kronika policyjna

Olkusz. 3 miesiące aresztu dla nietrzeźwego kierowcy
Sąd Rejonowy w Olkuszu zastosował 3 miesiące aresztu wobec 40-letniego kierowcy, który pod koniec ubiegłego tygodnia w Kąpielach Wielkich, w stanie nietrzeźwości spowodował groźny wypadek. Mężczyzna wsiadł za kierownicę, mając 3 promile alkoholu we krwi i kierował samochodem pomimo wcześniejszego orzeczenia sądu o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych. Nieodpowiedzialny kierowca naraził życie innych osób.

Przypomnijmy zdarzenie z 26 grudnia 2018 roku. 40-letni kierowca w stanie nietrzeźwości i pomimo zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, wsiadł za kierownicę renault i spowodował wypadek. Jego podróż mogła zakończyć się tragedią. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka volkswagenem, a następnie z fordem. W wypadku poważnie ranne zostały dwie osoby – pasażerka volkswagena i forda. Jedna z kobiet doznał wielonarządowego urazu i jej stan zagrażał życiu. Policjanci wciąż walczą z nietrzeźwymi kierowcami, prowadząc liczne działania prewencyjno-kontrolne np. „Alkohol i Narkotyki”. Głównym celem tych przedsięwzięć jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez eliminowanie z ruchu tych kierujących, którzy zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego.

Od początku roku do końca listopada 2018 roku policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu przebadali blisko 61 tysięcy kierowców. W roku ubiegłym przebadano około 55 tysięcy kierowców, a więc o 5 tysięcy mniej niż w bieżącym. Liczba nietrzeźwych kierowców zmniejszyła się o 44 osoby. W tym roku zatrzymano 248 kierowców, którzy wsiadali za kierownicę po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości. Pomimo tego wciąż nie brakuje nieodpowiedzialnych kierowców, którzy jeżdżą na „podwójnym gazie”. Osoby te narażaj nie tylko swoje życie, ale również życie i zdrowie zupełnie przypadkowych i niewinnych ludzi. Kierowcy po alkoholu mają ograniczoną widoczność a ich reakcję są opóźnione. Kierowco pamiętaj – każda ilości wypitego alkoholu ma wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka, a jazda pod jego wpływem jest śmiertelnym zagrożeniem. Nie lekceważmy takich zachowań i nie narażajmy życia innych osób.

Olkusz. Skradziono saszetkę
29 grudnia 2018 roku w Olkuszu w jednym z marketów, nieustalony do chwili obecnej sprawca ukradł mężczyźnie saszetkę, w której znajdował się m.in. portfel z dokumentami oraz telefon komórkowy. Sprawą zajmują się policjanci z komendy.

Powiat. Piesi na drodze. Kierowco zachowaj czujność!
Okres jesienny i zimowy to czas szczególnie niebezpieczny dla pieszych, albowiem widoczność na drodze może być bardzo zła w ciągu dnia. Pieszy jest gorzej widoczny nawet tam, gdzie są oświetlone ulice i często „zlewa” się otoczeniem. Kierowca widzi pieszego w ostatniej chwili. W ubiegłą sobotę policjanci z ruchu drogowego mieli ręce pełne roboty. Oprócz kilku kolizji z udziałem samochodów osobowych trzykrotnie podejmowali interwencje dotyczące potrącenia pieszych. Do pierwszego potrącenia doszło o godzinie 17:10 w Troksie. Jak wstępnie ustalono, kierujący volkswagenem na łuku drogi potrącił pieszego, który przechodził przez jezdnię. Pieszy był w ciemnym ubraniu, a warunki atmosferyczne tj. mgła i opady deszczu znacznie ograniczały jego widoczność na drodze. Ponadto od pieszego wyczuwalna była silna woń alkoholu.

Do kolejnego potrącenia doszło o 17:20 w Olkuszu na ulicy Króla Kazimierza Wielkiego. Jak wstępnie ustalono, kierujący renault potrącił kobietę, która przechodziła przez przejście dla pieszych. Ranną 63-latkę przewieziono do szpitala w Olkuszu. Po godzinie 21 w Wolbromiu kierowca citroena potrącił na przejściu dla pieszych 35-latka. Gdy funkcjonariusze zbadali stan trzeźwości obu uczestników, to okazało się, że pieszy był nietrzeźwy i miał blisko 2 promile. Policjanci będą wyjaśniać przyczyny i okoliczności tych zdarzeń drogowych. Policjanci apelują, by wszyscy użytkownicy drogi, zachowali szczególną ostrożność i kierowali się rozsądkiem. Piesi powinni korzystać z elementów odblaskowych, bo to z pewnością poprawi ich widoczność na drodze. Pamiętajmy, że jazda w stanie nietrzeźwości, jest nie tylko przestępstwem, ale i stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia.

Klucze. Zaatakował policjanta nożem
55-letni mężczyzna, który napadł na policjanta i znieważył interweniujących funkcjonariuszy odpowie za swoje zachowanie. Decyzją Sądu Rejonowego w Olkuszu mężczyzna, trafił na trzy miesiące do aresztu. Za napaść na funkcjonariusza może grozić nawet 10 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło 27 grudnia 2018 roku po godzinie 22 w gminie Klucze. Policjanci zostali wezwani przez zgłaszającą na interwencję domową dotyczącą awantury z konkubentem. Z informacji wynikało, że 55-latek wyrzucił z domu konkubinę, zamknął drzwi na klucz i nie chciał jej wpuścić do środka, pomimo że była ona właścicielką posesji. Początkowo podczas interwencji mężczyzna zachowywał się kulturalnie i był spokojny. Dopiero gdy poinformowano go o konieczności opuszczenia domu, ten chwycił za nóż, skierował go w stronę jednego z mundurowych i ruszył w jego kierunku. Funkcjonariusz odparł cios nogą i po chwili napastnik został przez policjantów obezwładniony. 55-latka zatrzymano i doprowadzono do policyjnej celi. Dzień później do sądu trafił wniosek prokuratury o zastosowanie wobec mężczyzny tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do tego wniosku i mężczyzna na trzy miesiące trafił do aresztu. Za czynną napaść na funkcjonariusza publicznego grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Policjant z raną ciętą nogi został przewieziony do szpitala w Olkuszu, gdzie udzielono mu pomocy medycznej. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze