Połowa gmin z terenu powiatu olkuskiego odznacza się ujemnym saldem migracji. Oznacza to, że liczba osób opuszczających naszą okolicę przewyższa liczbę osób chcących tutaj zamieszkać. Najlepsza sytuacja jest w Trzyciążu, najgorsza zaś w Olkuszu. Tak wynika z analizy danych pochodzących z rankingu Zrównoważonego Rozwoju JST.

Ranking Zrównoważonego Rozwoju JST przygotowywany jest przez pracowników Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Jego wyniki są opracowywane na podstawie danych udostępnionych przez GUS i obejmują swym zakresem wszystkie jednostki samorządowe w Polsce. Twórcy rankingu, badając napływ ludności na 1000 mieszkańców, za każdą osobę przyznawali gminie po jednym punkcie.

Z zaprezentowanych danych wynika, że w 2015 roku jedynie 867 gmin osiągnęło dodatnie saldo migracji. Na czele rankingu znalazły się Komorniki z woj. wielkopolskiego, gdzie współczynnik salda migracji wyniósł aż 36,52. Największy spadek mieszkańców odnotowała zaś gmina Wyryki w woj. lubelskim. Saldo migracji wyniosło tam -15,90. Jak na tym tle prezentują się gminy z terenu powiatu olkuskiego?

Saldo migracji w powiecie olkuskim

Najwyższą lokatę uzyskała Gmina Trzyciąż. W 2015 roku wskaźnik napływu ludności na 1000 mieszańców wyniósł tam 9,32. Odpływ ludności uplasował się zaś na poziomie – 6,92. Saldo migracji wyniosło więc w tym przypadku 2,4. Pozwoliło to uzyskać gminie 503 pozycję w skali kraju.

Drugą gminą z dodatnim saldem mieszkańców był Bolesław, który ze wskaźnikiem migracji na poziomie 2,18 uplasował się na 525 miejscu w rankingu. Ostatnim samorządem z terenu naszego powiatu, który może pochwalić się większą ilością chętnych do zamieszkania na jego terenie, niż ilością osób chcących go opuścić, jest Gmina Klucze. Z wynikiem na poziomie 0,92 zajęła ona 709 miejsce w zestawieniu.

Saldo migracji w Wolbromiu i Bukownie było ujemne i wyniosło odpowiednio: – 1,81 oraz – 1,93. Samorządy te zajęły w rankingu kolejno 1307 i 1352 miejsce.

Najgorzej sytuacja przedstawia się jednak w Olkuszu. Wskaźnik napływu ludności na 1000 mieszańców wyniósł w naszym mieście 7,8. Odpływ ludności uplasował się zaś na poziomie – 12,95. Różnica między tymi dwoma współczynnikami wynosi – 5,15. Nasza gmina zajęła więc odległą, 2062 lokatę na 2478 poddanych analizie samorządów.

Negatywne tendencje

Analizując powyższe zestawienie postanowiliśmy zebrać więcej informacji dotyczących Olkusza. Posłużyliśmy się danymi zawartymi w portalu „Polska w liczbach”. Wynika z nich, że w latach 2002 – 2016 populacja olkuszan zmalała o 2,4%.
Gmina Olkusz ma także ujemny przyrost naturalny wynoszący – 6. Współczynnik dynamiki demograficznej, czyli stosunek liczby urodzeń żywych do liczby zgonów wynosi 0,79 i jest znacznie mniejszy od średniej dla województwa oraz znacznie mniejszy od współczynnika dynamiki demograficznej dla całego kraju.

Sprawdziliśmy także, jak przedstawia się kwestia związana z zatrudnieniem. W gminie Olkusz na 1000 mieszkańców pracuje 197 osób . Wśród osób aktywnych zawodowo 6 258 osób wyjeżdża do pracy do innych gmin, a 3 356 pracujących przyjeżdża do pracy spoza gminy Olkusz. Saldo przyjazdów i wyjazdów do pracy jest więc ujemne i wynosi – 2 902.

Wnioski

Liczba osób pracująca poza granicami gminy znacząco przewyższa liczbę osób, które dojeżdżają do pracy do Olkusza. Ujemne saldo migracji pokazuje jednak, że osoby znajdujące zatrudnienie poza naszym miastem coraz częściej wybierają zmianę adresu zamieszkania niż męczące dojazdy.

Samorządowcy różnego szczebla od lat powtarzali, że lokalizacja Olkusza pomiędzy Śląskiem i Krakowem sprzyja tworzeniu się w naszym mieście tzw. „sypialni” dla ludzi pracujących w dużych aglomeracjach miejskich. Statystyki dobitnie pokazują jednak, że liczba mieszańców Srebrnego Grodu systematycznie maleje.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
27 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wujek dobra rada
wujek dobra rada
7 lat temu

skoro w Olkuszu młodzi nie chcą mieszkać, a emerytom żyje sie dobrze, to może pobudować domy starców, hospicja. Teraz opieka senioralna w cenie, a ośrodków mało,Olkuskiej słuzbie zdrowia tez lepiej wychodzi leczenie staruszków niz młodych więc ściąg pensjonariuszy ze Slaska czy Krakowa murowany.

abc
abc
7 lat temu

A co się dziwić. Pod zegarem podobnie. Chciałem coś wyjaśnić w podatkach, potem żałowałem, że tam poszedłem. Gdzie ten Burmistrz…

Antyukładowy
Antyukładowy
7 lat temu

[quote name=”totakieproste”]Sam po 25 latach mieszkania na oś. Młodych wyjechałem z miasta. Teraz mam pracę,mieszkanie i 0 smogu. Nie chcę wracać do Olkusza[/quote]
…i krzyż Ci na drogę przyjacielu drogi.
Ja tu się urodziłem tu na tej ziemi moi przodkowie, którzy nie tkwili w żadnym układzie (PZPR) tu spoczywają i sam spocznę kiedyś obok nich. Moi potomkowie zaś odmienią oblicze ziemi, tej ziemi, bo nie tkwią również jak i my teraz współcześnie w żadnych wyklętych układach zamkniętych ani kastach nadzwyczajnie uprzywilejowanych co to za 10 tys się nie mogą utrzymać ledwie na prowincji.

abc
abc
7 lat temu

Nie ma się co dziwić. A tak przy okazji czy pracownice Wydziału Komunikacji w Olkuszu są dla klientów czy klient dla nich?

totakieproste
totakieproste
7 lat temu

Sam po 25 latach mieszkania na oś. Młodych wyjechałem z miasta. Teraz mam pracę,mieszkanie i 0 smogu. Nie chcę wracać do Olkusza

ola duża
ola duża
7 lat temu

Może włodarze miasta przyciągną kogoś do olkuskiej strefy aktywności gospodarczej? Coś się tam dzieje? ostatnio (dojeżdżam do pracy na śląsku niestety) zauważyłam że wykarczowali tam las….hehehe ale to pewnie właściciel skorzystał z dobrodziejstw ustawy o wycince drzew a nie jakaś inwestycja…… Prawda jest taka że urzędnicy miejscy nawet nie potrafią zorganizować parkingów dla dojeżdżających do centrum pod busy mieszkańców którzy muszą ponad 3h spędzać w drodze do pracy. Jak na razie to powstają w Olkuszu ale wyłącznie sklepy sieciowe i markety…… BTW za coś chyba pieniądze biorą urzędnicy?

socjolog
socjolog
7 lat temu

To co się dzieje w Olkuszu jest charakterystyczne dla wielu małych miasteczek w Polsce i nie jest jakimś nadzwyczajnym zjawiskiem.Jedne miejscowości rozwijają się,natomiast inne ulegają stopniowej degradacji.Dla Olkusza zresztą to nic nowego. Miał już swoje lata świetności, kiedy działało tu górnictwo kruszcowe.Później następował stopniowy upadek.Trend ten zmieniły inwestycje Austriaka Petera Westena w postaci fabryk w Olkuszu i jego okolicach.Po wojnie rozwinęto działalność fabryki naczyń i stworzono kilka innych zakładów pracy,w tym ZGH „Bolesław”,które poprzez nowe miejsca pracy dawały poczucie stabilizacji,a co za tym idzie wzrost populacyjny.Konfrontacja z nowymi uwarunkowaniami ustrojowymi oraz brak odpowiednich miejscowych kadr zarządzających nie potrafiących doprowadzić do powstania inwestycji zastępujących tak chętnie likwidowane ongiś zakłady pracy powoduje kolejną stopniową i chyba już ostateczną degradację miasta i sprowadzenie go do roli podrzędnego ośrodka administracyjnego dla starzejących się mieszkańców.Brak stabilizacji życiowej i ciągła obawa o przyszłość charakterystyczna dla neoliberalizmu jest najbardziej skutecznym środkiem antykoncepcyjnym w rozwarstwionym społeczeństwie XXI wieku.Bogaci są za wygodni by mieć dużo dzieci, a biedacy nie są już na tyle głupi,by mnożyć się jak króliki.

rak biurokracji
rak biurokracji
7 lat temu

Wiecie dlaczego młodzi ludzie po szkole wyjeżdżają ?
Prosty przykład: młody człowiek nie ma szans dostać pracy w urzędzie….bo żeby dostać pracę w urzędzie trzeba spełnić warunek konkursowy doświadczenie: minimum 5 lat pracy w administracji publicznej lub na kierowniczym stanowisku….i tu koło się zamyka…ten warunek jest w stanie spełnić tylko ktoś po 40-stce a nie młody 26 letni magister nawet jeśli ukończył super studia i zna 3 języki obce …taki magister jesli ma znajomości to może się załapać co najwyżej na staż z urzędu pracy w wysokości 850zł 😆 😀

P X T
P X T
7 lat temu

Przez lata tą utartą mantrą (Olkusz to dziura, grajdoł) sami Olkuszanie zaczarowali już tę rzeczywistość. Ciągłe jej powtarzanie powoduje tworzenie na mózgach bruzd, które utwierdzają w przekonaniu, że to tylko teoretyczna gmina czyli h… d… i kamieni kupa. Umysły przekonane do tej rzeczywistości uwierzyły że tak musi być, inaczej się nie da, a wszystko zależy od umysłów właśnie. Tak więc gdy lokalny patriotyzm w gruzach niewiele można zaradzić. Każdy w przekonaniu że nic się nie da z opadniętymi rękoma obserwuje niemoc innych, która się udziela jak ziewanie. Dodatkowym czynnikiem zniechęcającym jest ten beton układów niczym płyta grobowca pod którą kłębi się robactwo i śmierdzi zgnilizną.

olkuszanka2222
olkuszanka2222
7 lat temu

Zacznijmy od podstawy
– Olkusz jest świetnie uwarunkowany geograficznie mamy blisko do Krakowa i na Śląsk trochę- nie wykorzystany potencjał
– Praca której nie ma. Wielu młodych ludzi studiuje poza miastem i w Krakowie czy Katowicach znajduje pracę więc nie mają do czego wracać. W Olkuszu trzeba mieć naprawdę plecy aby coś znaleźć.U nas jak szybko się coś otworzy to szybko upada. Chyba trzeba być farmaceutą tego mamy dostatek 🙂 A dwa umowy czasowe i ciagle przedłużane nie ma nic stałego co pozwoliło by chociaż na kredyt
– Mieszkania zarobki są jakie są a z reguły liche i to nie tylko u nas w Olkuszu. Za co taki młody człowiek ma opłacić media mieszkanie nie mówiąc o jego kupnie bo to nie realne chcąc pracować tylko w Polsce. Więc mamy super wybór albo mieszkać z rodzicami albo wyjechać do większego miasta.
-zarobki jak już wspomniałam mamy zbyt niskie za 1400 miesięcznie to opłace tylko mieszkanie a co z mediami żywnością a nie daj Boże jak przyjdzie choroba.
– Leczenie no właśnie mamy piękny nowy szpital no mamy tylko by się do lekarza w naszym mieście gdzieś dostać trzeba mieć szczęscie a i tak na badania specjalistyczne czy zabiegi odsyłają do Krakowa lub Katowic więc lepiej mieszkać już w tych miastach zawsze to oszczędność.

kolo
kolo
7 lat temu

[quote name=”wyuczony”][quote name=”al”]Niestety z roku na rok jest coraz gorzej. Nie ma pracy dla młodych tutaj. Ci co pojechali na studia już nie wracają bo i po co i do czego.[/quote]

Na jakie studia !. Zasuwa taki w pubie, na wekend na „studia” – po nich pracy w tym kierunku nie znajdzie. I jak już „wyuczony” inzinier to na budowę do Niemiec lub Anglii. W naszej mieścinie dla wszystkich pracy nie starczy. I tak był zawsze tylko wy młodzi tego nie pamiętacie. A po drugie to wam się tak naprawdę nie chce pracować. Do 30-tki wałęsacie się jak „bezpańskie psy” i tylko narzekacie.[/quote]
Zluzuj rajstopy bo ci żyłka pęknie!

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
7 lat temu

[quote name=”Hmm, dumam”][quote name=”al”]Niestety z roku na rok jest coraz gorzej. Nie ma pracy dla młodych tutaj. Ci co pojechali na studia już nie wracają bo i po co i do czego.[/quote]
A bo se wybieramy takich emerytów bez wizji i pomysłu na miasto.[/quote]

Młodzi potrafią myśleć, wyciągać wnioski. Niestety na tym kończą się ich osiągnięcia. Mając takie możliwości płyną leniwym nurtem olkuskich, „emeryckich układów” lub emigrują bo tak najłatwiej poprawić swój byt. Nikt z młodych, którzy tu zostali nie kwapi się do zakasania rękawów i wzięcia odpowiedzialności za przyszłość miasta. Nie chce im się nawet iść do wyborów i głosować na młodych, którzy próbują cokolwiek zrobić. Olkusz to grajdoł, w którym za parawanem frazesów funkcjonują dobrze ustawieni. Wyludnianie się naszego miasta będzie się pogłębiać. Olkuskie samorządy to gra pozorów, mydlenie oczu i bajka dla naiwnych.

