pieniadze

Fiskus po raz kolejny prześwietlił budżety 2478 gmin oraz 380 powiatów w Polsce. Na tej podstawie opracowano zestawienie dotyczące wpływów z podatków, jakie uzyskują jednostki samorządu terytorialnego. Jak na tym tle wypadają okoliczne samorządy?

Na początku listopada resort finansów opublikował wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla gmin i powiatów na 2018 r. Podstawę tych prognoz stanowią dane o wpływach z podatków za 2016 r. według stanu na 30 czerwca 2017 r. Analizę tą przeprowadza się w celu obliczenia tzw. „janosikowego”, czyli kwoty, jaką muszą płacić bogatsze samorządy na rzecz tych biedniejszych. W przypadku gmin podstawę do wyliczeń stanowiły dochody z tytułu podatku od nieruchomości i opłat (np. eksploatacyjnej), a także udziały we wpływach z CIT i PIT.

Na szczycie tabeli bez zmian. Najbogatszą gminą w Polsce pozostaje Kleszczów w woj. łódzkim. Wpływy z podatków w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynoszą tam niespełna 32 tys. zł. Na drugim biegunie znalazła się podlaska gmina Przytuły. Tutaj wpływy z podatków były ponad 80-krotnie niższe i wyniosły zaledwie 390,29 zł per capita.

A jak prezentują się gminy leżące na terenie naszego powiatu? Tym razem najwyżej w zestawieniu uplasowało się Bukowno z kwotą 2417,95 zł na osobę. Dało to miastu 114 pozycję w rankingu. Na 122 miejscu znalazła się Gmina Bolesław. Przychód z podatków na jednego mieszkańca wyniósł tam 2369,23 zł. Gmina Klucze z kwotą 1634,06 zł zajęła 469 lokatę. Dochód podatkowy per capita w Olkuszu kształtuje się na poziomie 1552,31 zł. W skali kraju samorząd zajął więc 562 pozycję.

Następne w zestawieniu jest Miasto i Gmina Wolbrom, gdzie dochód na mieszkańca wyniósł 1483,53 zł (652 miejsce w kraju). Najniżej w tabeli znalazła się Gmina Trzyciąż. Tamtejszy współczynnik dochodu to 1035,08 zł per capita. Z takim wynikiem gmina zajęła odległą 1578 pozycję w rankingu.

Ministerstwo Finansów przedstawiło też dane dotyczące wpływów z podatków, jakie uzyskują poszczególne powiaty. W przypadku tego szczebla samorządu chodzi wyłącznie o dochody z udziałów w CIT i PIT. Zestawienie uwzględniające także miasta na prawach powiatu składa się z 380 samorządów.

Wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca w przypadku powiatu olkuskiego wyniósł 235,2 zł. Z takim wynikiem nasz powiat uplasował się na 82 pozycji w tabeli. W skali kraju na pierwszym miejscu w zestawieniu niezmiennie znajduje się Warszawa z wynikiem 625,08 zł. Ostatnia lokata także pozostaje bez zmian. Najniższe wpływy zanotował powiat kazimierski w woj. świętokrzyskim. Współczynnik dochodu wyniósł tam zaledwie 74,66 zł na mieszkańca.

Ranking Ministerstwa Finansów informuje, gdzie mieszkańcy i firmy płacą największe podatki, które zasilają później lokalne budżety. Współczynników tych nie należy mylić z dochodami, jakie uzyskują mieszkańcy danego samorządu.

Przypomnijmy, że wysokość udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) od podatników zamieszkałych na obszarze powiatu wynosi 10,25%. W gminach w 2018 r. odsetek ten będzie wynosił 37,98%. Z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) do kasy powiatu trafi 1,40%, a do gminy – 6,71%.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
tom
tom
6 lat temu

Boleslaw wysoko rozumiem Zakłady ZGH Boleslaw. A co jest w Bukownie czy Kluczach?
Kleszczów wiadomo, ale wysoko też jest Wielka Wieś pod Krakowem. Inwestycje dużych firm dają kasę pod warunkiem że nie będą mieć zwolnien podatkowych. Tylko chyba tak można mieć kase na inwestycje.
Ale jest tez ranking pozyskiwania środkw z Unii. Do tego trzeba tylko dobrze napisany wniosek i dobrze go umotywować.
Może jeszcze pisany przez odpowiednią osobę?

Młody
Młody
6 lat temu

„W skali kraju samorząd zajął więc 562 pozycję.”

Jak wtopa to samorząd … a jak to odzwierciedlenie biznesu olkuskiego w ubiegłym roku się miało …