Olkusz

Cierpliwość, opanowanie, zamiłowanie do off-roadu – zdaniem niektórych kierowców interweniujących w naszej redakcji właśnie tym trzeba się wykazać jeżdżąc ulicą Przemysłową w Olkuszu. Cztery lata temu rozpoczęto etapowy remont tego traktu i udało się zmodernizować dwa z trzech odcinków drogi. Czy w tym roku uda się dokończyć dzieła?

Kierowcy nie kryją irytacji, mówiąc o ul. Przemysłowej. – Ten około 500 -metrowy odcinek drogi remontowany jest od 2017 roku, remont został podzielony ponoć na trzy etapy i końca tych prac nie widać. Jest rok 2021 i nic się nie dzieje. W dalszym ciągu jest zmorą dla kierowców, którzy muszą omijać dziury, zapadliska i kałuże tworzące się po opadach deszczu – napisał do nas jeden z Czytelników, dodając, że Przemysłową codziennie jeździ wiele osób – czy to do pracy, czy do marketu budowlanego. -Wszyscy mają problem z dojazdem, szczególnie wieczorem, kiedy widoczność jest ograniczona i łatwo uszkodzić sobie auto – zwraca uwagę interweniujący w naszej redakcji Czytelnik.

O ulicy Przemysłowej pisaliśmy już kilkakrotnie, ostatnio prawie dwa lata temu, w czerwcu 2019 roku. Wówczas dzwonili do nas kierowcy z pytaniem, ile można remontować jedną drogę. Teraz sytuacja się powtarza – pytanie jest nadal aktualne.

Modernizacja traktu rozpoczęła się w 2017 roku, od razu z podziałem na etapy z powodu „(…) ograniczonych środków w budżecie gminy i braku możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych na te inwestycję”. W pierwszym etapie na odcinku długości około 90 mb wykonano kanalizację deszczową, krawężniki i nawierzchnię asfaltową za 383 tys. złotych brutto. Drugi etap – na kolejnym odcinku około 80 mb – obejmował budowę kanalizacji deszczowej i położenie asfaltowej nawierzchni z podbudową. To kosztowało 217 tys. złotych brutto.

Potem na dokończenie robót na pozostałej części ulicy nie było środków. Jak informował wówczas urząd, w 2019 roku prowadzono tam tylko bieżącą naprawę ubytków w nawierzchni.

Jak wygląda sytuacja dzisiaj? Nadal nie wiadomo, czy długo wyczekiwany remont rozpocznie się w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy. – W ubiegłym roku złożyliśmy wniosek o dofinansowanie pozostałej części inwestycji do Funduszu Dróg Samorządowych. W przypadku otrzymania dofinansowania roboty mogłyby się rozpocząć jeszcze w tym roku – odpowiada rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos.

Cała ulica ma około 430 mb. Trzeci etap prac, według informacji uzyskanych w urzędzie, ma objąć: budowę pozostałego odcinka kanalizacji deszczowej wraz ze studniami chłonnymi, wykonanie nawierzchni jezdni (około 260 mb) i chodników na całej długości, a także miejsc parkingowych oraz oświetlenia ulicznego.

– Musimy w tym miejscu zwrócić uwagę na to, jak duży jest koszt całej inwestycji, który wynika z szerokiego zakresu robót niezbędnych do wykonania. Uzyskane dofinansowanie pozwoliłoby nam szybciej zakończyć prace przy tej ulicy, dlatego liczymy na pozytywne rozstrzygnięcie na szczeblu wojewódzkim – dodaje Michał Latos.

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
kolo Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kolo
Udzielający się czytelnik
kolo

Jak się patrzy na nieudolnych „kierowników” tego miasta, to nie wiadomo czy się śmiać czy płakać, bo rzygać się chce czytając Latosa bzdury.. a na parkingi przed willą Piaśnika skąd były pieniądze?? Czemu nie zrobili Przemyslowej ? a jak juz jesteśmy w tym rejonie – gdzie powędrowały drzewa wyciete wzdłuż Biema, na przeciwko „budowlanki” ?? dowiecie się?