kapliczka gory

Cztery kapliczki z terenu powiatu olkuskiego w ramach konkursu „Małopolskie Kapliczki 2018” odzyskają swój dawny blask. Do gmin Olkusz, Bolesław i Wolbrom na prace konserwatorskie wskazanych obiektów trafi łącznie 26 tysięcy złotych z budżetu województwa.

Kapliczki są nie tylko świadectwem religijności, ale także symbolami historii, kultury i folkloru mieszkańców regionu. Zachwycają swoim urokiem, stąd ich renowacja jest niejako obowiązkiem. Z każdym rokiem samorząd województwa małopolskiego zwiększa pulę na niezbędne remonty. Tym razem na tel cel zostało przekazane ponad pół miliona złotych. Większe niż dotychczas wsparcie sprawi, że konserwacji doczeka się aż 75 obiektów o różnej genezie powstania.

Wśród nich znalazły się cztery z powiatu olkuskiego. Pełna konserwacja techniczna i estetyczna czeka dwie kapliczki słupowe w Kosmolowie. Pierwsza z nich, ta XIX-wieczna wykonana jest ze zlepieńca parczewskiego i zwieńczona metalowym krzyżem, natomiast pochodzenie drugiej datuje się na 1892 rok. Łączne wsparcie jakie gmina Olkusz otrzyma w ramach konkursu wyniesie 9 tys. zł. Kolejne 5 tys. zyskała gmina Bolesław na konserwację krzyża z 1934 roku położonego przy drodze powiatowej Bolesław Ćmielówka. Najwyższą dotację w wysokości 12 tys. zł otrzymała gmina Wolbrom na remont kapliczki z przedstawieniem Anioła Stróża w Wolbromiu z 1893 roku.

– Przydrożne kapliczki są esencją naszej wiary, kultury i historii. Spotkać je można niemal w każdej wsi, w każdym przysiółku, przy każdej drodze gminnej, powiatowej i wojewódzkiej. Tworzą niesamowity klimat, są niezastąpionym elementem krajobrazu Małopolski, który chcemy zachować i pielęgnować dla siebie i przyszłych pokoleń. Właśnie dlatego w tym roku na odnowienie małopolskich kapliczek przeznaczyliśmy prawie dwukrotnie więcej środków niż w latach ubiegłych – mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego.

Wzorem poprzednich lat o dofinansowanie w ramach konkursu „Małopolskie Kapliczki 2018” mogły starać się jednostki samorządu terytorialnego, a dotacje muszą zostać przeznaczone na roboty budowlane, konserwację i restaurację kapliczek zlokalizowanych zarówno na działkach gminnych i powiatowych, jak i tych prywatnych. Łącznie beneficjenci złożyli 112 wniosków opiewających na kwotę przekraczającą 1,6 miliona złotych. Do rozdysponowania było natomiast 550 tys.

Fot. Pixabay.com

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze