Powiat

Nowy rok przywitał nas śniegiem, od którego zdążyliśmy się już nieco odzwyczaić. Do naszej redakcji zaczęły spływać pytania i uwagi od mieszkańców, dotyczące utrzymania dróg i chodników. Postanowiliśmy przypomnieć naszym Czytelnikom zasady zimowego utrzymania traktów.

Zima to trudny okres dla większości z nas. Padający śnieg i deszcz, który zamarza, tworzy śliską nawierzchnię drogi, a na chodnikach powstają zaspy utrudniające swobodne poruszanie się. Jak wygląda kwestia ich należytego utrzymania?

Jeśli chodzi o ulice, podział kompetencji jest stosunkowy prosty. Za ich odśnieżanie odpowiada bowiem ich zarządca. Jeśli więc właścicielem danej drogi jest gmina, to ona zajmuje się jej odśnieżaniem. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku dróg powiatowych, wojewódzkich i krajowych. Istnieje również kategoria dróg wewnętrznych, do której zaliczają się: trakty biegnące przez osiedla mieszkaniowe, drogi dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych, drogi obiektów użytkowanych przez przedsiębiorców, place przed dworcami kolejowymi, autobusowymi i portami oraz pętle autobusowe. Nimi zajmują się zarządcy nieruchomości lub terenu, na którym są one położone.

Należy mieć na uwadze, że działania służb drogowych mają na celu łagodzenie skutków niekorzystnej aury na drogach. W przypadku intensywnych opadów nie ma możliwości, aby drogi były cały czas „czarne”. Pługi nie dojadą równocześnie w każdy zakątek gminy, w związku z czym trakty podzielone są na kategorie odśnieżania. To one decydują o tym, jak często i w jakiej kolejności na danym odcinku pojawiają się drogowcy. Dla przykładu: dla drogi kategorii I czas likwidacji śliskości zimowej nie może przekroczyć 2 godzin od ustania opadów śniegu. W przypadku dróg kategorii VI dopuszcza się nawet przerwy w komunikacji do 48 godzin.

A co z chodnikami?Tutaj sprawa przedstawia się nieco inaczej. Zgodnie z Prawem budowlanym, za bezpieczny dla użytkowników stan chodników, odpowiada właściciel lub zarządca nieruchomości, do której bezpośrednio przylega chodnik. Jeżeli między chodnikiem a granicą działki jest zaś pas zieleni, wówczas odśnieżanie należy do obowiązków samorządu. W przypadku płatnych parkingów oraz wydzielonych płatnych miejsc postojowych na chodnikach odśnieżaniem zajmuje się zarządca drogi.

Odśnieżając chodnik, nie można zgarniać śniegu na jezdnię. Powinien znaleźć się on przy krawężniku, skąd może zostać usunięty przez zarządcę drogi. Każdy, kto nie wywiąże się z obowiązku utrzymania porządku w obrębie swojej działki oraz na chodniku do niej przylegającym, podlega karze grzywny. W przypadku, gdy z powodu nieodśnieżonego chodnika osoba trzecia ulegnie wypadkowi, może ona ubiegać o odszkodowanie od właściciela nieruchomości.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Adam Kieltyka
3 lat temu

Zaspy na chodnikach i parkingach, czemu nikt nie wywozi śniegu z miasta ?

Adam Kieltyka
3 lat temu

Czemu nikt nie wywozi śniegu z miasta ???