straz miejska2

Początek roku szkolnego niesie ze sobą wzmożony ruch przy placówkach oświatowych. Jak zwykle największe zagrożenia czekają na najmłodszych uczniów, którzy dopiero zaczynają swoją edukację. Jak podkreślają służby mundurowe wszystko zaczyna się w głowach dzieci i właśnie dlatego najbliższe tygodnie w szkołach upłyną pod znakiem społecznych prelekcji.

Niedawno pisaliśmy o akcji „Bezpieczna droga do szkoły” prowadzonej przez policjantów. Nie można jednak także zapomnieć o działaniach olkuskich strażników miejskich, którzy akcje na rzecz poprawy bezpieczeństwa uczniów prowadzą nieprzerwanie od 2001 roku. W obecnym roku szkolnym nie będzie wyjątku. Mundurowi pojawią się w szkołach i przekażą dzieciom z klas I-III najważniejsze zasady poruszania się po drogach publicznych. – Działania prowadzimy w stałym porozumieniu ze szkolnymi pedagogami. Dla uatrakcyjnienia zajęć dzieci otrzymują kolorowanki oraz LED-owe elementy świecące niezbędne przy poruszaniu się szczególnie po zmroku – mówi Marek Lasek, komendant olkuskiej straży miejskiej.

Tylko w ubiegłym roku w zajęciach profilaktycznych udział wzięło 635 uczniów. Dodatkowo strażnicy – i tutaj nowość – na prośbę dyrektorów zawitali także do wybranych przedszkoli, spotykając się blisko z setką maluchów. Ze względu na ilość uczniów objętych zajęciami akcja prowadzona jest we wrześniu oraz październiku.

„Bezpieczna droga do szkoły” to niejedyna akcja systematycznie prowadzona przez strażników. Docierają oni też do szkół z informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa w miejscach publicznych. – Rozwijamy u nieco starszych uczniów umiejętności właściwego zachowania w różnych sytuacjach, jak również poruszamy problem środków wpływających na świadomość – alkohol, wyroby tytoniowe, czy narkotyki – przekonuje komendant Lasek.

straz miejska1

Także i w tym przypadku rad strażników wysłuchało prawie pół tysiąca uczniów klas III z 17 miejskich i gminnych podstawówek. Natomiast w listopadzie planowana jest kolejna edycja akcji „Stop 18” przypominająca o zakazie sprzedaży wyrobów tytoniowych nieletnim, obejmująca kontrolę placówek handlowych takich jak małe sklepy spożywcze, czy kioski. Za każdym razem młodzież w asyście pedagoga i strażnika wręcza sprzedawcom stosowny apel burmistrza, informuje właścicieli i sprzedawców o grożących sankcjach za złamanie przepisów, a także kontroluje sklepy pod kątem wyposażenia ich w wymagane prawem informacje.

– Nie zapominajmy także o akcji „No promil, no problem” corocznie przygotowywanej przez odpowiedni wydział w magistracie. Razem z organizatorami nie tylko zabezpieczamy miejsce happeningu, ale przy okazji sprzeciwiamy się pijanym kierowcom – zaznacza Marek Lasek.

Chociażby z tych ww. powodów obecność strażników miejskich, czy policjantów w szkołach i przedszkolach powiatu olkuskiego nie powinna dziwić. Nie zawsze bowiem wizyta służb mundurowych wiąże się z interwencją. Często chodzi o prewencję i jakże potrzebną edukację społeczną.

Fot. Straż Miejska Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze