Juwenalia to święto przede wszystkim studentów. W te dni uczniowie szkół wyższych symbolicznie przejmują klucze do miast i obejmują w nich rządy. Swój początek miały w Krakowie, gdzie już w XV wieku młodzi ludzie postanowili używać studenckiego życia. Mimo że Olkusz nigdy nie słynął ze szkolnictwa wyższego, to już od około ćwierćwiecza uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego obchodzą święto swojego patrona w formie juwenaliów.

Dyrektorka placówki Zdzisława Wasilewska mówi: – Nie jesteśmy w stanie ustalić dokładnej daty, kiedy to wszystko się u nas zaczęło. Jedne źródła podają rok ’82, ’83 inne ’87, ale na pewno Juwenalia mają około 25 lat. One w naszym kalendarzu muszą zostać, bo są świetną promocją nie tylko uczniów i nauczycieli, ale i całej szkoły. I LO w licealnym środowisku uchodzi za najbardziej przywiązane do swoich tradycji. Jednak jak pokazały tegoroczne obchody dnia patrona szkoły, „Jedynka” potrafi się także dobrze bawić. W piątkowe przedpołudnie w sali gimnastycznej odbyła się Gala MTV, w której udział wzięło wielu kultowych wykonawców, reprezentujących niemal wszystkie rodzaje muzyki. Nie zabrakło takich gwiazd, jak: Tokio Hotel, O-Zone, Kiss czy polskiego Just 5, który wobec niedyspozycji dwóch wokalistów niespodziewanie zamienił się w Just 3. Liceum odwiedziła także Lady Gaga, szokując widownię swoim efektownym strojem. Mimo że do dnia, w którym wspomina się Świętego Mikołaja, nie mówiąc już o Bożym Narodzeniu, zostało jeszcze kilka dni, galę uświetnił zespół Wham ze swoim hitem „Last Christmas”. Na czele świątecznego konduktu stanął Święty, w rolę którego wcielił się Maciej Mitka.

– Myślę, że Juwenalia w takim stylu to świetny pomysł. Nasze liceum odeszło od stereotypów, bo przecież w szkole też od czasu do czasu powinno być wesoło. Uczniom się podobało, to najważniejsze. Każdy mógł przygotować coś od siebie, więc powstało kilka naprawdę twórczych teledysków – skomentował galę lider zespołu klasy 1 D. Spore poruszenie wywołał zespół Wham, ale co powiedzieć o występie Michaela Jacksona? Król popu udowodnił swoją nieśmiertelność, po raz kolejny wprawiając publiczność w zachwyt nie tylko wokalem, ale i choreografią. – Ne będę ukrywał, że najbardziej podobała mi się interpretacja utworu właśnie Michaela, ale i całą galę uważam za bardzo udaną, chociaż mieliśmy małe problemy techniczne. Juwenalia to czas, w którym każdy z nas może na chwilę odpocząć od nauki i mimo że to święto typowo studenckie, to sprowadzenie ich do naszej szkoły uważam za strzał w dziesiątkę – mówił zaraz po zakończeniu gali Radosław Rzepka z 2 D, współprowadzący uroczystość.

Każdy występ bacznie obserwowali wymagający jurorzy. Wystarczy wspomnieć Eminema czy jedną z głównych ulubienic męskiej części publiczności, Katy Perry. Muzyczna impreza MTV to wstępny etap obchodów dni patrona I LO. – Szanuję wybór młodzieży, która w ramach pierwszego dnia Juwenaliów postanowiła zorganizować wielki turniej MTV. Drugi będzie już zdecydowanie bardziej oficjalny i odbędzie się tym razem w kwietniu. To także jest nowość. Przenieśliśmy tradycyjne listopadowe terminy w ten sposób, aby wiosną na Otwarte Dni Szkoły zaprosić gimnazjalistów – skomentowała nowe pozycje w kalendarzu „Jedynki” dyrektor szkoły Z. Wasilewska.

Takie dni, jak ten piątkowy, pozwalają zmienić obraz szkoły. Uczniowie pokazali na co ich stać, dzięki kreatywności z szarych myszek przeobrazilii się w gwiazdy światowego formatu. Grono pedagogiczne natomiast mogło zapoznać się z trendami muzycznymi obowiązującymi w świecie młodych. Jak podkreślała większość nauczycieli, gdyby nie gala, to pewnie nigdy nie poznaliby współczesnych topowych twórców.

Za kilka miesięcy, a dokładnie w kwietniu, dokończenie Juwenaliów. Tym razem w uroczystym klimacie, do jakiego I Liceum zdążyło już wszystkich przyzwyczaić.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:13315}{joomplu:13316}{joomplu:13317}{joomplu:13318}

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
absolwent Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
absolwent
absolwent

Dlaczego Szanowna Pani Polonistka Dyrektor Z.W. kaleczy nasz piękny język polski haniebnym „SE”_