Łukasz Jarosiński z Olkusza ma zaledwie 19 lat, ale wiedzy i życiowej dojrzałości mogłoby mu pozazdrościć wiele dorosłych osób. Uczeń I Liceum Ogólnokształcącego złożył egzamin maturalny z jedną z najwyższych not w Polsce! Młody chłopak zdał rozszerzoną maturę z matematyki z wynikiem 100 procent, zaś fizykę z astronomią, również na rozszerzonym poziomie, na 97 procent. Na tym nie koniec. Udział w konkursach i olimpiadach zapewnił mu już dawno wstęp na wyższe studia.
Wśród wielu naukowych osiągnięć Łukasz wymienia m.in.: ogólnopolski Konkurs „Alfik Matematyczny”. W jednej z jego edycji zajął pierwsze miejsce w województwie i siódme w kraju.

Absolwent olkuskiego „Kazika” może poszczycić się również bardzo dobrym wynikiem w międzynarodowym konkursie „Kangur”, był także finalistą prestiżowej Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej. Dzięki temu że Łukasz jest laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH, ma wolny wstęp na dowolny kierunek studiów proponowanych przez tę uczelnię.
O swoich niebywałych osiągnięciach Łukasz nie mówi w kategoriach ciężkiej pracy. – Oczywiście, że zdobywanie wiedzy wymagało wielu poświęceń, czasu i zaangażowania. Wiele razy czułem się zmęczony, ale matematyka i fizyka to moje hobby i recepta na życie – podkreśla maturzysta.
Jak przystało na umysł ścisły, Łukasz zachwala zalety doskonałej wiedzy matematycznej i fizycznej, zwłaszcza że jej zdobywanie przychodzi mu znacznie szybciej niż rówieśnikom. Wiedzę z fizyki na poziomie licealnym opanował już w drugiej klasie gimnazjum. – Logiczne myślenie, umiejętność szybkiego liczenia bardzo przydaje się w codziennym życiu – zachwala.
W sięganiu po coraz więcej wiadomości wspierały go nauczycielki z I LO: matematyczka Teresa Kosiarska oraz nauczycielka fizyki i zarazem wychowawczyni Maria Piasny. – Poświęcały nam bardzo dużo uwagi, organizowały dodatkowe zajęcia, bezpłatnie, często kosztem własnego czasu wolnego – podkreśla uczeń.
Pomimo ogromnych sukcesów dusza młodego naukowca nie jest wolna od rozterek. – Jeszcze przed maturą postanowiłem, że na studiach zajmę się wyłącznie fizyką i zrezygnuję z matematyki. Teraz wiem, że nie mogę, że ten przedmiot to mój partner życiowy – wyznaje.
Stąd decyzja, by edukację kontynuować na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. – Na pierwszym roku będę miał dużo matematyki i to bardzo mi odpowiada – twierdzi Łukasz.
Oczywiście, nie tylko to zdecydowało o wyborze studiów. Na tym kierunku istnieje możliwość korzystania ze stypendiów przez najzdolniejszych – do tysiąca złotych miesięcznie. Na tym nie koniec. Studenci tej rzadkiej i trudnej specjalizacji są poszukiwani na rynku pracy. Atrakcyjne oferty zatrudnienia składane im są już w trakcie nauki, bywa że po drugim roku.
– Jeszcze nie wiem, jak potoczy się moja przyszłość, mam szersze zainteresowania niż tylko fizyka i matematyka. Niezwykle ciekawi mnie polityka na poziomie samorządowym. Chciałbym kiedyś móc coś zrobić dla swojego miasta. Choć kto wie? Może wybiorę karierę naukową i zostanę na uczelni jako doktor fizyki? – zastanawia się młody człowiek.
Niezależnie od rozwoju życiowych planów utalentowanemu maturzyście życzymy ich spełnienia.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
16 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Monia
Monia
10 lat temu

😡

Impresjon
Impresjon
11 lat temu

Jestem pod wrażeniem! Czemu ja o tym słyszę dopiero teraz?
Pozdrawiam 🙂

mondry
mondry
12 lat temu

Liczę Łukaszu że za 2 tygodnie dowiem się że jest Pan radnym, bo mam już dość tych bezefektywnych staruchów..

mondry
mondry
12 lat temu

TAKICH radnych potrzebujemy!!!

Piotrek Nogieć
Piotrek Nogieć
12 lat temu

Mnie też ten artykul wprowadzil w bląd bo z jednej strony wywiad z mlodym zdolnym i ambitnym czlowiekiem, z drugiej zupelnie zaskakująca informacja, że jest radnym. Takie nastaly dzisiaj w Olkuszu czasy, że jak rzucisz kijem to trafisz w kandydata na radnego, więc nie sposób znać wszystkich. Tak czy inaczej przydaliby się w Olkuszu radni którzy potrafią myśleć mądrze i logicznie, a na takiego Pan Lukasz (sorry, nie mam L z kreską) zapowiada się. Jestem za.

Łukasz Jarosiński
Łukasz Jarosiński
12 lat temu

Szanuję wypowiedź „WC Kwadrans” lecz po mojej stronie należy się pewne sprostowanie. Widać, że Pan/Pani nie zna mnie dobrze. Na pewno nie mam duszy naukowca, a raczej analityka, człowieka który lubi analizować problemy. Stąd moja fascynacja fizyką- nauką, która otacza nasz świat.

Nie chcę sprawować żadnej „olkuskiej władzy”. Mój start na radnego nie jest początkiem wielkiej kariery politycznej.
Jest to funkcja pełnienia pracy społecznej 😉
Jeśli uznam, że nie wniosę nic nowego do funkcjonowania Rady, za 4 lata na pewno nie będzie mnie na listach. Gdybym miał zamiar wyjechać z tego miasta to nie angażowałbym się tu w pracę społeczną. 🙂

Już w latach wcześniejszych świetnie dawałem sobie radę na kilku frontach: ucząc się, biorąc udział w olimpiadach oraz pracując w samorządach.

Pozdrawiam Ł.J.

WC Kwadrans
WC Kwadrans
12 lat temu

[quote name=”olkuszanin”]Brakuje dziś w Olkuszu ludzi, którzy mogą pociągnąć nasze miasto do góry, dlatego powinniśmy wspierać tego młodego człowieka. Widać u niego błysk i inteligencję, a na tym należy budować nasze otoczenie. Tym bardziej, że chce on zrobić coś dobrego dla naszego miasta, więc dajmy mu pole do popisu!
Gratuluję![/quote]

Och, naukowcy nie są dobrym materiałem na „olkuską władzę”. Młodzieniec, któremu gratuluję, wybędzie z Olkusza i na pewno już tutaj nie wróci. Cieszyć się należy, że mamy takich Olkuszan, martwić, że są wyjątkami.

A jakich mamy Olkuszan? Raczej takich, którym bliżej jest do CIEMNOGRODU 🙂 Wybory pokażą, czy się mylę.

Wojtek
Wojtek
12 lat temu

Gratulujemy. Powodzenia dalej! 🙂 😉

Zanwca
Zanwca
12 lat temu

Burmistrz mówi o tym, że brakuje młodych zdolnych ludzi, a jak już są, to wyjeżdżają do Krakowa lub innych dużych miast w poszukiwaniu pracy. A ja mam pytanie:
Co robi się żeby zatrzymać taki ludzi jak pan Łukasz? Czym mamy ich skusić do pozostania w Olkuszu?
Młodzi ludzi mają teraz rzadko takie podejście jak kolega z czasopisma i nie mają zamiaru pomagać rozwojowi naszego miasta..
Należy skupić się w końcu na naszych gwiazdeczkach, bo za 50 lat Olkusz zniknie z mapy Polski !

Idol
Idol
12 lat temu

Jestem pod wrażeniem Twoich umiejętności.
Ruszaj w świat i go zdobywaj !
Pozdrawiam!

olkuszanin
olkuszanin
12 lat temu

Brakuje dziś w Olkuszu ludzi, którzy mogą pociągnąć nasze miasto do góry, dlatego powinniśmy wspierać tego młodego człowieka. Widać u niego błysk i inteligencję, a na tym należy budować nasze otoczenie. Tym bardziej, że chce on zrobić coś dobrego dla naszego miasta, więc dajmy mu pole do popisu!
Gratuluję!

Janusz
Janusz
12 lat temu

Brawo! Gratuluję!
a panu Alojzemu prpopnuję nie wygłaszać takich opinii bez podpisywania się imieniem i naziskiem..
Wstyd!
Liczę, że jeszcze usłyszę o Tobie Łukasz!
Pozdrawiam

poprawny
poprawny
12 lat temu

Bardzo ci gratuluje! Jestes łebski facet i daleko zajdziesz. Teraz najlepszych piec lat w twoim zyciu. Wykorzystaj je na nauke i na studiowanie 🙂 Powodzenia. Trzymam kciuki za ciebie!

mondry
mondry
12 lat temu

zdać matme na 100% – da sie, ale fizyka na prawie 100 to jest wyczyn i za to gratulacje.

szkoda ze fizyka kuleje w naszych szkolach, idzie potem na agh/pk taki niby mądry bo zdał matme na 80< % ale nie potrafi podać trzech zasad dynamiki newtona albo prawo ohma brawo raz jeszcze

Urban
Urban
12 lat temu

Nad takimi zdolnymi młodymi ludźmi powinniśmy, jako lokalna społeczność roztaczać jak najdalej idąca opiekę, ale jak widać z postu Alojzego – typowego, jak widać przedstawiciela polskiego piekiełka- może się to nie udać i jak to zwykle z takimi uzdolnionymi ludźmi bywa, osiedli się gdzieś w kalifornijskiej krzemowej dolinie i będzie pracował nie dla Polski, a dla ludzi, którzy go będą podziwiać, a nie zazdrościć. Tak trzymaj Łukasz niech inni równają do Ciebie i uważaj bo u nas jest tak, że trzeba równać do poziomu dna. Wtedy jesteś równiacha i cwaniak, jesteś spoko, szacun koleś, a nie kujon. Nie daj się zpauperyzować, tylko pnij się jeszcze wyżej.

Alojzy
Alojzy
12 lat temu

Współczujemy… Może mi Pani redaktor wytłumaczyć dlaczego mam mu zazdrościć „życiowej dojrzałości”?