Stowarzyszenia była to dekada wyjątkowa, stała się symbolem zaangażowania kulturalnego – niezwykle ważnego społecznie, bowiem tylko bezpośredni kontakt ze światem teatru i żywym słowem literackim daje możliwość świadomego uczestniczenia człowieka w sztuce, kształtowania jego osobowości i poczucia estetyki. 10 lat działalności Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego to najprościej rzecz ujmując 10 lat naszej społecznej pracy, skupionej wokół teatru, muzyki, literatury i poezji, to setki spotkań i wyjazdów, to wzruszenia, radości i zachwyty…. to święto całej naszej społeczności – to nasze święto! – podkreślił Prezes STL w swoim przemówieniu.

Podczas Gali na ręce Prezesa STL gratulacje i życzenia złożyli patroni honorowi i partnerzy, m.in. Lidia Gądek, Wicestarosta – Paulina Polak, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz – Roman Piaśnik, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Agata Knapik, Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu – Tadeusz Chwast, Kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie Filia w Olkuszu Halina Świtlicka, Prezes olkuskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego – Marek Krzykawski oraz licznie przybyli dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, przyjaciele Stowarzyszenia z innych organizacji pozarządowych działających na terenie powiatu olkuskiego. Organizacyjnie uroczystość wsparli PSS Społem w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Zespół Szkół nr 4 w Olkuszu oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej.

W trakcie uroczystości tradycyjnie wręczono Statuetki Teatralne 2023 dla osób oraz organizacji, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju kultury i sztuki. Statuetkę Teatralną za 2023 rok otrzymali:

1. Olga Śladowska – osobowość znana i ceniona w środowisku, działacz i propagator społeczny. W laudacji na cześć wyróżnionej czytamy: Stowarzyszenie Teatralno – Literackie jest miejscem, gdzie Olga od lat świetnie się odnajduje i realizuje. Bierze udział w różnych inicjatywach, włącza członków Stowarzyszenia Wszyscy dla Wszystkich do wspólnych wyjazdów na koncerty, do teatrów. Szeroko otwiera drzwi dla członków STL do Klubu Przyjaźń, gdzie organizowane są wspaniałe wystawy, spotkania, występy artystyczne. Bywamy tam, podziwiamy Jej pracę i zaangażowanie, nagradzamy brawami muzyków, piosenkarzy, aktorów, malarzy, podróżników, poetów. Dziękujemy za wyjątkowy klimat i emocje, których nigdy nie brakuje.

2. Stowarzyszenie Dobroczynne Res Sacra Miser – wiodąca instytucja charytatywna powiatu olkuskiego. Odczytując laudację Wiceprezes Zarządu STL Marcin Tomsia zaznaczył: Cykliczne akcje pomocowe dla potrzebujących, angażowanie rozmaitych środowisk, współpraca z lokalnymi instytucjami, praca z młodzieżą, a przede wszystkim wrażliwość na drugiego człowieka – to od lat wizytówka Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” – organizacji, która na stałe wpisała się w obszar funkcjonowania powiatu olkuskiego.

3. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olkuszu – instytucja wyróżniona za współpracę i zaangażowanie w upowszechnianie kultury teatralnej i literackiej. Od wielu lat Dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olkuszu jest lekarz medycyny Agata Knapik, pełniąca jednocześnie funkcję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Pod Jej kierunkiem Zespół stworzył nową jakość promocji zdrowia i profilaktyki. Organizując różnego rodzaju przedsięwzięcia prozdrowotne, nawiązaliście stałą współpracę ze wszystkimi jednostkami samorządu terytorialnego w powiecie olkuskim . Od kilku lat wspólnie z Wami, Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu organizujemy konkurs Chrońmy źródła wody. Wcześniej był jeszcze Konkurs Krasomówczy. Sanepid, Wodociągi i STL łączą to, co wydaje się odległe: wodę, teatr, literaturę i zdrowie. Pani Dyrektor, Drogie Koleżanki, Wasza praca jest ważna, potrzebna i bezcenna, a zaangażowanie oraz przekraczanie kolejnych barier rozwoju – nieprawdopodobne! Swoją postawą i otwartością stanowicie wzór do naśladowania – czytamy w laudacji.

Podczas gali wręczono również nagrody zwycięzcom w konkursach realizowanych przez STL: VIII Małopolskim Konkursie na Recenzję Teatralną oraz III Powiatowym Konkursie Literackim „Moja wersja zakończenia książki”, współorganizowanym z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krakowie Filia w Olkuszu.

Wśród wyróżnionych znaleźli się także laureaci Eliminacji powiatowych 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, czyli najstarszego i najbardziej znanego konkursu recytatorskiego w Polsce, który właśnie z inicjatywy Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego z dumą powrócił do Olkusza.

Drugą część obchodów jubileuszu Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego Prezes rozpoczął od wręczenia symbolicznych podziękowań wszystkim członkom STL, którzy pracowali w poprzednich zarządach Stowarzyszenia. Następnie na scenie pojawiły się aktorki i aktorzy z teatrów Zagłębia i Śląska: Monika Korpusik, Beata Deutschman, Naira Ayvazyan, Tomasz Muszyński, Krzysztof Korzeniowski, Andrzej Ogłoza. Publiczność mogła także wysłuchać kilku utworów w wykonaniu Prezesa Stowarzyszenia – Przemysława Kani.

Koncert Jubileuszowy odbył się dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Powiatu olkuskiego.

Jubileusz dziesięciolecia istnienia Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego był okazją do refleksji i wspomnień. Przypomniał wszystkim o wielkim znaczeniu kultury i sztuki – ich roli w tworzeniu tożsamości i wspólnoty człowieka.

Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/stl.olkusz/?locale=pl_PL

STL







0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze