smieci

Mieszkańcy czujnie obserwują, jak gminy radzą sobie z wdrażaniem nowego systemu gospodarowania odpadami. Otrzymaliśmy kilka interwencji wskazujących na to, że jeszcze nie wszędzie system działa tak, jak powinien.  

– Tak wygląda Europa w wydaniu Gminy Klucze. Cały ostatni weekend w smrodzie, który dociera już do mieszkań okolicznych bloków przy ul. Leśnej 3 i Kolejowej. Kontenerów naliczyłem trzynaście i daję nagrodę pieniężną temu, kto wypatrzy kontener do segregacji śmieci. Jest to największy z kilku śmietników w Jaroszowcu. Fakt, innych nie sprawdzałem, ale pewnie sytuacja jest podobna – napisał do nas czytelnik z Jaroszowca.

W Urzędzie Gminy w Kluczach dowiedzieliśmy się, że wkrótce bałagan ma zniknąć. – Firmy, które do tej pory zajmowały się śmieciami w Jaroszowcu, jeszcze nie odebrały pojemników. Z kolei firma, która teraz będzie odbierać i wywozić odpady, już postawiła swoje kontenery. Pojemniki ze śmieciami w najbliższym czasie zostaną zabrane. Kontenery do segregacji są na razie w centrum Jaroszowca. Oczywiście zostaną one dostawione również w inne miejsca, gdzie są śmietniki – wyjaśnia Jarosław Polak, kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej, Komunalnej i Mieszkaniowej, Ochrony Środowiska, Geodezji i Urbanistyki Urzędu Gminy w Kluczach.

Śmietniki, z których odpady się wręcz „wylewają”, są również w Olkuszu. Na osiedlu Pakuska przy ul. Legionów Polskich wypatrzył je miejski radny Łukasz Kmita, który zgłosił interwencję do naszej redakcji oraz Wydziału ochrony środowiska olkuskiego magistratu.  – Z jednej strony nakłada się na mieszkańców obowiązek segregacji odpadów, jednocześnie nie zapewniając odpowiedniej częstotliwości odbioru śmieci posegregowanych. Zaistniała sytuacja może w przyszłości zniechęcić obywateli do prowadzenia selekcji odpadów. Kontenery przeznaczone do odbioru odpadów zmieszanych są wywożone regularnie i problem przepełnień śmietników na dzień dzisiejszy nie występuje – pisze Kmita.

Od kilku dni worki z selekcjonowanymi odpadami „zdobią” drogę w Żuradzie. – Wystawiliśmy je jak co miesiąc. Do dzisiaj nikt ich nie odebrał – opowiada jeden z mieszkańców.

Od 1. lipca system gospodarowania odpadami obsługuje Konsurcjum Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami sp. z o. o. z Krakowa i PUK VAN GANSEWINKEL Kraków Sp. z o. o. Spółka zapewnia, że nie będzie problemu z odbiorem śmieci, którymi powinny zająć się firmy wywożące odpady do końca czerwca. – Zabieramy wszystkie śmieci, selekcjonowane i zmieszane, bez względu na ilość. Gdy rozwoziliśmy nasze pojemniki we wspólnotach mieszkaniowych, od razu zabieraliśmy śmieci z dotychczasowych kontenerów. Podobnie jest w przypadku domów jednorodzinnych – informuje prezes zarządu MPGO Kraków Jacek Pisarski.

Kiedy mieszkańcy bloków doczekają się kompletu kontenerów na selekcjonowane odpady? – Na terenie miasta mamy zaplanowanych szesnaście tzw. gniazd, czyli miejsc, gdzie będą pojemniki na śmieci segregowane. Planujemy ustawić je pod koniec przyszłego tygodnia. Wynika to z faktu, iż pojemników w określonych kolorach brakuje na rynku. Zapotrzebowanie jest bardzo duże, a producenci realizują aktualnie majowe zamówienia – mówi Jacek Pisarski.

W każdym gnieździe ustawione będą cztery pojemniki: na szkło (zielony), plastik (żółty), odpady biodegradowalne (brązowy) oraz papier, tekturę i opakowania wielomateriałowe typu kartony po sokach (niebieski). W takich samych kolorach są worki przeznaczone dla mieszkańców domów jednorodzinnych. – Opakowania wielomateriałowe należy wyrzucać do pojemników na plastik, ponieważ my i tak potem segregujemy je w sortowni. Jeśli komuś zabraknie worków, może otrzymać dodatkową ilośc w gminnym punkcie selektywnej zbiórki odpadów – dodaje Jacek Pisarski. 

