Mieszkanki gminy Klucze wzięły udział w piątek w Kongresie Kobiet pod hasłem „Zdrowie w życiu i na talerzu”. Na kongres zapraszał Wójt Gminy Klucze Kazimierz Ściążko. Goście kongresu mieli okazję wysłuchać kilku prelekcji. O tym, jakie ważne informacje zawierają etykiety kupowanych przez nas produktów spożywczych opowiedziała Małgorzata Kulma z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. Prelegentka wyjaśniła również jaki wpływ na zdrowie człowieka ma sól, czym ją zastąpić, by używać jej w kuchni nieco mniej i jaka jest jej bezpieczna ilość w dziennym spożyciu. Temat zdrowego odżywiania omawiała również Agata Knapik, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu.
Ciekawą i praktyczną prezentację mieli ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Stanisław Góźdź i Przemysław Michalski pokazali, jak ratować dzieci w przypadku zachłyśnięcia i w jaki sposób wykonywać u maluchów sztuczne oddychanie. Z kolei dr Piotr Brandys przedstawił zagadnienia profilaktyki raka piersi. Natomiast dr Halina Sobańska przybliżyła uczestniczkom kongresu temat przemocy domowej – jakie są jej postacie, jak sobie z nią radzić i gdzie szukać pomocy. Wyrazem solidarności z ofiarami przemocy domowej były apaszki w kolorze niebieskim, które wolontariusze z Gimnazjum im. Jana Pawła II rozdawali uczestniczkom kongresu (kolor niebieski, bo „Niebieska linia”, czyli system pomocy dla ofiar przemocy domowej). Gestem solidarności było także wypuszczenie w powietrze balonów (również w kolorze niebieskim).
 
Miłym, artystycznym akcentem spotkania był znakomity występ tria Ryszarda (gitara) i Martyny Smaruj (wokal, fortepian), których na gitarze basowej wspierał Piotr Wilczyński. Zespół zaprezentował kompozycje własne, a także piosenki Ireny Jarockiej. Trio udowodniło, że nawet przy skromnym składzie osobowym, można zaprezentować bogaty repertuar koncertowy. To był profesjonalnie przygotowany występ z miłymi dla ucha balladami rodem z „krainy łagodności”.
 
Organizatorzy zadbali także o potrzeby ciała. Dla uczestniczek pyszne i zdrowe kanapki przygotowało Stowarzyszenie „Babiniec”. Kongres Kobiet odbył się w Domu Kultury „Papiernik” w Kluczach. W holu budynku ulokowane były stoiska, m.in. Stowarzyszenia Forum Oświatowe Klucze, Koła Gospodyń Wiejskich (z pięknym rękodziełem), Biura „Pustynia Błędowska” oraz gabinetu bioterapii.
 
Kongres Kobiet zorganizowała Rada Programowa w składzie: Ilona Szczęch, Elżbieta Kwaczyńska, Anna Płachecka-Śniadach, Justyna Gomułka-Błaszczyk, Teresa Soczówka, Stanisław Góźdź i Ramona Czyżykowska-Liber – koordynator kongresu. Kongres Kobiet „Zdrowie w życiu i na talerzu” jest pierwszą imprezą, rozpoczynającą cykl spotkań w ramach operacji „W KRĘGU ZDROWIA I PROFILAKTYKI”, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej
za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Nad Białą Przemszą” w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – „Małe projekty” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze