Już po raz dziesiąty w murach Gimnazjum nr 3 w Olkuszu odbył się Powiatowy Konkurs Historyczno-Regionalny „O Laur Trójki”. Tym razem w finale zmierzyło się 17 gimnazjalistów wyłonionych w marcowych eliminacjach. Reprezentowali oni 7 gimnazjów z powiatu olkuskiego.

Celem konkursu organizowanego od dziesięciu  lat przez  Agnieszkę Baldy-Krzysztofek, Dorotę Harężlak i Ewę Karłowicz jest rozwijanie zainteresowań historycznych i propagowanie wiedzy o małej i dużej ojczyźnie. –  Etap powiatowy składał się, jak co roku, z trzech części. W tym roku tematem konkursu były dzieje Europy, Polski, Małopolski i Olkusza w XIX i na początku XX wieku. W pierwszej części uczniowie przez pół godziny rozwiązywali test, wykazując się niezbędnymi umiejętnościami i wiedzą. Do drugiej części zakwalifikowało się 11 uczestników, którzy odpowiadali na trzy pytania z wylosowanych zestawów – tłumaczy Agnieszka Baldy-Krzysztofek, współorganizatorka konkursu. Po drugiej rundzie jury pod przewodnictwem  doradcy metodycznego Jarosława Gałki wyłoniło 5 finalistów  walczących o rozdział cennych nagród.

O zwycięstwie decydowała poprawność w rozwiązaniu trzech zadań, czyli krzyżówki, mapy i tekstu źródłowego. Czołowe miejsca zajęli gimnazjaliści z olkuskich Dwójki i Trójki. Najlepszy okazał się Konrad Kulig  z Gimnazjum nr 3 w Olkuszu (opiekun  Dorota Harężlak). Drugi na podium znalazł się Wojciech Rogóż z Gimnazjum nr 2 w Olkuszu (opiekun Grzegorz Czerwiński)), a trzecia lokata przypadła Iwecie Tyńskiej z Gimnazjum nr 3 w Olkuszu (opiekun Agnieszka Baldy-Krzysztofek). Czwarte miejsce zdobyła Paulina Koryczan z „Trójki” ( opiekun Dorota Harężlak), natomiast piąte Tadeusz Curyło z Gimnazjum nr 2 w Olkuszu (opiekun Małgorzata Paulewicz).

Najlepszym gimnazjalistom organizatorzy konkursu zapewnili bardzo atrakcyjne nagrody: kino domowe, aparat cyfrowy, dwa odtwarzacze mp4, zegarek i słuchawki stereofoniczne oraz cenne publikacje książkowe. Fundatorami tych nagród były firmy: Aczer, B.M. Catering, Zakład Pogrzebowy  Zbigniewa Kwinty, Supermarket NASZ, Hurtownia Elektryczna „EKO”, Muchajer, JM SYSTEM. Książki ufundowane przez radnego Jarosława Gałkę  otrzymało dziesięciu najlepszych uczniów.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o