zkg km1

Planowana linia „Sł”, łącząca osiedle Słowiki z centrum miasta nie będzie jeździć od początku września. Wszystko zależy od tego, kiedy na ul. Jasnej zostaną wytyczone przystanki. Rozkład jazdy na razie pozostanie taki, jaki przedstawił Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu.

 

ZKG przedstawił przebieg linii, prosząc pasażerów o wnioski i uwagi. Temat okazał się interesujący dla wielu mieszkańców. W sprawę zaangażowali się również niektórzy radni, przesyłając do Związku swoje propozycje. Teraz okazało się, że pierwotny przebieg linii w czerwcu został zatwierdzony przez Zgromadzenia ZKG, czyli włodarzy Olkusza, Klucz, Bolesławia i Bukowna.

– Obecna trasa tej linii została ustalona na spotkaniu, które odbyło się w siedzibie Związku. W spotkaniu uczestniczyła pani Genowefa Bugajska reprezentująca zarząd osiedla Słowiki, radna Rady Miejskiej – Maria Rzemieniuk oraz Zdzisław Barański. Zaproponowana trasa została zatwierdzona uchwałą Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu w dniu 28.06.2012 r. Każda ewentualna zmiana trasy przejazdu linii musi również zostać ponownie uzgodniona i zatwierdzona przez Zgromadzenie. Rozkład jazdy linii „Sł” został tak opracowany, aby pasażerowie mogli skomunikować się z linią „W” na przystanku Olkusz Supersam (ul. Kościuszki) i mogli dojechać do szpitala czy innych instytucji użyteczności publicznej takich jak: ZUS, Sanepid czy OPS. Czas oczekiwania na przystanku to 4 minuty. Natomiast realizacja linii do przystanku Olkusz Dworzec PKS pozwała pasażerom dojechać do centrum Olkusza bez konieczności przesiadki  – pisze przewodniczący zarządu  ZKG Wojciech Gleń w odpowiedzi na pismo radnego Łukasza Kmity.

Zapytaliśmy szefa zarządu Związku, po co zachęcano mieszkańców do składania uwag? Przewodniczący Gleń tłumaczy, że rozkład zawsze można zmienić, a wszystkie złożone uwagi zostaną rozpatrzone. – W październiku odbędzie się kolejne posiedzenie Zgromadzenia ZKG i wówczas będzie możliwa ewentualna zmiana. Uwaga dotycząca przejazdu autobusu przez ul. Kolberga nie jest do końca trafiona, ponieważ tam jest strefa zamieszkania i obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 kilometrów na godzinę. Ta linia ma racje bytu. Ul. Jasna jest długa, położona nieco na uboczu, jej mieszkańcy powinni mieć zapewnioną komunikację. Przebieg trasy zawsze można zweryfikować. Podobna sytuacja była rok temu, gdy powstała linia „M” Olkusz Dworzec PKS – Olkusz osiedle Młodych. Też były dyskusje dotyczące przebiegu trasy, a teraz pasażerowie są zadowoleni i jeździ ich coraz więcej – twierdzi Wojciech Gleń.

Zarząd Związku podkreśla, że cennik biletów również jest zatwierdzany przez Zgromadzenie Związku. – Ceny biletów w autobusach muszą być zgodne z cennikiem. Przejazd na linii „Sł” będzie odbywał się na obszarze strefy miejskiej, a wiec cena biletu będzie wynosić: 1,60 zł za bilet normalny, 1 zł za ulgowy gminny i 80 gr za ulgowy ustawowy. Zarząd Związku nie może samodzielnie powziąć decyzji o zmianie rozkładu jazdy linii „Sł”, jak również sugerować inny cennik niż obowiązujący – dodaje Wojciech Gleń.

Wiadomo już, że przewoźnikiem na tej trasie będzie „POLKAR”. Linia na pewno nie ruszy od 1 września, tak jak planowano. Powodem jest brak przystanków na ul. Jasnej. – Ludzie się nie zgadzają, by przed ich posesjami gmina usytuowała przystanki. Umowa z przewoźnikiem jest już podpisana. Czekamy tylko na przystanki – wyjaśnia przewodniczący Gleń.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze