DSCF6406

W czwartek, 9 listopada w bukowieńskim MOK-u odbyło się III Dyktando o Puchar Burmistrza Miasta Bukowno – „Zostań Mistrzem Ortografii”. W tegorocznych potyczkach ortograficznych wzięło udział 77 osób. Tekst dyktanda, podobnie jak przed rokiem, przygotowała dr nauk humanistycznych Ewa Biłas-Pleszak z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego.

W tym roku dyktando było adresowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych. Do udziału w trzeciej edycji konkursu zgłosiło się 91 chętnych, ale ostatecznie do pisania dyktanda przystąpiło 77 osób. Wśród uczestników znaleźli się uczniowie klas 4-7 szkół podstawowych oraz 2 i 3 gimnazjum z Bukowna i Krzykawy.

Po zakończeniu części konkursowej, w której uczniowie zmagali się z tekstem pt. „Sen Horacjusza”, dr Ewa Biłas-Pleszak wygłosiła wykład zatytułowany: „Język mówiony i język pisany”, połączony z warsztatami językowymi. W oczekiwaniu na werdykt można było obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą temu tematowi oraz posłuchać prelekcji dotyczącej różnic między jedną i drugą formą języka, kodów kulturowych i elementów towarzyszących językowi mówionemu i pisanemu.

Tytuł Mistrza Ortografii 2017 otrzymała Kornelia Sośnierz ze Szkoły Podstawowej w Krzykawie. Zwyciężczyni została nagrodzona tabletem oraz Pucharem Burmistrza Miasta Bukowno. Nagrodę książkową od Instytutu Języka Polskiego UŚ otrzymała też opiekunka laureatki, która przygotowała swoją uczennicę do niniejszego konkursu. Oprócz nagrody głównej przyznano dwa równorzędne wyróżnienia, które również trafiły w ręce uczennic Szkoły Podstawowej w Krzykawie: Emilii Pyż oraz Angeli Kaczmarzyk. Obie wyróżnione uczennice także otrzymały nagrody rzeczowe. W imieniu burmistrza Mirosława Gajdziszewskiego wręczyła je Mirosława Bargieł z Urzędu Miejskiego w Bukownie.

DSCF6359

DSCF6364

DSCF6374

DSCF6394

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze