Już w maju pójdziemy do urn głosować na naszych przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Polskę reprezentować tam będzie 51 posłów z 13 okręgów wyborczych. Obecnie z okręgu małopolsko – świętokrzyskiego w Brukseli zasiada siedmioro parlamentarzystów: Bogusław Sonik i Róża Thun (PO), Paweł Kowal (PJN), Czesław Siekierski (PSL), Joanna Senyszyn (SLD) oraz Jacek Włosowicz i Zbigniew Ziobro (SP). Czy w gronie ubiegających się o fotel europosła na następnych pięć lat znajdą się mieszkańcy powiatu olkuskiego?

Na razie jedynym znanym kandydatem z naszego terenu jest Jan Orkisz, który wystartuje z ósmego miejsca listy koalicji Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy w okręgu małopolsko – świętokrzyskim. – Jestem wiceprzewodniczącym Rady Krajowej Unii Pracy i przewodniczącym Rady Okręgowej w Krakowie. Partia deleguje swoich przedstawicieli i ja otrzymałem taką propozycję. Uważam, że w państwie demokratycznym trzeba brać udział w tak ważnych wydarzeniach, jak wybory bezpośrednie. Jako przewodniczącemu Małopolskiej Rady Wojewódzkiej Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej te zagadnienia będą interesować mnie najbardziej – mówi Jan Orkisz.

W innych ugrupowaniach nadal nie wiadomo, czy w gronie kandydatów pojawią się mieszkańcy naszego powiatu. – Na chwilę obecną na listach Platformy nie ma kandydata z naszego terenu, ale jak to bywa w polityce, wszystko może się zmienić – twierdzi Andrzej Ryszka, szef powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej.

Podobnie kwestia ta wygląda w Prawie i Sprawiedliwości. – Na dzień dzisiejszy nie zapadły żadne wiążące decyzje dotyczące kształtu list wyborczych Prawa i Sprawiedliwości, zarówno w Małopolsce jak i pozostałych dwunastu okręgach. Dziś dla Prawa i Sprawiedliwości najważniejszą kwestią jest przygotowanie do Kongresu Programowego, który zaplanowano na dzień 15 lutego w Warszawie – poinformował nas poseł Jacek Osuch.

Jak udało się nam dowiedzieć, na liście Polskiego Stronnictwa Ludowego raczej nie będzie kandydata z powiatu olkuskiego, a jeśli już to na odległym miejscu. Rzeczniczka Twojego Ruchu Janusza Palikota informuje, że na pełne obsady jeszcze za wcześnie. Na razie znane są „jedynki”, a całe listy będą w ciągu dwóch tygodni. W podobnym tonie wypowiada się pełnomocniczka Solidarnej Polski w powiecie olkuskim, Halina Wróblewska. – Na dzień dzisiejszy nie ma kandydata do europarlamentu z powiatu olkuskiego, ale lista nie jest jeszcze zamknięta – wyjaśnia Łukasz Piątek z Polski Razem Jarosława Gowina. Według informacji z Kongresu Nowej Prawicy Olkusz, lista kandydatów będzie znana po posiedzeniu Rady Głównej KNP, która prawdopodobnie obradować będzie 22 lutego.

Czy Waszym zdaniem na listach pojawi się więcej kandydatów z naszego terenu? Jeśli tak, to jak oceniacie ich szanse? Zachęcamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl!

20
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
20 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Jaśfan wódki ORKISZwyborca Janażyczliwy. Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jaś
Jaś

Głosować na Janka aby się dostał do Parlamentu Europejskiego bo jak się nie dostanie będzie startował do Naszego Parlamentu , jest ambitny i che ! A ostatnia szansa na radnego !Ciężko żyć bez władzy i takiej kasy , ciężko się odzwyczaić !

Jaś
Jaś

Głosować na Janka .. bo jak się nie dostanie do Parlamentu Europejskiego będzie startował na Parlamentu Polskiego a jak i tu nie dostanie się .. zostaje start na radnego ! Jest ambitny i chce być już kiedyś się rozkoszował władzą a ona wciąga i trudno się od niej odzwyczaić a jaka kasa !

fan wódki ORKISZ
fan wódki ORKISZ

Skoro wódkę ORKISZ produkuje Palikot to dlaczego Jan ORKISZ nie buduje Ruchu Palikota tylko wzmacnia SLD?

wyborca Jana
wyborca Jana

Oto wyniki głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 r. w powiecie olkuskim : uprawnionych do głosowania – 93.833, liczba głosów ważnych – 20.488, liczba głosów oddanych w powiecie olkuskim na Joanną Senyszyn – 2.800.

theon
theon

He he he , 50% ? Może raczej 5 ?

życzliwy
życzliwy

Czy pan Orkisz ma szansę zostać posłem do Parlamentu Europejskiego ?
Wszystko zależy od mieszkańców powiatu olkuskiego. W powiecie olkuskim jest uprawnionych do głosowanie ok. 90.000 mieszkańców, Gdyby do wyborów poszło 50 % mieszkańców powiatu uprawnionych do głosowania to da to ok. 45.000 głosów. Gdyby wszyscy mieszkańcy powiatu oddali głos na Jana Orkisza – swojego mieszkańca,to pan Jan ma sporą szansę na wygraną. W poprzednich wyborach Joanna Senyszyn zdobyła 45.000 głosów w całym okręgu czyli w województwie małopolskim i świętokrzyskim.

theon
theon

Wybrac chłopinę , tam jest mnogo różnych instytucji , będzie ich po kolei do sądu pozywał 😀

.
.

[quote name=”Pewnik”]No to Olkuszanie mogą powetować niepowodzenie J. Orkisza w powiatowych rozgrywkach „sojuszników” z SLD i zagłosować na Jana. Lepszy Janek, niż skrzypiąca Joaśka, no nie?[/quote]
Skrzecząca.

Pewnik
Pewnik

No to Olkuszanie mogą powetować niepowodzenie J. Orkisza w powiatowych rozgrywkach „sojuszników” z SLD i zagłosować na Jana. Lepszy Janek, niż skrzypiąca Joaśka, no nie?

Europa minus
Europa minus

angielski? francuski? niemiecki? zna któryś? bo w gwarze używanej w międzyrzeczu Przemszy, Sztoły i Baby to za wiele w Brukseli nie zwojuje, nawet na budowie, a co dopiero w europarlamencie! Połowa wymienionych w tekście na emeryturę, a reszta do nauki! Może za 20 lat … 😆

vvvbanc
vvvbanc

[quote name=”ttttttrrrrr”]Przecież w Olkuszu nie ma takiego, żeby mógł godnie reprezentować nasz region w Brukseli.[/quote]
a może – bo są ościenne miejscowości

źródło
źródło

Na razie jedynym znanym kandydatem z naszego terenu jest Jan Orkisz, który wystartuje z ósmego miejsca listy koalicji Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy w okręgu małopolsko – świętokrzyskim.

Pani Redaktor. Ma pani nieścisłe informacje. Pan Jan Orkisz był zgłoszony przez Unię Pracy na trzecie miejsce. Wiem pewne,że jeżeli nie zostanie przesunięty przez Millera na to miejsce to wystartuje z listy Twój Ruch z drugiego miejsca za prof. Hartmanem.

fanka
fanka

Panie Janie moje gratulacje. I czas zacząć ostra walkę a argumentów ma pan moc.

Oluch
Oluch

Ahahahaha! Ale Pan posełek Osuszek kłamczuszek kłamie! Osuch po trupach będzie się pchał do europarlamentu! On knuje 2 wyjścia….albo Europoseł, albo Burmistrz Olkusza….Jest pazerny na kasę i wygodny! Niech was nie zwiedzie jego pseudo skromność…..

vjamic
vjamic

Ale by były jaja jakby pan Janeczek pokonał panią skszeczuchę. Daj Boże.

o kurka
o kurka

OOOOO mamuńciu droga czy zawsze ten nie wybieralny J.O. musi startować w wyborach i wstyd przynosić Olkuszowi za jakie grzechy 😆 😆 😆 😆

theon
theon

Godnie czy niegodnie, ja głosuję na radnegoup – jest szansa ze stąd wyjedzie 😛

Kieru
Kieru

[quote name=”ttttttrrrrr”]Przecież w Olkuszu nie ma takiego, żeby mógł godnie reprezentować nasz region w Brukseli.[/quote]

A którzy z aktualnych Europosłów reprezentują nas godnie ?;]

Mieszkaniec..
Mieszkaniec..

[quote name=”ttttttrrrrr”]Przecież w Olkuszu nie ma takiego, żeby mógł godnie reprezentować nasz region w Brukseli.[/quote]

Mów za siebie 🙂

ttttttrrrrr
ttttttrrrrr

Przecież w Olkuszu nie ma takiego, żeby mógł godnie reprezentować nasz region w Brukseli.