Wakacje to czas, w którym dzieci i młodzież korzystają z zabawy i wypoczynku na koloniach, obozach oraz wczasach rodzinnych. Są również takie osoby, które nigdzie nie wyjeżdżają i wolny czas spędzają w domu. Brak obowiązków może spowodować, że w życie młodego człowieka wkradnie się nuda.
Po to by zaspokoić swoją ciekawość niektórzy eksperymentują ze środkami psychoaktywnymi i nie liczą się z niebezpieczeństwem, jakie niesie ze sobą ich używanie – nawet jednokrotne zażycie narkotyków może doprowadzić do nieodwracalnych skutków zdrowotnych, a nawet do śmierci.
Doniesienia prasowe dotyczące licznych przypadków zatruć spowodowanych zażywaniem nowych środków psychoaktywnych potwierdzają niestety skalę tego zjawiska. Jak wynika z raportu Państwowego Inspektoratu Sanitarnego, w ubiegłym roku odnotowano 162 przypadki zatruć nowymi środkami psychoaktywnymi, które zakończyły się śmiercią. Najwięcej takich przypadków odnotowano w województwie śląskim, łódzkim i lubelskim. Narkotyki nowej generacji są szczególnie niebezpiecznie i charakteryzują się wysoką toksycznością, która powoduje trwałe uszkodzenie narządów wewnętrznych oraz ośrodkowego układu nerwowego. W połączeniu z alkoholem stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo.
Aby temu przeciwdziałać z początkiem wakacji Policja i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, a szczególnie dzieci i młodzieży wypoczywających na terenie naszego powiatu, rozpoczęli coroczną akcję „ Bezpieczne wakacje”. Głównym celem wspólnych działań jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa uczestników letniego wypoczynku, jak również ich opiekunów. Od początku wakacji na terenie powiatu olkuskiego przeprowadzono 5 takich spotkań. Policjanci i pracownicy Sanepid-u spotkali się z opiekunami zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży w Kluczach, Jaroszowcu, Domaniewicach i Bukownie. Wspólne działania obu instytucji polegały nie tylko na edukowaniu uczestników półkolonii i kolonii organizowanych na naszym terenie, ale i są okazją do przeprowadzenia kontroli pod kątem warunków epidemiologiczno-sanitarnych, jak również sprawdzenia opieki nad najmłodszymi.
W trakcie spotkań z uczestnikami letniego wypoczynku funkcjonariusze rozmawiają o szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Czas spotkań z najmłodszymi wykorzystują do propagowania odpowiednich zachowań, nie tylko nad wodą, czy w górach, ale także na terenie ośrodków wypoczynkowych. Podczas spotkań z opiekunami policjanci wykorzystają walizkę edukacyjną wyposażoną w imitację środków psychoaktywnych. Dzięki temu narzędziu edukacja rodziców, pedagogów i opiekunów była o wiele łatwiejsza.
KPP Olkusz