Ten rok przyniósł kierowcom istotne zmiany dotyczące praw jazdy. Dla tych, którzy zwlekają ze zrobieniem uprawnień na prowadzenie samochodów, mamy ważną informację – lepiej się pospieszyć, bo później będzie trudniej i drożej. O nowe zasady dotyczące uzyskiwania praw jazdy pytamy Romana Piaśnika, dyrektora Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Olkuszu.

Emilia Kotnis-Górka: Jakie konkretnie zmiany oraz nowości przyniesie obecnym i przyszłym kierowcom nowa Ustawa o kierujących pojazdami?
Roman Piaśnik: Ustawa generalnie wchodzi w życie 11.02.2012r., ale niektóre zmiany będą obowiązywać od 01.01.2013r. Jedną z najważniejszych zmian, jakie przewiduje ustawa, jest wprowadzenie terminowych praw jazdy. Od pierwszego dnia 2013r. pojawią się nowe kategorie prawa jazdy. Kategoria AM prawa jazdy, która zastąpi dotychczasową kartę motorowerową, jest przeznaczona dla osób po 14. roku życia i będzie uprawniać do kierowania motorowerem, skuterem, czterokołowcem lekkim tzw. quadem o pojemności silnika do 50 cm³. Kategoria A2 prawa jazdy, którą będą mogły uzyskać osoby pełnoletnie, będzie uprawniać do kierowania: motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW (42 KM), motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW i pojazdem określonym dla prawa jazdy kat AM. Z kolei kategorię A prawa jazdy, uprawniającą do kierowania wszystkimi motocyklami, będzie mogła uzyskać osoba, która co najmniej od 2 lat posiada prawo jazdy kategorii A2. Jeśli jednak osoba nie posiadała prawa jazdy kat. A2 co najmniej przez 2 lata, to prawo jazdy kat. A będzie mogła uzyskać dopiero po ukończeniu 24 roku życia.

EKG: Na wstępie wspomniał Pan, że ustawa przewiduje wprowadzenie terminowych praw jazdy. Które to będą kategorie i na jaki okres będą wydawane?
RP: Istotną zmianą, którą przewiduje ustawa jest ograniczenie terminów ważności praw jazdy. I tak, prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T będą wydawane maksymalnie na 15 lat. Natomiast prawa jazdy kategorii C1,C1+ E, C, C+ E, D1, D1+E,D lub D+E będą wydawane na okres nie dłuższy niż 5 lat. Pierwsze prawo jazdy kat. B będzie wydawane na okres 2 lat próby. Jeżeli w trakcie okresu próbnego kierowca popełni dwa wykroczenia komunikacyjne stwierdzone mandatem karnym lub wyrokiem sądu, starosta decyzją administracyjną przedłuży okres próbny o kolejne 2 lata oraz skieruje kierowcę na badania psychologiczne. Popełnienie trzech wykroczeń w okresie próbnym będzie skutkowało cofnięciem uprawnień i w celu ich odzyskania trzeba będzie ponownie ukończyć szkolenie i zdać egzamin. W czasie okresu próbnego przez pierwszych 8 miesięcy kierowca może kierować wyłącznie pojazdem oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej i zielonym symbolem liścia klonowego. Między 4 a 8 miesiącem od dnia otrzymania prawa jazdy kierowca w okresie próbnym ma obowiązek odbyć kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz szkolenie praktyczne w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.

EKG: A co z prawami jazdy, które wydawane są teraz bezterminowo ?
RP: Obecnie wydawane prawa jazdy zachowują swoją ważność w okresie na jaki zostały wydane, jednak nie dłużej niż do dnia 18.01.2033r. Z ustawy wynika, że prawa jazdy, które będą wydawane do dnia 18.01.2013r. będą podlegały wymianie między 19.01.2028r. a 18.01.2033r. Ale to jeszcze daleka przyszłość.

EKG: Czy to prawda, że zostaną zlikwidowane kursy, które dają możliwość zmniejszenia ilości punktów karnych ?
RP: Na dzień dzisiejszy każdy kierowca, który narusza przepisy ruchu drogowego, raz na pół roku ma możliwość uczestniczenia w kursie organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, który jednorazowo zmniejsza ilość punktów o 6. Od 1 stycznia 2013 nie będzie takiej możliwości.

EKG: Co zatem z kierowcami, którzy notorycznie będą naruszać zasady ruchu drogowego i przekroczą dozwoloną ilość  punktów karnych ?
RP: Teraz, kiedy kierowca przekroczy dozwoloną ilość 24 punktów karnych, kierowany jest na egzamin kontrolny w ramach posiadanych  kwalifikacji. Natomiast po 1 stycznia 2013r. jeżeli kierowca przekroczy dozwoloną ilość punktów karnych, nie będzie już kierowany na egzamin kontrolny, tylko będzie zmuszony odbyć kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego w terminie 1 miesiąca i doręczyć Staroście zaświadczenie o jego ukończeniu. Dopiero wtedy konto kierowcy zostanie wyzerowane. Ale jeżeli w okresie 5 lat  od wydania skierowania na kurs reedukacyjny kierowca ponownie dopuści się przekroczenia 24 punktów karnych, wówczas Starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień i w celu ich odzyskania trzeba będzie od nowa zapisać się na kurs prawa jazdy i zdać egzamin. Reasumując, wszyscy którzy już dziś mogą się ubiegać o prawo jazdy i z tym zwlekają, muszą wiedzieć, że to ostatni dzwonek by wyrobić dokument na starych, przyjaznych dla kierowców zasadach. Będzie dużo trudniej. Po wejściu w życie nowej ustawy bolesne zmiany czekają też tych, którzy już mają prawo jazdy. Trudniej będzie im się pozbyć nadmiaru punktów karnych, a sam kurs będzie nie tylko dużo dłuższy, ale też i droższy.

EKG: Dziękuję za rozmowę.
RP: Dziękuję bardzo.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
CONDOR
CONDOR
12 lat temu

Panie Piaśnik, daj ty sobie siana i nie udzielej tych wywiadów. Przecież ty nawet tych przepisów nie czytałeś, ponieważ ich nie rozumiesz. A co dopiero z wyjaśnieniami. Ktoś ci to pisze a ty po prostu czytasz. Szkoda czasu człowieku.

Jola
Jola
12 lat temu

Czyli najlepiej zdac prawko w tym roku tak?

ps
ps
13 lat temu

To dyrektor uczy się przepisów z gazety a nie z ustaw?

szkoda gadać
szkoda gadać
13 lat temu

[i]Komentarz został usunięty ze względu na treści noszące znamiona pomówienia. [/i]