Powiat

W miniony weekend, 24-26 czerwca, na okolicznych drogach można było spotkać kultową „Miatę” najbardziej znanego na świecie roadstera. Wszystko za sprawą ogólnopolskiego zlotu Mx-5 Silver Spot Olkusz, który w Olkuszu odbył się już drugi raz. Organizatorem imprezy była grupa Mazda w drodze, której właścicieli możecie spotkać w charakterystycznej „misiowej” Maździe Mx-5 (z białymi felgami w kształcie misiów)

Tegoroczna edycja zlotu trwała aż 3 dni. Blisko 40 samochodów „zameldowało się” w piątkowe popołudnie w hotelu Ilkus. Pod hotelem na uczestników, gości oraz okolicznych mieszkańców czekały – podstawione przez partnera zlotu Mazda Mirai Sosnowiec – nowe modele Mazdy: Mx-5, Cx-30 oraz elektryczna Mx-30, które można było podziwiać, a nawet odbyć jazdę próbną.

W piątkowy wieczór uczestnicy zlotu wybrali się w nocną trasę objazdową po najlepszych w okolicy „winklach”. Droga zaplanowana przez organizatora prowadziła przez Klucze, Pazurek, Trzyciąż, Ojców, Czerną, Paryż, Bukowno

W sobotni poranek peleton kilkudziesięciu Mx-5’ek wyruszył w stronę Ogrodzieńca, gdzie wszystkie samochody biorące udział w zlocie mogły zaprezentować się u stóp Zamku, na terenie Parku Ogrodzieniec. W czasie, kiedy turyści przybywający na zamek z zachwytem podziwiali zaparkowane kabriolety, uczestnicy zlotu świetnie się bawili, korzystając z zaproszenia właścicieli Parku Ogrodzieniec. W okolicach południa, wystartowała gra miejska, w ramach której właściciele Mx-5’ek musieli – korzystając z aplikacji mobilnej – rozwiązać zadania związane ze Szlakiem Orlich Gniazd. Wymagało to od nich odwiedzenia większości zamków znajdujących się na Szlaku.

Czas na grę kończył się o godzinie 18:00. Wtedy pod hotelem Ilkus rozpoczęła się otwarta dla wszystkich impreza plenerowa. Było pyszne jedzenie z grilla, dj z muzyką na żywo, a w specjalnym pokazie, swoje umiejętności – w zakresie ratownictwa drogowego – prezentowali strażacy z OSP w Bukownie. W efekcie cięcia wraku powstał jeszcze jeden „kabriolet”. Odbył się również konkurs, na najlepszy makijaż z motywem Mazdy. Zwycięzcy otrzymali srebrne zawieszki i breloczki z motywem motoryzacyjnym oraz karty podarunkowe, ufundowane przez firmę MaxiRent z Gorenic.

W niedzielny poranek uczestnicy zlotu mogli zweryfikować swoją technikę jazdy na placu manewrowym w trzech zadaniach. Musieli zaprezentować swoje umiejętności naprzemiennego parkowania przodem i tyłem, zdać test jazdy slalomem z tzw. talerzem Stewarta, nie gubiąc umieszczonej na talerzu piłeczki, a także obejść samochód i wsiąść do niego będąc „pod wpływem” (z użyciem alkogogli). Liczył się najlepszy czas wykonania zadań. Sprawdzian techniki jazdy był możliwy dzięki udostępnieniu zaplecza szkoleniowego przez partnera wydarzenia – Szkołę Nauki Jazdy „Marzanna” z Olkusza.

Około godziny 11:00 wszystkie roadstery pojawiły się paradnie na Finale Mx-5 Silver Spot Olkusz na Zamku w Rabsztynie, oficjalnie rozpoczynając piknik pod hasłem „Bezpieczny w drodze”. W ramach akcji, na Zamku pojawili się Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu, którzy prezentowali swoje dwa pojazdy bojowe, ale również szkolili z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Na miejscu obecni byli także policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu oraz z Komisariatu Policji w Kluczach, również prezentując swoje samochody oraz motocykle.

Wspomniana już wcześniej Szkoła Nauki Jazdy „Marzanna” zapewniła symulator dachowania i symulator wybuchu poduszki powietrznej. Razem z fotelik.info stworzyli świetny duet, który uświadamiał gościom jak ważne jest właściwe zadbanie o bezpieczeństwo swoje i podróżujących z nami dzieci. Inspektorzy z fotelik.info, chętnym kierowcom przybywającym za zamek z dziećmi, weryfikowali poprawność doboru i montażu fotelików samochodowych.

Najmłodsi z radością sięgali po watę cukrową i popcorn, które przygotowywało dla nich Stowarzyszenie Wolbromskich Motocyklistów. Głodni zajadali się kiełbaskami z grilla pieczonymi przez przyzamkową restaurację „Golden Caffe”.

Na pikniku pojawili się również wyjątkowi goście: dzieci z Olkuskich Domów Dziecka wraz z wychowawcami. W ramach Mx-5 Silver Spot Olkusz zbierane były środki na kursy prawa jazdy dla wychowanków Olkuskich Domów Dziecka. Udało się zgromadzić środki aż na 6 kursów.

Około godziny 14 organizatorzy zaprosili na oficjalne podsumowanie zlotu. Przedstawicielom Olkuskich Domów Dziecka organizatorzy wręczyli symboliczny czek z uzbieraną kwotą.

Na finale zostali także ogłoszeni zwycięzcy aukcji internetowych, w których licytowano Mazdę MX-5 z pełnym bakiem na weekend, oraz nocną sesję zdjęciową samochodu.

Uczestnicy wydarzenia, z najlepszymi wynikami w grze miejskiej i zadaniach na placu manewrowym otrzymali nagrody (kosmetyki samochodowe, których sponsorem była firma MotoExpert z Olkusza) i pamiątkowe puchary – wykonane własnoręcznie przez organizatora zlotu.

Uczestnikom wręczono również dodatkowe nagrody: nową dowolną Mazdę na weekend oraz kosmetyki samochodowe.

Organizatorzy z kolei odebrali z rąk przedstawicieli Mx5 Klub Polska statuetkę z podziękowaniem za organizację Mx-5 Silver Spot Olkusz.

Kolejny rok z rzędu zlot zakończył się sukcesem. Potwierdzili to w komentarzach w mediach społecznościowych zarówno uczestnicy zlotu jak i goście i mieszkańcy, biorący udział w imprezach – w Ilkusie oraz na Zamku w Rabsztynie – towarzyszących zlotowi.

Organizatorzy już zapowiedzieli kolejną edycję Mx-5 Silver Spot Olkusz.

Wydarzenie było mocno wspierane przez lokalne firmy i instytucje, które sponsorowały gadżety lub wspierały organizacyjnie wydarzenie. Oprócz wymienionych wcześniej swój udział w sukcesie mają również: MOK Olkusz, Sakohaft z Bukowna, Ex-Pro z Klucz, Osma, Ampliz, SilverSky, Deuter Motorsport z Olkusza oraz Autopartner.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął Przegląd Olkuski, a na Finale zlotu pojawili się reporterzy z telewizji TVN Turbo.

Organizatorzy

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze