Powiat

Jak sprawdziły się szkolne budżety obywatelskie? Czy młodzież ma wpływ na lokalną politykę? Co samorządy oferują młodszym mieszkańcom? To wszystko było tematem konferencji „Giełda pomysłów – czyli wpływ młodzieży na lokalną politykę”. To część większego projektu „Współdecydujemy – zaangażowanie obywatelskie młodzieży szkół powiatu olkuskiego” realizowanego przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” w Bukownie wraz z partnerskimi szkołami.

W projekcie uczestniczą uczniowie z sześciu placówek: SP nr 1 w Bukownie, SP w Bolesławiu, SP nr 1 w Olkuszu, ZSP w Osieku, IV LO w Olkuszu i ZS nr 4 w Olkuszu. W każdej szkole powstały zespoły ds. budżetu obywatelskiego, koordynujące dalsze działania.

Kiedy o szkolnych budżetach obywatelskich pisaliśmy w marcu, prezes „Res Sacra Miser” Anna Dela mówiła, że pomysłowość młodzieży nie ma granic, a w projekt angażują się i starsi, i młodsi uczniowie. Wtorkowa konferencja tylko potwierdziła te słowa. Krótka statystyka – prawie 160 uczniów zaangażowanych w tworzenie zadań, 29 uczniów pracujących w szkolnych zespołach ds. budżetów uczniowskich. Ciekawostką jest fakt, że w jeden z pomysłów zaangażowali się najmłodsi uczniowie z klas I – III SP Nr 1 w Bukownie.

Podczas wtorkowej konferencji, zorganizowanej w murach dawnego starostwa w Olkuszu, autorzy zwycięskich zadań lub ich przedstawiciele opowiadali o swoich projektach, przebiegu wdrażania budżetów obywatelskich w swoich szkołach, wynikach głosowania. Za swoją pracę, kreatywność i pasję otrzymali podziękowania. Nie zabrakło też odrobiny teorii. Czy warto wprowadzać budżety uczniowskie? Co zyskuje na tym szkolna społeczność i osoby zaangażowane w tego typu projekty? O tym opowiadali Paweł Kieres z ZS nr 4 w Olkuszu, Yuri Chubka z SP w Bolesławiu oraz Filip Chalcarz z IV LO w Olkuszu. W tajniki wdrażania budżetu obywatelskiego w szkole wprowadziła Zuzanna Jurkiewicz z IV LO. Tadeusz Piasny z SP w Bolesławiu mówił o promocji budżetu, a Filip Chalcarz z IV LO skupił się na etapie głosowania.

Które zadania cieszyły się największym zainteresowaniem głosujących?

Szkoła Podstawowa w Bolesławiu:

– Automat z jedzeniem i piciem 

– Maszyna do waty cukrowej 

Zespól Szkół Nr 4 w Olkuszu:

– Mamy sposób na upały 

IV Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu:

– Chili zone 

– Różowe skrzyneczki dla kobiecej solidarności

– Wypożyczalnia gier planszowych

Szkoła Podstawowa im. 1000-lecia Państwa Polskiego w Bukownie:

– Mój wymarzony Dzień Dziecka 

– Usiądź wygodnie w kąciku relaksu 

Zespół Szkolno – Przedszkolny w Osieku:

– Nasze ławki są dla ciebie 

– Lekcja na leżakach 

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Olkuszu:

– Szkolna audycja 

– Lekcja wśród wiewiórek

Kiedy samorządowcy, nauczyciele, koordynatorzy wolontariatu i przedstawiciele firm słuchali prelekcji o aktywności społecznej i obywatelskiej młodzieży oraz kształtowaniu polityki względem młodych mieszkańców przez lokalne władze, młodzież dyskutowała na „swoje” tematy. Podczas word cafe (czyli warsztatowych rozmowach w grupach) uczniowie pod czujnym okiem psycholożki i trenerki Aleksandry Latochy rozmawiali m. in. o miejscach dla młodzieży na terenie naszego powiatu. Dorośli uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z rezultatami tych rozmów prowadzonych w kilku obszarach: szkolnej infrastruktury, sportu, kultury czy spędzania czasu wolnego.

Miłym akcentem było specjalne wyróżnienie dwóch olkuskich szkół. Wiceprezes Stowarzyszenia Sursum Corda z Nowego Sącza oraz Fundacji Dobry Dzień Halina Rams wręczyła pamiątkowe certyfikaty „Miejsce przyjazne wolontariuszom” Zespołowi Szkół Nr 4 i IV Liceum Ogólnokształcącemu.

Zwieńczeniem konferencji była debata z udziałem przedstawicieli samorządów i organizacji pozarządowych pod hasłem „Polityki lokalne na rzecz młodzieży”. Dialog z młodymi ludźmi to podstawa. Wszyscy uczestnicy debaty: olkuski wiceburmistrz Łukasz Rychlewski, wiceburmistrz Bukowna Marcin Cockiewicz, dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Olkuszu Joanna Szatan – Kenderow, wicewójt gminy Bolesław Agata Borkiewicz oraz prowadzący całą konferencję Przemysław Kania – prezes Stowarzyszenia Teatralno – Literackiego w Olkuszu deklarowali, że drzwi urzędów i organizacji stoją przed młodzieżą otworem. Zachęcali do kontaktu i przychodzenia z konkretnymi pomysłami, jak również uczestnictwa w działaniach skierowanych do wszystkich mieszkańców: gminnym Budżecie Obywatelskim (Olkusz) czy tworzeniu strategii rozwoju (Bukowno).

Na realizację tego pilotażowego projektu w powiecie olkuskim Stowarzyszenie Dobroczynne Res Sacra Miser uzyskało wsparcie finansowe w wysokości 82 439,34 euro na realizację działań merytorycznych oraz 15 542,87 euro na rozwój instytucjonalny. Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Jak sprawdziły się szkolne budżety obywatelskie? Czy młodzież ma wpływ na lokalną politykę? Co samorządy oferują młodszym mieszkańcom? To wszystko było tematem konferencji „Giełda pomysłów – czyli wpływ młodzieży na lokalną politykę”. To część większego projektu "Współdecydujemy - zaangażowanie obywatelskie młodzieży szkół powiatu olkuskiego” realizowanego przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” w Bukownie wraz z partnerskimi szkołami.
« 3 z 3 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze