kasa2

Pomysł obniżenia diet powiatowych radnych zostanie zrealizowany, gdy jego pomysłodawca, radny Paweł Piasny będzie miał pewność, na co zostaną przeznaczone oszczędności z tego tytułu. Starosta przypomina, że zmniejszanie wynagrodzeń zaczął od siebie, a wysokość diet uchwalają sami radni. W przyszłym roku na te uposażenia przeznaczone zostanie 406 tys. złotych.

Niedawno P.Piasny zaproponował, by diety oraz wynagrodzenia etatowych pracowników Zarządu Powiatu zmniejszyć o 10 procent, z przeznaczeniem na wzrost wynagrodzeń pracowników Starostwa Powiatowego w Olkuszu. Wyliczył, że w skali roku oszczędności te dałyby kwotę 60 tys. złotych. Diety wynoszą obecnie od 1 324,85 do 1 854,78 złotych.

W odpowiedzi podpisanej przez starostę Jerzego Kwaśniewskiego i przewodniczącego Rady Powiatu Krzysztofa Dąbrowskiego czytamy, że „ Obejmując pełnienie funkcji 1 grudnia 2010 roku Zarząd Powiatu podjął się wprowadzenia oszczędności, zaczynając od najwyższych stanowisk. Z inicjatywy starosty jego pensja została obniżona o 1040 złotych. Jednocześnie zostały dokonane zmiany w regulaminie organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Olkuszu przez wykreślenie stanowiska etatowego członka zarządu. Podjęte przez zarząd działania dają wyższe oszczędności w budżecie wynagrodzeń osobowych pracowników starostwa niż kwota wskazana przez radnego Piasnego”.

Wysokość diet należy do kompetencji Rady Powiatu, która musi przyjąć stosowną uchwałę. – Złożone zapytanie może być zalążkiem podjęcia takiej inicjatywy przez pana i innych radnych – dodają Kwaśniewski i Dąbrowski w odpowiedzi na zapytanie Pawła Piasnego.

Piasnego takie stanowisko nie satysfakcjonuje. – Cóż, przyzwyczaiłem się, że zanim uzyskam konkretną odpowiedź na moje pytania, musi upłynąć dużo czasu. Odpowiedź jest lakoniczna i nieadekwatna do postawionego przeze mnie pytania. O ile argumentacja, że starosta obniżył sobie wynagrodzenie o 1000 złotych jest prawdziwa, o tyle przypominam o tym, że jest jeszcze kilka etatów dobrze opłacanych, a związanych bezpośrednio z zarządem. Zatem oszczędności z tego tytułu mogą być znacznie wyższe. Zgadzam się także z argumentem, że w kwestii Rady Powiatu leży ustalanie wysokości diet. Zanim jednak przystąpię do formułowania projektu uchwały, zanim zbiorę wymagane pięć podpisów radnych, muszę mieć pewność, że zaoszczędzone w obu przypadkach pieniądze zostaną przeznaczone na podwyżki pensji pracowników. Taka była bowiem główna idea formułowania tej interpelacji. To starosta, jako bezpośredni zwierzchnik w stosunku pracy z pracownikami, musi określić, czy widzi taką możliwość, ewentualnie jaki ma pomysł na podzielenie tych środków. Zanim przystąpimy do obniżek, musimy mieć gwarancję, że zaoszczędzone pieniądze pójdą na podwyżki, w wysokościach przez nas – radnych – akceptowanych. Póki co, nie mamy tej informacji – uważa Piasny.

Zgodnie ze statutem powiatu, z inicjatywą podjęcia uchwały mogą wystąpić: co najmniej pięciu radnych, przewodniczący rady, klub radnych, komisja rady i zarząd powiatu. Mamy nadzieję, że Paweł Piasny postara się szybko poznać przeznaczenie ewentualnych oszczędności i wystąpi z inicjatywą uchwałodawczą. Ilu znajdzie się chętnych, którzy zdecydują się obniżyć swe uposażenia? O dalszych losach diet będziemy informować na bieżąco.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
księgowy
księgowy
12 lat temu

Jak to łatwo szukać w czyich portfelach… kto chciałby zarabiać więcej czyimś kosztem? W cywilizowanym świecie radni obniżają diety na konkretny cel gospodarczy, społeczny bądź inwestycyjny. A pan PP co proponuje? „Janosikowo” zabrać jednym niech „przejedzą” inni. I kto to mówi? Podnośmy kurtynę równo, ile zarabiają pracownicy pana PP? A ile pan, jako nagrodzony przez burmistrza za działalność charytatywną, przekazał potrzebującym? Niech radni zrezygnują z diet (pewnie nikt nie odważy się być przeciw) ale jeżeli chce pan zaistnieć w polityce należało podać lepszy lokalny cel… bądź zaproponować ogólnopolską akcję rezygnacji z diet wszelakich (radnych, poselskich, ministerialnych) co dałoby konkretny efekt ekonomiczny. Pana działania to czysty populizm.

trojak
trojak
12 lat temu

apeluje do PP ,
chłopie ! radny ma racje , twoje miejsce nie jest w takiej społecznosci 😀 😀 😀 😀 😛 😉 😉
Zobacz tylko jak sie Lidzia wyrabia.a ty chciałes z nią wygrac

radny._
radny._
12 lat temu

a tak dla przyzwoitosci to powinnis my cie . diety sobie obnizyc, przynajmniej na ten trudny czas , do poziomu najmniej zarabiającego pracownika starostwa – netto. i tego wam , nam zyczę na ten 2012 r. a panu Piasnemu aby pozostawił polityke dla poityków a zajął sie własnymi interesami na własnym podwórku . Polityk musi mieć to „coś” a pan go nie masz i mieć nie będziesz nigdy, a hasła które pan serwujesz to zwykły populizm .

radny._
radny._
12 lat temu

Niezależnie od artykułu czy, komentarzy internautów ,
jednoznacznie trzeba stwierdzic ze zarobki w starostwie są pod psem , i to jest wyzwanie starosty na 2012 r. aby znalazł pieniądze , prawdziwe pieniądze , i sprawiedliwie podzielil ,a co do Piasnego to sami widzicie i widzieliscie zachowanie ów „dżentelmena” w kampani samorządowej , póżniej w kampanii do sejmu , dla mnie jest to człowiek bez honoru który nie widzi nic prócz własnych korzysci , PO trupach do celu a więc drodzy czytelnicy i pracownicy starostwa nie dajcie się zwiezć farbowanemu lisowi jakim jest ten pan,

BezRadny
BezRadny
12 lat temu

Oj tak tak, on ma pchli móżdżek w dużej głowie, i zachowuje się jak przedszkolak. 🙄

wyborca - nie PP
wyborca - nie PP
12 lat temu

No cóż Pawełek znów chce zaistnieć

czub
czub
12 lat temu

Niektórym pasibrzuchom przydalaby się Dieta pt. przeżyć za 1317 zł brutto miesięcznie ze swoją rodziną.