Już po raz dziesiąty w murach Gimnazjum nr 3 w Olkuszu odbył się Powiatowy Konkurs Historyczno-Regionalny „O Laur Trójki”. Tym razem w finale zmierzyło się 17 gimnazjalistów wyłonionych w marcowych eliminacjach. Reprezentowali oni 7 gimnazjów z powiatu olkuskiego.

Celem konkursu organizowanego od dziesięciu  lat przez  Agnieszkę Baldy-Krzysztofek, Dorotę Harężlak i Ewę Karłowicz jest rozwijanie zainteresowań historycznych i propagowanie wiedzy o małej i dużej ojczyźnie. –  Etap powiatowy składał się, jak co roku, z trzech części. W tym roku tematem konkursu były dzieje Europy, Polski, Małopolski i Olkusza w XIX i na początku XX wieku. W pierwszej części uczniowie przez pół godziny rozwiązywali test, wykazując się niezbędnymi umiejętnościami i wiedzą. Do drugiej części zakwalifikowało się 11 uczestników, którzy odpowiadali na trzy pytania z wylosowanych zestawów – tłumaczy Agnieszka Baldy-Krzysztofek, współorganizatorka konkursu. Po drugiej rundzie jury pod przewodnictwem  doradcy metodycznego Jarosława Gałki wyłoniło 5 finalistów  walczących o rozdział cennych nagród.

O zwycięstwie decydowała poprawność w rozwiązaniu trzech zadań, czyli krzyżówki, mapy i tekstu źródłowego. Czołowe miejsca zajęli gimnazjaliści z olkuskich Dwójki i Trójki. Najlepszy okazał się Konrad Kulig  z Gimnazjum nr 3 w Olkuszu (opiekun  Dorota Harężlak). Drugi na podium znalazł się Wojciech Rogóż z Gimnazjum nr 2 w Olkuszu (opiekun Grzegorz Czerwiński)), a trzecia lokata przypadła Iwecie Tyńskiej z Gimnazjum nr 3 w Olkuszu (opiekun Agnieszka Baldy-Krzysztofek). Czwarte miejsce zdobyła Paulina Koryczan z „Trójki” ( opiekun Dorota Harężlak), natomiast piąte Tadeusz Curyło z Gimnazjum nr 2 w Olkuszu (opiekun Małgorzata Paulewicz).

Najlepszym gimnazjalistom organizatorzy konkursu zapewnili bardzo atrakcyjne nagrody: kino domowe, aparat cyfrowy, dwa odtwarzacze mp4, zegarek i słuchawki stereofoniczne oraz cenne publikacje książkowe. Fundatorami tych nagród były firmy: Aczer, B.M. Catering, Zakład Pogrzebowy  Zbigniewa Kwinty, Supermarket NASZ, Hurtownia Elektryczna „EKO”, Muchajer, JM SYSTEM. Książki ufundowane przez radnego Jarosława Gałkę  otrzymało dziesięciu najlepszych uczniów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze