Powiat

Znamy wyniki corocznego Rankingu Gmin Małopolskich tworzonego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej we współpracy z Urzędem Statystycznym w Krakowie: w tym roku w czołówce najlepszych samorządów, wyróżnionych pod względem rozwoju gospodarczo-społecznego, znalazły się Gmina Wielka Wieś, Miasto i Gmina Niepołomice oraz Gmina Sękowa. Liderem Powiatu Olkuskiego okazała się natomiast Gmina Bolesław.

Jak informują autorzy zestawienia, Ranking Gmin Małopolski jest inicjatywą FRDL Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji, realizowaną od 2010 roku wspólnie z Urzędem Statystycznym w Krakowie, w celu identyfikacji i promowania gmin, które wyróżniają się pod względem jakości życia. W plebiscycie uczestniczą wszystkie gminy Małopolski, za wyjątkiem miast na prawach powiatu, czyli Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza: ranking tworzony jest na podstawie wartości wskaźnika syntetycznego (im wyższa wartość, tym wyższa pozycja), wyliczanej w oparciu o kilkanaście wskaźników składowych. Warto zaznaczyć, że zestaw wskaźników uległ nieznacznej zmianie w stosunku do pierwszej edycji zestawienia, podążając za aktualnymi trendami społecznymi, gospodarczymi i środowiskowymi w społecznościach lokalnych.

Spośród sześciu gmin Powiatu Olkuskiego najlepiej wypadł Bolesław, plasując się na 19. miejscu wśród małopolskich samorządów. Na 25. pozycji, znalazły się natomiast Klucze, dwa „oczka” niżej jest Bukowno, a Olkusz odnaleźć możemy na 44 miejscu. Z kolei Wolbrom zajął dopiero 83. miejsce, a odległą, 130. pozycję zajęła Gmina Trzyciąż.

W tym roku liderem zestawienia została Gmina Wielka Wieś, a tuż za nią plasuje się Miasto i Gmina Niepołomice oraz Gmina Sękowa. Ranking zamykają zaś gminy z Powiatu Dąbrowskiego: Mędrzechów, Bolesław oraz Gręboszów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze