W Zespole Szkół w Bukownie, popularnie zwanym Skałką, od nowego roku szkolnego powstanie Liceum Ogólnokształcące. Od września przestaje istnieć Zespół Szkół w Trzyciążu. Takie zmiany uchwalili ostatnio radni powiatowi.
Z wnioskiem o utworzenie liceum ogólnokształcącego do Zarządu Powiatu zwróciła się dyrekcja szkoły na Skałce. – Dyrektor szkoły wziął pod uwagę spadek zainteresowania szkolnictwem zawodowym, wolę mieszkańców Bukowna oraz Rady Miejskiej w Bukownie. Liceum po włączeniu do Zespołu Szkół będzie dysponowało bazą oraz wyposażeniem i pomocami dydaktycznymi będącymi w dyspozycji tej jednostki. Zapewni to szkole warunki do realizacji jej celów statutowych – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Zgodnie z wyliczeniami, w przypadku wykonania naboru do pierwszej klasy wzrosną koszty prowadzenia zespołu szkół za ostatnie cztery miesiące tego roku. Chodzi o wynagrodzenie nauczycieli (2 etaty, 48 tys. złotych), koszty administracji i wydatków rzeczowych (ok. 12 tys. złotych) oraz koszty, które nie będą pokryte z subwencji oświatowej (na jeden oddział ok. 40 tys. złotych). Szacunkowy całkowity koszt uruchomienia szkoły wyniesie około 100 tys. złotych. Według wcześniejszych deklaracji, władze Bukowna będą partycypować w kosztach. Radni jednomyślnie zgodzili się na utworzenie liceum.
Spore emocje wzbudził za to plan likwidacji Zespołu Szkół w Trzyciążu. W skład zespołu wchodzi liceum profilowane, technikum, zasadnicza szkoła zawodowa, technikum uzupełniające dla dorosłych oraz szkoła policealna dla dorosłych. W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że „…kształcenie odbywa się tylko w technikum i szkole policealnej. Słuchacze Szkoły Policealnej dla Dorosłych kończą cykl nauki w bieżącym roku szkolnym. W dwóch oddziałach (3 i 4 klasy) Technikum uczy się 55 uczniów pod kierunkiem 9 nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, 4 nauczycieli przedmiotów zawodowych, co daje w sumie 6,1 etatu pedagogicznego. W szkole zatrudnionych jest 4 pracowników administracyjnych na 3 etatach oraz 4 pracowników obsługowych na 3 ¼ etatu”.
W ubiegłym roku w pierwszym terminie nikt nie zdał tam matury. Od dwóch lat nie ma chętnych do nauki w technikum. – Nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała się poprawić patrząc na informację o zmianach liczby absolwentów gimnazjów z terenu powiatu olkuskiego w kolejnych latach oraz o zainteresowaniu uczniów tą szkołą. Od kilku lat w prowadzonych ankietach wśród uczniów klas trzecich gimnazjów zawsze najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się szkoły wchodzące w skład Zespołu w Trzyciążu – tak uzasadniono pomysł likwidacji placówki.
Radni nie byli tak jednomyślni jak w przypadku Bukowna. – Szkoła w Trzyciążu ma bogatą historię, a teraz przeżywa trudny okres, jak wszystkie placówki oświatowe. Przed chwilą głosowaliśmy nad powstaniem liceum w Bukownie. Byłem za, bo trzeba dawać szanse. Chciałbym, by radni również dali szansę szkole w Trzyciążu. Tamtejsza Rada Gminy jest w ciężkiej sytuacji, bo ma na utrzymaniu podstawówki. My jako powiat niewiele dopłacamy do szkół w porównaniu z gminami. Dajmy Trzyciążowi ostatnią szansę – jeśli w tym roku nabór nie wyjdzie, nie będę miał nic przeciw likwidacji. Jest kryzys, wzrastają koszty dowozu uczniów, rodzice na wsi mają mało pieniędzy i zainteresowanie małymi, pobliskimi szkołami będzie coraz większe – argumentował Jerzy Górnicki.
W nowym roku szkolnym w szkole pozostanie 22 uczniów. Po likwidacji placówki uczniowie technikum będą kontynuować naukę w szkole w Wolbromiu. – Pan Górnicki mówi z troską o uczniach, a nie o powiecie. Mówi tak, by ten powiat niejako dobić, bo dobrze wie, że nie można utrzymać tej szkoły. Może radny Górnicki sobie przypomni jak był członkiem Zarządu Powiatu, gdy likwidowano Zespół Szkół nr 2 w Olkuszu. Tam było ponad 400 uczniów, a nie 22, jak w Trzyciążu – nie pozostał dłużny starosta Kwaśniewski.
Radny Górnicki bronił jednak swoich racji . – Proszę wziąć pod uwagę, że w Trzyciążu jest najmniejszy dochód na jednego mieszkańca w powiecie, a Bolesław i Bukowno są pod tym względem najbogatsze. Nie można wymagać od gminy Trzyciąż, by przejęła szkołę, bo jej na to nie stać. Czy ja chcę dobić powiat, bo nie godzę się na likwidację? Jeśli nasz powiat jest już tak słaby, że utrzymanie małej szkoły byłoby ciosem dla jego finansów, to o czym mówimy? – twierdził Górnicki.
Niektórzy przekonywali, że Bukowno i Trzyciąż to dwie zupełnie różne sprawy. – Zarząd Powiatu czekał na inicjatywę włodarzy gminy Trzyciąż, taką, jaką podjęły władze Bukowna. Dlatego w tym drugim przypadku podeszliśmy do tematu z wyrozumiałością – mówił Norbert Bień.
– Jestem przekonany, że gdyby pan Górnicki zamienił się miejscami z Zarządem Powiatu, to jego własne argumenty wydałyby mu się śmieszne. Jak zamykaliśmy olkuski Zespół Szkół nr 2 na taj sali było pełno rodziców, a teraz nie ma nikogo. Bukowno również wyszło z inicjatywą. Zasadność decyzji o likwidacji nie budzi wątpliwości chyba nawet wśród rodziców – podsumował dyskusję Robert Herzyk.
Ostatecznie w głosowaniu 15 radnych opowiedziało się za likwidacją szkoły, 5 wstrzymało się od głosu, a jeden był przeciw.
Czy szkolne decyzje są słuszne? Zachęcamy do głosowania w naszej sondzie na www.przeglad.olkuski.pl.
[quote name=”ada”]szkoła nie jest przedsiębiortwem, fabryką etc.
inwestycja w oświatę – bezcenna!!!!!!!![/quote]
Nie żartuj. W olkuskich szkołach same zabobony od świtu do nocy, gdzie tam jaka inwestycja w oświatę? Czarność widzę, czarność! Ostatnio pierwsze olkuskie pochwaliło się, że wygrało olimpiadę z…. teologii. Myślałam, że rypnę z krzesła jak to czytałam! 🙂
Jak swoje łapska na liceum w Bukownie położą biskupi, to szkoła ma przechlapane od poczatku do końca. A zanosi się, że położą, bo już węszą!!! 😮
czy już nikogo nie przeraza likwidacja kolejnej szkoły – teraz Trzyciąż, a już „trzęsą portkami” kolejne, np SP 10 w Olkuszu, czy Gimn. 2, nie licytujmy się, a naprawdę zatanówmy się „komu”, „czemu” to służy
oświata nigdy nie należała do tych „opłacalnych”, i nie wolno jej w takich kategorich oceniać!!!!!!!
ciekawi mnie komu władze zawdzięczają wykształcenie, „mądrość życiową” (jak chcecie to nazywajcie)??? – tym szkołom?!!!, które „potrzebują tylko pieniędzy”????!!!!!
proszę przyjrzeć się proponowanej przez Przegląd Olkuski sądzie – czy nie jest ona tendencyjna? 😆
[Dlaczego nie przeorganizowano profilu nauczania w „Skałce” np. we współpracy z przedsiębiorstwami? Dlatego, że się nie chce, każdy ma swoje cieple posadki i tyłka nie chce się ruszyć, wychylić z nowymi propozycjami, uznając, że jakoś to będzie.
Może to bardzo niesprawiedliwa interpretacja działań dyrekcji szkoły, może należałoby sprawdzić u źródła, co wypłynęło na taką decyzję? 😉
Żeby nie było, ze jestem przeciwnikiem Liceów Ogólnokształcących – nie jestem, ale jak widać po wynikach rankingów z jakością nauczania w tych szkołach jest różnie, ale na pewno nie jest znakomicie, Tworzenie nowego liceum w powiecie to moim zdaniem głupie i złudne działanie – i z tego, ze nauczyciele znajdą pracę a uczniowie będą mieć szkołę na miejscu, skoro (dam sobie rękę uciąć) jakość nauczania (chociażby pod względem wyników matury, czy liczby olimpijczyków) będzie mizerna. Tyle mówi się o kierunkach zamawianych, o zdobywaniu zawodów, to dlaczego tworzy się liceum wbrew tych zaleceniom? Dlaczego nie przeorganizowano profilu nauczania w „Skałce” np. we współpracy z przedsiębiorstwami? Dlatego, że się nie chce, każdy ma swoje cieple posadki i tyłka nie chce się ruszyć, wychylić z nowymi propozycjami, uznając, że jakoś to będzie.
Z uklonami
[quote name=”kinga”]nic z tego nie rozumiem – prowadzenie szkoły bez liceum „zbyt drogie”, z liceum – też?[/quote]
Droga Kingo ! nic nie musisz rozumiec ! 😆 😆
skoro mamy takich radnych jak P. Piasny to Twój los w ich rękach, przecież to wszystko wymyslili platformersi z PO, 😛 😛 😛 😛
[quote name=”Buk.”]Brawo Bukowno.Tylko matoły likwidują szkoły.[/quote]
Cikawe kto za tym chodził? – czy Ci którzy teraz pokazują linki [quote name=”taki tam jeden”]Motyla noga, jak to w końcu z tymi ogólniakami ma być? Na prawo i lewo trąbią że mają położyć nacisk na szkolenie zawodowe a likwidować ogólniaki… Nie ogarniam…[/quote]
Kto jak głosował ?
Motyla noga, jak to w końcu z tymi ogólniakami ma być? Na prawo i lewo trąbią że mają położyć nacisk na szkolenie zawodowe a likwidować ogólniaki… Nie ogarniam…
szkoła nie jest przedsiębiortwem, fabryką etc.
inwestycja w oświatę – bezcenna!!!!!!!!
Brawo Bukowno.Tylko matoły likwidują szkoły.
nic z tego nie rozumiem – prowadzenie szkoły bez liceum „zbyt drogie”, z liceum – też?