h3

Do końca lutego ma zakończyć się proces przyznawania mieszkań w wyremontowanym przez gminę Wolbrom bloku po byłym hotelu robotniczym przy ul. Łukasińskiego. Prace prowadzone były od lipca 2017 r., a wkrótce 48 nowych lokali socjalnych i komunalnych zasiedlą nowi lokatorzy.

hotel Kopiowanie

Historia projektu, nazywanego przez Adama Zielnika „lokalnym programem mieszkanie plus”, związanego z wykupem, przebudową i adaptacją byłego hotelu robotniczego przy ul. Łukasińskiego w Wolbromiu na mieszkania socjalne i komunalne sięga początku pierwszej kadencji tego burmistrza. Nieruchomość o powierzchni łącznej 0,1913 ha, zabudowana zdewastowanym budynkiem po zlikwidowanym przed laty hotelu, była wtedy własnością Skarbu Państwa, z prawem jej wieczystego użytkowania przez warszawską firmę ESERWISY.PL spółka z o.o. Pierwotnie burmistrz Zielnik prowadził rozmowy na temat przystosowania budynku na potrzeby lokali czynszowych i socjalnych z ówczesnym dysponentem, który miał przeprowadzić remont na własny rachunek, by potem rozliczyć się z Gminą na ustalonych zasadach. Ostatecznie zrezygnowano z takiej koncepcji, ze względu na zbyt wysokie koszty, jakie musiałaby ponieść gmina. Ponieważ przygotowana na zlecenie burmistrza ekspertyza gwarantowała wystarczająco dobry stan budynku i możliwość jego adaptacji pod gminne budownictwo mieszkaniowe, rozpoczęły się zabiegi związane ze sfinalizowanym ostatecznie w roku 2017 zakupem nieruchomości przez Gminę i modernizacja budynku. Za budynek i teren wokół niego Gmina zapłaciła po negocjacjach 1 mln. 275 tys. zł.

Jeszcze zanim sfinalizowano transakcję zakupu, Gmina wybrała firmę, która miała wykonać dokumentację projektową modernizacji, przebudowy budynku z wewnętrznymi instalacjami, adaptacją na mieszkania socjalne i komunalne wraz z projektem zagospodarowania terenu. Projekt, kosztem 49 200 zł, wykonała firma UVW Łukasz Żak z Olkusza. Roboty remontowe zostały ostatecznie wykonane przez firmę Budopol, która wygrała przetarg, kosztem 4 531 837,27 zł brutto. Do tego doszły jeszcze koszty nadzoru inwestorskiego nad realizacją prac z zakresu branży instalacyjnej sanitarnej (wybrano ofertę firmy FHU SANITECH z Zarzecza, która zainkasowała kwotę 22 140 zł) oraz instalacji elektrycznych (nadzór pełnił FPU ELETECH Zdzisław Oleksy z Zasępca za 11 600 zł).

h5

W 5-kondygnacyjnym budynku, wyposażonym obecnie w windę,oprócz 48 mieszkań komunalnych i socjalnych o różnym metrażu do 40 m kw., jedno i dwupokojowe, z kuchnią lub aneksem kuchennym oraz łazienką, zaplanowano także lokale usługowe na parterze oraz pomieszczenia gospodarcze w piwnicach. O nowe mieszkania mogą się starać m.in. rodziny i osoby w złej sytuacji materialnej, mające przyznane prawo do lokalu socjalnego, np. wyrokiem sądowym, a także takie, które chcą zamienić obecnie zajmowany lokal. Wielu z chętnych to obecni lokatorzy tzw. Rajów, które coraz mniej nadają się do mieszkania, z powodu fatalnego stanu technicznego. O wynikach postępowania wnioskodawcy mają zostać powiadomieni przez urzędników pisemnie.

To nie koniec dobrych wiadomości dla oczekujących na gminne mieszkania. W tym samym czasie, co projekt adaptacji na lokale mieszkalne byłego hotelu, powstał także pomysł przerobienia na podobny cel częściowo zagospodarowanego obecnie budynku po byłym internacie Zespołu Szkół w Wolbromiu przy ul. Skalskiej. Obiekt został przejęty przez Gminę Wolbrom w zarząd od Powiatu Olkuskiego na 20 lat w marcu 2015 r.

30 stycznia br. otwarto oferty złożone do przedłużającego się od kilku tygodni postępowania przetargowego pn. Przebudowa budynku internatu Zespołu Szkół w Wolbromiu z adaptacją pięter na mieszkania socjalne i komunalne. Pierwotnie otwarcie ofert planowano na 20 grudnia ubiegłego roku, ale termin rozstrzygnięcia przesuwano z przyczyn proceduralnych. Do przetargu przystąpiły 4 firmy, a 3 ze złożonych ofert mieszczą się w kwocie 1 480 589,69 zł brutto, jaką Gmina zamierza przeznaczyć maksymalnie na realizację zadania. Najtańszą ofertę, opiewającą na 1 281 290, 65 zł złożyła FHU PASO Paweł Sośnierz z Wolbromia. Termin zakończenia zlecenia przewidywany jest na 30 czerwca 2020 r.

g3

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze