Olkusz

W kwietniu informowaliśmy naszych Czytelników, że gmina Olkusz ma w planach budowę tężni solankowej na terenie Parku Czarna Góra. Mieszkańcy dopytują, na jakim etapie jest inwestycja i jak będzie wyglądał obiekt.

Na razie trwa przetarg na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowo – kosztorysowej tężni solankowej wraz z toaletą modułową, infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu.

Głównym elementem inwestycji jest tężnia z gradiernią wypełnioną tarniną i drewnianą konstrukcją pergoli z ażurowym zadaszeniem. W atrium centralnej części obiektu będą siedziska dla kuracjuszy. Z kolei od strony zachodniej do tężni przylegać ma drewniana konstrukcja „(…) z ażurowymi osłonami przeciwsłonecznymi w postaci łat z drewna modrzewiowego, która pełnić będzie funkcję wydzielonej przestrzeni rekreacyjnej z ławkami przeznaczonymi dla sesji inhalacyjnych”. Konstrukcja ta zostanie wypełniona gałęziami tarniny „(…) ułożonymi pod kątem ok. 85°, tak aby spływające grawitacyjnie krople solanki ulegały rozbiciu, tworząc tzw. mgłę wodną”.

W zamówieniu określono termin realizacji do końca października tego roku. Do tego czasu powinna być gotowa cała dokumentacja wraz z prawomocną decyzją o pozwoleniu na budowę.

–  Po wykonaniu dokumentacji złożymy wniosek o dofinansowanie do drugiego naboru w ramach programu Małopolskie tężnie solankowe. Wiemy, że ma on zostać ogłoszony w drugiej połowie listopada. Jak najszybciej przystąpimy do prac, by jak najwcześniej nowy obiekt oddać do użytku. W połączeniu z drugą zaplanowaną inwestycją – budową trybun z zapleczem sędziowskim – Park Czarna Góra stanie się kompletny i jeszcze bardziej atrakcyjny. Jestem przekonany, że będzie sportową wizytówką Olkusza – mówi rzecznik Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, tężnia będzie gotowa w drugiej połowie przyszłego roku.

Gmina ogłosiła też przetarg na „Budowę budynku zaplecza sportowego z trybunami oraz budynku zaplecza sędziowskiego wraz z drogą wewnętrzną dojazdową i parkingami”. Sportowa inwestycja wsparta jest dotacją z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Trybuny pomieszczą około 600 osób, natomiast parking przewidziano na 60 pojazdów.

fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze