Olkusz

Olkuscy policjanci przedstawili kolejne zarzuty 25-latkowi, który działając w grupie przestępczej metodą na „policjanta” wyłudził łącznie 350 tysięcy złotych i usiłował wyłudzić kolejne 50 tysięcy. Mężczyźnie  grozi teraz do 8 lat pozbawienia wolności.

18 sierpnia ubiegłego roku 25-letni mężczyzna został zatrzymany po tym, jak odebrał od seniorki 20 tysięcy złotych. Oszust zadzwonił do 82-letniej mieszkanki  Olkusza i podawał się za policjanta CBŚP. W trakcie rozmowy informował, że potrzebuje pomocy podczas policyjnej akcji, której celem jest zatrzymanie przestępców okradających konta bankowe. Fałszywy policjant  w taki sposób prowadził rozmowę, że seniorka nie zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem. Mężczyzna dokładnie instruował swoją rozmówczynię o kolejnych etapach postępowania, m.in. o tym, żeby wypłaciła pieniądze z banku i przekazała je „policyjnemu kurierowi”. Tak też się stało. 82-latka myśląc, że pomaga w policyjnej akcji, wyszyła z  domu i zgodnie z instrukcją, udała się do banku, gdzie wypłaciła 20 tysięcy złotych, a następnie w umówionym miejscu przekazała je obcemu mężczyźnie. Kobieta nawet nie podejrzewała, że padła ofiarą przestępstwa. Na szczęście w sprawę zaangażowani już byli policjanci wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, którzy wpadli na trop oszustów. „Kuriera” zatrzymano zaraz po tym, jak odebrał pieniądze od seniorki. 25-letni  mieszkaniec Krakowa był kompletnie zaskoczony widokiem policjantów. Mężczyzna miał przy sobie pieniądze oraz bankowy dowód wypłaty 82-latki. Podczas kontroli osobistej policjanci znaleźli przy nim amfetaminę. Natomiast, gdy sprawdzono go w policyjnym systemie, okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany przez sąd do ustalenia miejsca pobytu oraz odbycia kary pozbawiania wolności na okres 6 miesięcy. Zatrzymanemu  przedstawiono wówczas zarzut oszustwa, posiadania narkotyków  i na wniosek Prokuratury Rejonowej w Olkuszu, 20 sierpnia sąd zastosował wobec podejrzanego trzymiesięczny areszt. Do zakładu karnego podejrzany trafił także z uwagi na zaległą karą odsiadki 6 miesięcy. Wyłudzone pieniądze zwrócono 82-letniej właścicielce.

Sprawa 25-latka była rozwojowa, a śledczy postanowili dokładnie przyjrzeć się ostatnim poczynaniom młodego człowieka.  Przez pół roku policjanci, w trakcie trwania środka zapobiegawczego, skrupulatnie zweryfikowali działania mężczyzny i zebrany w tej sprawie obszerny materiał dowodowy, który  pozwolił skierować wobec podejrzanego akt oskarżenia. Mężczyzna podejrzany jest o 10 oszustw metodą „na policjanta” na szkodę  mieszkańców Małopolski i Śląska oraz o posiadanie środków odurzających. W grupie przestępczej podszywającej się pod policjantów pełnił role „kuriera”. W okresie od 9 lipca do 18 sierpnia wyłudził łącznie 350 tysięcy złotych i usiłował wyłudzić kolejne 50 tysięcy.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze