ARTYKUŁ PARTNERA

Wykupywanie ubezpieczenia OC przez kierowców jest powszechnym zjawiskiem. Co jednak w przypadku, gdy właściciel samochodu nie ma prawa jazdy, a mimo to chce wykupić polisę odpowiedzialności cywilnej? Czy jest to możliwe? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Nie tylko samochód

Zgodnie z polskim prawem ubezpieczenie OC powinno być wykupione przez właściciela zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Ochroną można więc objąć samochody osobowe, samochody ciężarowe, przyczepy i naczepy, maszyny rolnicze oraz motocykle. Jeśli interesuje Cię polisa na jednoślad, sprawdź: https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-oc-na-motocykl/ i dowiedz się więcej.

Czy można wykupić OC bez prawa jazdy?

Prawo przewiduje tego typu sytuację. Musisz mieć jednak świadomość, że takie praktyki są dopuszczalne wyłącznie przez niektórych ubezpieczycieli. Większość firm wymaga wskazania głównego użytkownika pojazdu z uprawnieniami, a jego dane mają ogromny wpływ na wycenę konkretnego ubezpieczenia.

Jak w takim razie jest wyliczana składka dla właściciela bez prawa jazdy?

Podstawową kwestią w kalkulacji składki jest oszacowanie, jak duże ryzyko wynika z ubezpieczenia konkretnego kierowcy. Towarzystwa biorą pod uwagę wiele czynników, które kształtują cenę polisy, ale w sytuacji, gdy właściciel nie jest zdolny do korzystania z samochodu, zbierane są dane o rzeczywistych użytkownikach. Właśnie dlatego niezwykle istotne jest wskazanie osoby, która na co dzień będzie poruszać się ubezpieczonym autem.

Czy wiek właściciela bez prawa jazdy ma znaczenie?

Oczywiście, że tak. W tej kwestii brak prawa jazdy nie ma wielkiego znaczenia. Podobnie jak w przypadku standardowej polisy, im młodszy kierowca, tym droższa polisa. Jeśli więc jesteś bardzo młody i chcesz wykupić ubezpieczenie bez prawa jazdy, szykuj się na opłacenie naprawdę wysokiej składki.

A co z miejscem zamieszkania?

Ubezpieczyciele zwracają bardzo dużą uwagę na region kraju, w jakim miększa osoba, ubiegająca się o ubezpieczenie. Mieszkańcy dużych miast, w których panuje wzmożony ruch płacą więcej od kierowców poruszających się po drogach w mniejszych miejscowościach. Podobnie, jak w przypadku wieku, brak prawa jazdy nie zmienia niczego w tej kwestii.

Czy marka pojazdu ma znaczenie?

Zdecydowanie tak. Właściciele sportowych pojazdów z dużymi silnikami są z góry skazani na wysokie opłaty. Z kolei ci, którzy wybrali marki takie jak: Skoda, Toyota, lub Fiat nie muszą martwić się zawyżonymi składkami.

Gdzie znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC?

Od lat najlepszym miejscem na zaopatrzenie się w nową polisę ubezpieczeniową jest Internet. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatorów lub porównywarek, które są ogólnodostępne oraz darmowe. Zostaniesz poproszony o zaledwie kilka informacji, by uzyskać dostęp do listy ofert od renomowanych ubezpieczycieli. Co więcej, podczas zakupów w sieci nie musisz martwić się skomplikowanymi płatnościami. Wszystko odbywa się szybko i co najważniejsze bezpiecznie. Umowy dostaniesz mailem, a polisa będzie gotowa do uruchomienia od razu po zrobieniu przelewu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czytaj na: https://najtaniejuagenta.pl/

Podsumowanie

Jak widzisz, ubezpieczenie OC, pomimo swojego obowiązkowego charakteru, jest stosunkowo elastycznym rozwiązaniem. Jeśli więc nie masz prawa jazdy, ale jesteś właścicielem pojazdu mechanicznego, możesz swobodnie wykupić OC. Pamiętaj tylko, że nie wszyscy ubezpieczyciele oferują tego typu opcję. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, sprawdź również, za pośrednictwem ogólnodostępnych porównywarek, dostępne oferty.