Mieszkańców Chrząstowic przed działaniem na rzecz mieszkańców i własnej miejscowości nie powstrzyma żaden wirus! Po raz kolejny udało się im pozyskać środki na ciekawą inicjatywę – dzięki wygranej w konkursie „Moje miejsce na Ziemi” Fundacji Orlen będą wdrażać projekt „CHRZĄSTOWICE – To Nasz Klimat”.

„Jesteśmy na liście zwycięzców programu MOJE MIEJSCE NA ZIEMI!!!!! Dzięki Fundacji Orlen już za chwilę startujemy z naszym nowym projektem „CHRZĄSTOWICE – To Nasz Klimat”, na który otrzymaliśmy dotację w wysokości 15 000 PLN!!!” – ogłosili entuzjastycznie na swoim fejsbukowym profilu znani z nieprzeciętnej aktywności społecznicy z Chrząstowic.

– Nasz nowy projekt ma być odpowiedzią na rozwiązanie ważnego problemu społecznego, dotyczącego właściwego gospodarowania odpadami w naszym bezpośrednim sąsiedztwie oraz podniesienia świadomości ekologicznej mieszkańców. Chcemy mieć swój udział w poprawie klimatu. Jako społeczeństwo mocno konsumpcyjne, wciąż nie potrafimy właściwie segregować odpadów, co często stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska – wyjaśnia Agnieszka Tabor, jedna z autorek projektu. – Patrząc na porozrzucane po lasach śmieci, nie zdajemy sobie sprawy z ich wpływu na nasze zdrowie. Nie szanujemy przyrody. Sposobem zmiany tej sytuacji jest nieustająca edukacja i upowszechnianie idei „Zero Waste”, czyli dążenie do redukcji ilości odpadów, podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców, wielopokoleniowe integrujące działania wyrabiające społeczną odpowiedzialność za wspólną przestrzeń publiczną, wdrażanie dobrych nawyków gospodarowania odpadami, wymiana dobrych praktyk oraz stworzenie warunków do utrzymania czystości w naszym sołectwie – tłumaczy pani Agnieszka.

Dzięki pozyskanej dotacji, w ramach projektu w Chrząstowicach będą prowadzone różnorodne akcje edukacyjne, z których większość nie będzie tylko teorią. Organizatorzy, nie pierwszy raz zresztą, zaproszą swoich sąsiadów do wspólnego sprzątania pobliskiego lasu i okolic rzeki, będzie też akcja wspólnego sadzenia  brzozowego lasu oraz tworzenie „Żonkilowego pola nadziei na lepsze jutro”. W miejscach ogólnodostępnych zostaną umieszczone 4 komplety zewnętrznych koszy do segregowania odpadów, a przy remizie OSP w Chrząstowicach zostanie zamontowany pojemnik „Serce na nakrętki”, które docelowo będą przekazywane na cele charytatywne.

– Długofalowym efektem naszej inicjatywy będzie czysta okolica oraz przekonanie ludzi do wykorzystania własnej siły i inteligencji nie tylko do czerpania z dóbr natury, a przede wszystkim do ochrony naszej planety, z myślą o przyszłych pokoleniach. Projekt będzie realizowany od czerwca 2020 do czerwca 2021 – informuje Bartłomiej Żurek, radny z Chrząstowic, współautor akcji.

Przypomnijmy, że jest to już drugi projekt realizowany przez Stowarzyszenie Chrząstowice RAZEM dzięki Fundacji Orlen. W pierwszej edycji programu „Moje Miejsce na Ziemi”, społecznicy z Chrząstowic otrzymali środki finansowe na realizację przedsięwzięcia, które nazwali „Chrząstowice moje bezpieczne miejsce na Ziemi”, związanego z podnoszeniem poziomu bezpieczeństwa publicznego. Projekt umożliwił zakup Automatycznego Defibrylatora (AED), który został umieszczony w specjalnej kapsule na zewnętrznej ścianie budynku remizy OSP i jest dostępny w razie takiej konieczności dla wszystkich. Ubiegłoroczna dotacja z Orlenu pozwoliła też na zakup fantomu i trenażera AED, wykorzystywanych podczas wielu ćwiczeń z pierwszej pomocy przedmedycznej, organizowanych bezpłatnie dla chętnych w sołectwie Chrząstowice przy pomocy wykwalifikowanych druhów z lokalnej OSP.

A na zdjęciach widać wspólne wiosenne porządki w centrum wsi – do pracy, a potem wspólnego spędzania wolnego czasu społeczności Chrząstowic nie trzeba zaganiać!

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o