Powiat. Kierowali bez uprawnień – zostali zatrzymani
Do zatrzymania pierwszego kierowcy samochodu marki Subaru, doszło 21 kwietnia na ul. Sławkowskiej w Bukownie.
Funkcjonariusze z komisariatu w Kluczach zatrzymali do kontroli drogowej mieszkańca tej miejscowości. Jak się okazało mężczyzna, kierował pojazdem pomimo wydanej decyzji Starosty Olkuskiego o cofnięciu uprawnień. Kierowca był trzeźwy. W myśl przepisów czyn ten stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat.
Dzień później tj. 22 kwietnia 2018 roku funkcjonariusze z olkuskiej drogówki zatrzymali do kontroli samochód marki Fiat, którego kierowca na drodze krajowej 94 w Olkuszu, przekroczył dozwoloną prędkość o 42 km/h, przy ograniczeniu do 70 km/h. Mężczyzna został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu z wynikiem 0,00 mg/l. Natomiast po sprawdzeniu 27-latka w systemie, okazało się, że posiada on sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do sierpnia 2019 roku. Teraz oprócz tego, że odpowie za popełnione wykroczenie, to również za popełnione przestępstwo. Naruszenie zakazu sądowego zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3.
Olkusz. Wypadek z udziałem rowerzysty
W niedzielę przed godziną 18:00 w Olkuszu policjanci drogówki i technik kryminalistyki pracowali na miejscu wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego i rowerzysty. Do zdarzenia doszło na ulicy 20-straconych. Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że 34-latek kierujący rowerem, jadąc w kierunku drogi krajowej 94, nie zachował należytej ostrożności i uderzył w jadący w tym samym kierunku prawy bok pojazd marki Citroen, skręcający w jedną z posesji. Rowerzysta został poddany badaniu, które wykazało ponad 2 promile alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna z licznymi złamaniami twarzoczaszki oraz poważnymi obrażeniami głowy, przewieziony został do szpitala w Olkuszu. Kierująca samochodem kobieta była trzeźwa.
Policjanci apelują o ostrożne zachowanie na drodze. Pod żadnym pozorem nie można siadać za kierownicą po spożyciu alkoholu. Pamiętajmy, że rowerzystów podobnie jak motocyklistów nie chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne czy karoseria samochodu. W zderzeniu z pojazdem ta grupa uczestników ruchu drogowego zazwyczaj odnosi najpoważniejsze obrażenia.
„…Rowerzystów podobnie jak motocyklistów nie chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne czy karoseria samochodu. W zderzeniu z pojazdem ta grupa uczestników ruchu drogowego zazwyczaj odnosi najpoważniejsze obrażenia.”- Bardzo odkrywcze. No jak wiemy trawa jest zielona, woda jest mokra, wodziana.
Po Olkuszu od początku sezonu wiosennego krążą motocykliści, których policjant nie jest w stanie nawet zastrzelić bo pocisk ich chyba nie za bardzo dogoni, nikt się tym nie interesuje?