Olkusz

Olkuszanie nie mają szczęścia do kolei. Długo wyczekiwany przez mieszkańców pociąg do Krakowa funkcjonował zaledwie miesiąc. Od minionego czwartku konieczna jest jednak przesiadka na autobusową komunikację zastępczą lub minibusy. Powodem tej sytuacji jest strajk pracowników spółki Polregio.

POLREGIO S.A. Małopolski Zakład w Krakowie uprzejmie informuję, że w związku z zakłóceniem procesu przewozowego w Spółce POLREGIO za niektóre pociągi REGIO w całej lub w części relacji została uruchomiona Zastępcza Komunikacja Autobusowa (ZKA) do odwołania – taki komunikat pojawił się w środę, 13 marca 2022 r., na stronie internetowej spółki Polregio. Na długiej liście połączeń znaleźć możemy m.in. pociągi kursujące na trasie Olkusz – Kraków Główny.

Jak informuje portal rynek-kolejowy.pl, w spółce Polregio trwa spór zbiorowy dotyczący wysokości płac. Żądanie związków zawodowych to podwyżka wynagrodzenia w uposażeniu zasadniczym w wysokości 700 złotych. Na 2 marca zaplanowany był strajk ostrzegawczy, ale w obliczu wojny na Ukrainie związkowcy go odwołali. Nadal jednak toczyły się rozmowy pomiędzy Zarządem i związkami zawodowymi.

W dniu 12 kwietnia odbyło się ostatnie spotkanie mediacyjne. Wobec braku możliwości zawarcia porozumienia płacowego zakończyło się ono podpisaniem protokołu rozbieżności. – Tym samym od dnia 12 kwietnia br. Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy ogłasza pogotowie strajkowe i przygotowania do strajku generalnego – podali związkowcy. Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, następnego dnia w Małopolsce ponad 30 maszynistów wzięło zwolnienie lekarskie. W ramach pogotowia strajkowego inni pracownicy odmawiali zaś pracy w nadgodzinach lub stawiania się na dyżur. W efekcie przewoźnik musiał odwołać część regionalnych kursów.

W Wielki Czwartek do naszej redakcji dotarła informacja, że pociągi relacji Olkusz-Kraków zostały tymczasowo zawieszone. Jak informuje POLREGIO S.A., na odcinku tym została uruchomiona Zastępcza Komunikacja Autobusowa. W autobusach honorowane są wcześniej zakupione bilety na pociąg. Koszt przejazdu jest identyczny z tym, jaki oferowany był w cenniku przejazdów kolejowych. Autobusy wyruszają z pobliskiego dworca i zatrzymują się na dworcach poszczególnych miejscowości według trasy pociągu.

Według zapowiedzi POLREGIO S.A. od dnia 19 kwietnia 2022 r. ma zostać przywrócony ruch pociągów w całej relacji na trasie Kraków Główny-Olkusz-Kraków Główny.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
konkret
konkret
2 lat temu

I to jest kolejny przykład na to dlaczego klienci / pasażerowie unikają PKP.

mike
mike
2 lat temu

Czas chyba najwyższy wrócić do województwa śląskiego. Tam i busy normalnie jeżdżą i pociągi czasami też, a i autem do stolicy można w 40 min. dojechać bez większych korków.

konkret
konkret
2 lat temu
Odpowiedz do  mike

Powiat olkuski jest powiatem niechcianym. Trzeba było walczyć tak jak Sławków o pozostanie na Śląsku. Było nam o wiele lepiej gdy byliśmy w dawnym województwie katowickim. Z Krakowem nic nas nie łączy. Spójrzmy na taką „Gazetę Krakowską”: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz i „jakaś tam” Małopolska Zachodnia.