Olkusz

Telefony komórkowe już dawno przestały służyć tylko do dzwonienia. Dziś smarfony towarzyszą nam na każdym kroku i stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Wykorzystuje to coraz więcej instytucji publicznych. Do tego grona właśnie dołączyło Nadleśnictwo Olkusz, które udostępniło specjalną aplikację na urządzenia tego typu. Jakie jest jej zastosowanie?

Wiosna nabiera kolorów, pogoda coraz częściej skłania do wycieczek w teren, a Nadleśnictwo Olkusz zachęca do pobrania i korzystania z nowej aplikacji turystycznej, którą właśnie oddało użytkownikom telefonów komórkowych. Aplikacja pozwala m.in. na nawigację do pomników przyrody, parkingów leśnych i miejsc wypoczynku. Nawiguje użytkownika również po szlakach rowerowych i pieszych.

Bezpłatna aplikacja mobilna pod nazwą „Nadleśnictwo Olkusz” dostępna jest do pobrania w sklepie Google Play oraz niebawem w AppStore. W aplikacji znajduje się mapa szlaków oraz prezentacja atrakcji turystycznych i przyrodniczych regionu. Dzięki aplikacji można zaplanować wycieczkę, odnaleźć się w terenie, zgłosić nocleg w ramach „Zanocuj w lesie” czy też napotkane utrudnienie na szlaku.  W aplikacji opisane są także przystanki ścieżek dydaktycznych zlokalizowanych w olkuskich lasach. Mam nadzieję, że będzie ona przydatna dla turystów i spotka się z pozytywnym odbiorem – mówi Marcin Polak , Nadleśniczy Nadleśnictwa Olkusz.

Jak podkreślają przedstawiciele Nadleśnictwa, okoliczne tereny są bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym i przyrodniczym. Nie brakuje tu atrakcji takich jak: zabytki, rezerwaty czy ścieżki dydaktyczne. Poświęcono im wiele papierowych map, broszur, folderów a także różnych stron internetowych. Brak jednak było miejsca, które agregowałoby te wszystkie informacje. Stąd pomysł na stworzenie aplikacji dostępnej dla każdego posiadacza smartfonu.

Projekt został zrealizowany z inicjatywy i ze środków Nadleśnictwa Olkusz. Stworzyła ją firma Amistad, mająca duże doświadczenie w tego typu rozwiązaniach. W przypadku tworzenia aplikacji Nadleśnictwa Olkusz zadanie było nieco ułatwione, bowiem podobne narzędzie tworzyli także dla Nadleśnictwa Gdańsk. Dzięki rozbudowanej funkcji nawigacji mobilny przewodnik umożliwia wyznaczenie trasy pomiędzy dwoma dowolnymi punktami, będąc poza zasięgiem Internetu. System może również pełnić rolę komunikatora pomiędzy turystami i służbami Nadleśnictwa. Za jego pośrednictwem użytkownik może np. zgłosić nielegalne wysypisko śmieci.

Aplikacja powstała we współpracy merytorycznej z krakowskim oddziałem PTTK,  Lokalną Grupą Działania Nad Białą Przemszą, MOSiRem Olkusz, Punktem Informacji Turystycznej w Olkuszu, Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego – oddziałem w Smoleniu. Wszystkim zaangażowanym Nadleśnictwo serdecznie dziękuje za pomoc. Maria Gronicz, rzeczniczka prasowa tej instytucji prosi również użytkowników aplikacji o przesyłanie merytorycznych uwag dotyczących jej zawartości. – Staraliśmy się dochować wszelkiej staranności i sprawić, by była bogata w treść interesującą turystów. Jeśli jednak przeoczyliśmy jakieś warte odwiedzenia miejsca,  prosimy, dajcie nam znać. Sprawmy, by stawała się ona coraz lepsza i bogatsza w informacje – mówi leśniczka.

 

Fot. Nadleśnictwo Olkusz

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze