Czy wakacje w mieście muszą być nudne? Niekoniecznie! Przekonali się o tym uczestnicy projektu „Lato w Bibliotece” . Podobnie jak w roku ubiegłym,  Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu zaproponowała wszystkim chętnym dzieciom wyjątkową formę spędzania wakacji. Dzieci mogły brać udział w ciekawych zajęciach i warsztatach.

W co drugi poniedziałek lipca oraz w każdy poniedziałek sierpnia dzieci brały udział w „Zabawach z językiem angielskim” – zajęciach prowadzonych przez lektorów z Centrum Helen Doron w Olkuszu. W pozostałe lipcowe poniedziałki dzieci brały udział w zajęciach „Rusz głową, czyli wakacyjne łamigłówki dla dzieci”, na których rozwiązywały m.in. ciekawe zadania logiczne, matematyczne i ortograficzne.
W każdy wtorek i środę z kolei odbywał się „Wakacyjny Turniej Komputerowy”. Na spotkaniach  dzieci poznały m.in. ciekawe, edukacyjne gry i zabawy komputerowe, a także brały udział w konkursach na grafikę komputerową.
W każdy czwartek natomiast odbywały się zajęcia „Z Biblioteką wędrujemy po świecie”, w trakcie których uczestnicy spotkań poznawali kulturę, historię  i zwyczaje różnych ciekawych krajów i kontynentów. Zajęcia, zorganizowane w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, rozpoczynały się prezentacją multimedialną poświęconą „odwiedzanemu” krajowi. W tym roku uczestnicy zajęć „zwiedzili”: Meksyk, Portugalię, Chiny, Danię, Austrię, Irlandię, Szwecję, Rosję i Kenię.  Stałym punktem spotkań było również czytanie baśni i legend z różnych stron świata oraz warsztaty, w czasie których dzieci m.in. rozwiązywały tematyczne krzyżówki, rebusy i łamigłówki, bawiły się w kalambury oraz wykonywały prace plastyczne.
„Papierowe cuda, czyli warsztaty origami i nie tylko” to z kolei zajęcia, które odbywały się w każdy piątek. Uczestnicy warsztatów nie tylko uczyli się japońskiej sztuki składania papieru, ale także wykorzystując swoją wyobraźnię, tworzyli wspaniałe modele z gazet.
Niezwykłą atrakcją dla dzieci biorących udział w projekcie  „Lato w Bibliotece” był także udział w warsztatach „Mali Geniusze” organizowanych w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu, a prowadzonych przez Bartłomieja Popiela – trenera szybkiego czytania i efektywnej nauki.
Podczas trzech wakacyjnych spotkań, dzieci poznały m.in. techniki pamięciowe pozwalające z łatwością zapamiętywać: ciągi wyrazowe, daty, numery telefonów, twarze, słówka z obcych języków i wszystko inne co trzeba zapamiętać. Nauczyły się również przygotowywać notatki wykorzystując metodę map myśli.
Na zakończenie, wszystkie dzieci biorące udział w projekcie  „Lato w Bibliotece”, otrzymały drobne upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Olkuszu, Centrum HELEN DORON w Olkuszu, portal informacyjno-rozrywkowy CZAS DZIECI.PL, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK sp.  z o.o. oraz olkuską Bibliotekę.
W ramach Lata w Bibliotece zorganizowano również wiele ciekawych spotkań dla dzieci w Filiach PiMBP Nr 2 i 3 w Olkuszu oraz w Filiach w Żuradzie i Gorenicach.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze