Olkusz

10 września odbyło się trzecie Kucie pod Basztą w wykonaniu kowali-artystów z Kuźni na Wierzbiu w Żuradzie prowadzonej przez Jacka Włodarczyka, docenionego wieloma nagrodami, w tym Olkuską Nagrodą Artystyczną.

Licznie zebrani uczestnicy imprezy oglądali dawne narzędzia kowalskie oraz wyroby kowalstwa artystycznego – niektóre tak misternie wykonane, że aż trudno uwierzyć, że młot i kowadło pozwalają na taką subtelność.

Pokazy kucia żelaza budziły duże zainteresowanie z domieszką współczucia, bo ciężka praca i płonący ogień wydawały się udręką w tak upalny dzień.

Atrakcji było więcej – na dziedzińcu Podziemnego Olkusza dorosłych i dzieci bawili ze zwykłym sobie polotem rycerze z Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Leo Corde”. Były pokazy walk rycerskich, strzelanie z łuku i broni czarnoprochowej, walki na miecze sportowe.

Można było spróbować potraw kuchni rycerskiej i nauczyć się, jak je przyrządzać na warsztatach kulinarnych. Dzieci próbowały też tkactwa i bawiły się przy tym wszystkim świetnie.

Dzień był pełen rozrywek i atrakcji, a wieczorem, zapominając o zmęczeniu, wszyscy ruszyli w tany z DJ Pjano & Ola laaa…

MOK Olkusz0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze