Niezapomnianą jesienną przygodą był dla uczniów klas pierwszych naszego Liceum udział w obozie edukacyjnym zorganizowanym przez nauczycieli II LO – p. Grzegorza Gumółkę i p. Pawła Krawczyka. W obozie wzięło udział 90 uczniów i 7 nauczycieli. W dniach od 4 X do 7 X młodzież uczestniczyła w zajęciach z matematyki oraz języka angielskiego. Zajęcia były zorganizowane na terenie ośrodka wypoczynkowego w Zębie koło Zakopanego. Miejsce wybrane nieprzypadkowo, ponieważ Ząb oprócz wielu zalet: architektonicznych, turystycznych, kulturowych, widokowych posiada również to, co charakteryzuje naszą szkołę – wyjątkowy klimat, który kształtuje osobowości, „rzeźbi” charaktery oraz daje poczucie wspólnoty. W tak sprzyjających warunkach uczniowie przez cztery dni aktywnie brali udział w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli: p.Agatę Kaliś, p.Grzegorza Gumółkę oraz p.Pawła Krawczyka, doskonaląc kompetencje matematyczne oraz lingwistyczne.
Zajęcia z języka angielskiego odbywały się w dwóch grupach ćwiczeniowych, uwzględniających poziom zaawansowania uczniów. Grupy pracowały przede wszystkim nad usystematyzowaniem wiedzy i umiejętności. Nauczyciele przygotowali dla obozowiczów szereg urozmaiconych zadań o różnym stopniu trudności. Zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem multimediów były dla uczniów bardzo atrakcyjne.

Zajęcia z matematyki odbywały się w myśl łacińskiego przysłowia „Repetitio est mater studiorum – powtarzanie jest matką wiedzy”. Uczniowie wykonywali dziesiątki zadań z teorii liczb, które pozwoliły ugruntować i poszerzyć swoje wiadomości nabyte w trakcie zajęć w szkole. Pracując w grupach 6 osobowych uczniowie mogli na bieżaco wymieniać się wszelkimi wątpliwościami, a także w sposób przyjemny utrwalać zdobytą wiedzę.
Program w większości wypełniły zajęcia edukacyjne (10 godzin języka angielskiego i 10 godzin matematyki), ale nie zabrakło również atrakcji rekreacyjno-rozrywkowych.

Pobyt na obozie dostarczył uczniom nowych doświadczeń i niezapomnianych wrażeń. Był to czas integracji, wspaniałej zabawy, nauki i wypoczynku. Obóz dał szansę uczniom na wyrównanie swoich braków edukacyjnych w zakresie realizowanych treści programowych. Po licznych wpisach na portalach społecznościowych można odnieść wrażenia, że uczniowie nawet nie poczuli edukacyjnego charakteru obozu, co jest bez wątpienia wynikiem sposobu prowadzenia zajęć przez nauczycieli prowadzących („Gaudium in litteris est – radość jest w nauce”), jak również tego, o czym wszyscy wiedzą od dawna, że społeczność II LO stanowi wielką wspólnotę.

Tekst: II LO w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze