418. kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu – tylu ujawniła w tym roku policja na terenie powiatu olkuskiego. Być może już niedługo nietrzeźwym kierowcom grozić będzie dożywotnia utrata prawa jazdy. Przepisy w tej kwestii były zaostrzane już kilkakrotnie, jednak liczba osób kierujących „po kielichu” nie spada.

Projekt nowelizacji przepisów zakłada, że kierowca złapany po raz drugi na jeździe pod wpływem alkoholu lub narkotyków straci na zawsze prawo jazdy. Nie będzie mógł już zdawać powtórnie egzaminu na „prawko”. Takie same sankcje mają grozić tym, którzy w stanie nietrzeźwym spowodują śmiertelny wypadek lub też wypadek z ofiarami z ciężkimi urazami. Tych zaś, którzy mają prawomocny wyrok za jazdę po alkoholu, czekać może kara pozbawienia wolności od 3. do 5. lat.
– Uważam, że tu potrzebne są przede wszystkim szeroko zakrojone działania edukacyjne, czyli po prostu uświadomienie ludziom, że pod wpływem alkoholu nie wsiada się za kierownicę. Podstawowym problemem jest przyzwolenie społeczne na takie zachowania, samo zaostrzenie przepisów nie zmieni tej sytuacji. Bardzo często przestępca, bo tak należy nazwać człowieka, który w stanie nietrzeźwym kieruje pojazdem, nie myśli o karze, jaka może go za to spotkać. Dlatego też przede wszystkim musi się zmienić sposób myślenia ludzi. Obecnie w kraju jest ok. 16 mln samochodów, a liczba policjantów jest podobna jak 20 lat temu, kiedy to aut było zdecydowanie mniej. Mamy więc znacznie mniejszą możliwość „trafienia” nietrzeźwego kierowcy, choć liczba kontroli jest większa – mówi oficer prasowy olkuskiej policji, mł. asp. Łukasz Czyż.
Podnoszonym w trakcie sejmowej debaty argumentem przeciw ponownemu zwiększeniu kar był fakt, że często osoby pozbawione uprawnień i tak decydują się ponownie zasiąść „za kółkiem”. Potwierdzają to statystyki z olkuskiej komendy. Tutejsi funkcjonariusze zatrzymują w miesiącu co najmniej kilku kierowców, którzy wcześniej mieli odebrane prawo każdy, najczęściej za jazdę pod wpływem alkoholu. A kary i tak są już dziś dość wysokie. Za jazdę w stanie nietrzeźwym kierowcy grozi do 2. lat pozbawienia wolności, a gdy ktoś zginie w wyniku wypadku z udziałem nietrzeźwego – do 8. lat.
Od trzech lat każdy kontrolowany przez policjantów kierowca  musi zostać przebadany alkomatem.  Na terenie powiatu olkuskiego tylko w tym roku do końca lipca w ten sposób skontrolowano prawie 13 300. kierowców.  Aż 418. z nich prowadziło pojazd po spożyciu alkoholu (0,2 – 0,5 promila) lub w stanie nietrzeźwym (pow. 0,5 promili).  W całym ubiegłym roku takich kierowców było w Olkuskiem 590., widać więc, że liczba ta nie spada.
Wiola Woźniczko

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jasnowidz
Jasnowidz
14 lat temu

W Wolbromiu dziła pijany parking , albo też naćpany . Wybudowany z pięniędzy Unii Europejskiem Parking pod Wolbromskim Zalewem służy zmotoryzowanym piratom którzy w nocy urządzają tam spotkania a czasem jest bardzo głośno , czasem urządzają wyścigi Ulica Skalska – Zalew . Niestety policja niewiele może , gdyż osoby tam będące są z tzw. dobrych domów