Na przestrzeni ostatnich tygodni opublikowano szereg zestawień o tematyce samorządowej. Jednym z nich jest ranking JST Zrównoważonego Rozwoju opracowanego przez naukowców z Politechniki Warszawskiej. Postanowiliśmy sprawdzić, jak prezentują się w nim okoliczne samorządy.
Na początku listopada br. w Sejmie odbyła się konferencja pod hasłem „Zrównoważony Rozwój Społeczno-Gospodarczy Jednostek Samorządu Terytorialnego”. W jej trakcie zaprezentowano wyniki rankingu najdynamiczniej rozwijających się gmin w Polsce.
Zestawienie zostało przygotowane przez pracowników Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Bazuje ono na informacjach zawartych w Banku Danych Lokalnych prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny. Ranking obejmuje swym zakresem wszystkie jednostki samorządowe w Polsce w podziale na gminy miejskie, miejsko-wiejskie, wiejskie oraz miasta na prawach powiatu.
Materiał statystyczny opracowany został na podstawie 15 wskaźników. Przedmiotem oceny były m.in.: wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków. Wyniki prezentują się następująco:
Gminy wiejskie
Takich samorządów jest najwięcej – 1559 w skali kraju. W województwie małopolskim znajduje się 121 takich gmin. W tej kategorii laureatem został Kleszczów leżący w województwie łódzkim. W Małopolsce pierwsze miejsce zajął podkrakowski Zabierzów. Gmina Bolesław uplasowała się na 84 miejscu w skali kraju i na 4 w skali województwa. Gmina Klucze znalazła się na 343 pozycji w ogólnym zestawieniu i na 16 miejscu w przypadku gmin z naszego województwa. Trzyciąż uplasował się na 951 miejscu w Polsce. W województwie samorząd ten notuje 71 wynik.
Gminy miejsko-wiejskie
Tego typu gmin jest w Polsce 616. Małopolska liczy ich 47. W skali kraju na prowadzeniu znalazły się Polkowice (woj. dolnośląskie). W przypadku naszego województwa laur zwycięzcy przypadł tym razem Niepołomicom. Miasto i Gmina Wolbrom znalazły się na 132 miejscu w skali kraju (10 pozycja w województwie), natomiast Olkusz zajął 142 lokatę (12 w zestawieniu regionalnym).
Gminy miejskie
Spośród wszystkich 237 gmin miejskich najdynamiczniej rozwijającym się samorządem został Karpacz (woj. dolnośląskie). Spośród 11 gmin tego typu w naszym województwie najlepiej wypadła Sucha Beskidzka. Bukowno zajęło 102 miejsce w krajowym zestawieniu i 8 w skali województwa.
W przypadku miast na prawach powiatu, pierwsze miejsce zajęła Warszawa. Jak podkreślają autorzy zestawienia, ich ranking ma na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego oraz promocję pozytywnych wzorców.
Oddam samca w dobre ręce!
Ile i gdzie biorą za wymianę kół/opon.
Które gminy rozwijają się najdynamiczniej?
– prawdopodobnie te, które stawiają na dynamiczny rozwój 🙂
„Które gminy rozwijają się najdynamiczniej ?”
Odpowiedź na tak zadane pytanie, w przypadku eksponowanego Olkusza, dałoby porównanie miejsca w rankingu i ocenianych, poszczególnych jego parametrów do lat ubiegłych …
„Jak podkreślił przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Andrzej Maciejewski, ranking opiera się na rzetelnej, naukowej analizie. „Jego wyniki pokazują, że z dalekiego miejsca można w ciągu kilku lat przeskoczyć do czołówki i znaleźć się wśród najlepszych.”