Jak zdaniem naszych Czytelników przebiega śmieciowa reforma? Podyskutuj na www.przeglad.olkuski.pl!

smieci4

smieci3

smieci2

smieci1

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
8 lat temu

Metale zabierają w ciągu kilku minut złomiarze. Słoików i papieru nikt nie chce.

wujek dobra rada
wujek dobra rada
8 lat temu

mike, słoików sie nie wyrzuca, umyj i daj babci na wieś zrobi ci dzemiku na zime, albo sasiadce z dołu bedzie ci wdzięczna .A jak juz nie masz komu dac to postaw obok kontenerka chetny sie napewno znajdzie. Podobnie z rzeczami metalowymi, drewnianymi czy gazetami.

mike
mike
8 lat temu

Wiecie jak należy się obchodzić ze słoikiem? Oto instrukcja:
1. Umyć słoik i zakrętkę
2. Oddzielić uszczelkę w zakrętce – bo zakrętka jest metalowa, a uszczelka plastikowa bądź papierowo-plastikowa
3. Jeśli uszczelka jest plastikowo-papierowa to oddzielić papier od plastiku
4. Odkleić etykietkę ze słoika – bo etykieta jest papierowa
5. Umyć etykietę – bo zawiera klej
6. Wysuszyć etykietę
7. Wyrzucić oddzielnie wszystkie składowe słoika – czyli szkło, metal, papier plastik.
Zapłacić urzędasom za wykonaną pracę, zużytą wodę i to, że ułatwiliśmy robotę firmą zarabiającym na recyklingu.

prawda mediów
prawda mediów
8 lat temu

a przed chwila w TV powiedzieli że smieci powinno być tyle samo co w ubieglym m-cu, a jest więcej bo ludziska po piwnicach i komórkach trzymali zeby teraz wyrzucic.

znawca tematu
znawca tematu
8 lat temu

Dziś pięknie odebrali śmieci i zostawili harmonogram odbiorów wraz z ulotką o stawkach i jak segregować.
Przestańcie marudzić blokowe lenie ! 😆
Lepiej jedźcie na wcasy do Pcimia Górnego 😀

Noezpakuski
Noezpakuski
8 lat temu

Niech Kmita taki dobry nie będzie i niech przejedzie sie po wszystkich punktach odbioru śmieci , nie tylko z domów prywatnych ale i z bloków , on jest radnym czy rzecznikiem burmistrza ? Nie takiego Kmite wybieralismy na radnego , nie tak wyobrazalismy sobie współpracę przy wiatrakach, a co on jest latających redaktorkiem Przeglądu? Czas panie Kmita kończy sie , oszczędź nas Panie przed twym sługą , oddaj mandat Kmita! Osuch cię juz nie ochroni!

P
P
8 lat temu

OD dawien dawna było wiadomo że opakowania typu kartony po mleku czy soku to nie papier…..

fbveib
fbveib
8 lat temu

Ja sortuję jak do tej pory – na plastik, szkło, papier i resztę (odpady żywnościowe, brudne kubki, papier niezegregowalny, kapsle itp.itd) i nie zamierzam swojej wody i czasu tracić na mycie kubka po jogurcie, albo zdzieranie etykiety z butelki bo papierowa jest.

zosia samosia
zosia samosia
8 lat temu

ludzie, dajcie wreszcie spokój urzednikom. Są WAKACJE, pojechali na Kanary wydac ciężko zagrobione premie. A wy sobie radźcie sami bo najpewniejsze są oddolne inicjatywy.

ffffffffffffffffffff
ffffffffffffffffffff
8 lat temu

NA RAZIE TO JEST BURDEL- ALBA SIE WYPIELA NA ZEBRANIE ZALEGLYCH SMIECI -I TAK LEZA DOPOKI BOLESLAW ICH NIE ZBIERZE!!! SMIECI LEZA PRZY POSESJACH I SMIERDZA!!!

Daniel
Daniel
8 lat temu

Zgadzam się z Olą. UMiG albo Pan Pisarski nie wiedzą do którego worka wrzucamy kartony po mleku i sokach. Z moich obserwacji wynika że w każdym gospodarstwie domowym jest dużo tego rodzaju odpadów.

Ola
Ola
8 lat temu

Coś tu jest nie halo! Albo UMiG Olkusz ma błąd w ulotkach, albo pan prezes MPGO niezbyt się orientuje w tym jak w gminie Olkusz mają być segregowane śmieci. Na ulotkach z urzędu wyraźnie jest napisane, że opakowań wielomateriałowych NIE WRZUCAMY do niebieskiego worka tylko do żółtego!!!! Więc jak to do diaska w końcu ma być? Pani Redaktor, proszę o wyjaśnienie 🙂

felik100
felik100
8 lat temu

na skalskie przy blokach 12 tez nie ma tych pojemników 🙁 🙂