wyuczony
wyuczony
7 lat temu

[quote name=”al”]Niestety z roku na rok jest coraz gorzej. Nie ma pracy dla młodych tutaj. Ci co pojechali na studia już nie wracają bo i po co i do czego.[/quote]

Na jakie studia !. Zasuwa taki w pubie, na wekend na „studia” – po nich pracy w tym kierunku nie znajdzie. I jak już „wyuczony” inzinier to na budowę do Niemiec lub Anglii. W naszej mieścinie dla wszystkich pracy nie starczy. I tak był zawsze tylko wy młodzi tego nie pamiętacie. A po drugie to wam się tak naprawdę nie chce pracować. Do 30-tki wałęsacie się jak „bezpańskie psy” i tylko narzekacie.

Justen Pasza
Justen Pasza
7 lat temu

[quote name=”Hmm, dumam”][quote name=”al”]Niestety z roku na rok jest coraz gorzej. Nie ma pracy dla młodych tutaj. Ci co pojechali na studia już nie wracają bo i po co i do czego.[/quote]
A bo se wybieramy takich emerytów bez wizji i pomysłu na miasto.[/quote]

Wybieramy, bo tak wyborcy chcą. Przekonasz ich do siebie w 2018, to wybiorą ciebie młodego byczka Fernando, który przez 4 lata będzie się puszył i kadencja zleci.

Hmm, dumam
Hmm, dumam
7 lat temu

[quote name=”al”]Niestety z roku na rok jest coraz gorzej. Nie ma pracy dla młodych tutaj. Ci co pojechali na studia już nie wracają bo i po co i do czego.[/quote]
A bo se wybieramy takich emerytów bez wizji i pomysłu na miasto.

emigrant
emigrant
7 lat temu

Spotkałem 3 młodych kolegów którzy wyjechali do Anglii i gdy zapytałem ich kiedy wracają to wiecie co odpowiedzieli?

„Nigdy. Po co tu wracać? W Anglii mam tysiąc funtów (5 000 zł) z czego oszczędzę co miesiąc 600F czyli 3000zł, i pracuję w miłej atmosferze ,ludzie się do siebie uśmiechają bo tam każdy jest równy nieważne czy szef,czy sprzątaczka czy arab czy Polak każdy ma w sobie luz i się cieszy życiem, obcy człowiek na ulicy życzliwie pyta Cię „co u Ciebie” a tutaj w Olkuszu to nawet jeśli znajdę do robotę to tylko po znajomości i po studiach będę pomiatany w stresie przez prywaciarza wyzyskiwacza za 1600zł + nadgodziny nie płatne a ludzie patrzą na siebie wilkiem,jak krzywo spojrzysz to mnie prywaciarz zwolni i jest wyścig szczurów a każdy patrzy na drugiego spode łba i jeden drugiemu zazdrości „

Pozdrawiam was umęczony ludu pracujący miast i wsi za marne grosze tyrający na prywaciarzy 😆 😀 😆

al
al
7 lat temu

Niestety z roku na rok jest coraz gorzej. Nie ma pracy dla młodych tutaj. Ci co pojechali na studia już nie wracają bo i po co i do czego.

kolo
kolo
7 lat temu

A ja .myślę że jest o wie wiekszy odpływ mieszkańców. Duzo ludzi wyjechało ale jest dalej zamedowana zeby dokumentow nie wymieniać. Ja tak mam. 5 lat nie mieszkam w Olkuszu, a jestem zamedowany. Mieszam pod Krakowem i wiem z własnego przykladu gdy przyjadę do rodzicow, to 40-50% mieszkańców ulicy wyprowadzilo sie. Olkusz z dnia na dzień staje sie wieksza dziurą, a jak zamkną kopalnie , to bedzie jak w Walbrzychu w latach 90. Żal mi tego miasta – wychowałem się tu i spędziłem cudowne chwile. Niestety przechodzac sie po miescie ma się tylko wspomnienia. Kiedys to miasto żyło – wystarczy popatrzeć teraz na dworzec.

Bady
Bady
7 lat temu

W artykule nie ma nic odkrywczego, tj. ludzie mieszkają tam gdzie jest praca. Dojeżdżanie jest tylko fazą przejściową. Na całym świecie rozwój miast był związany z rynkiem pracy, więc czemu się wszyscy dziwią że ilość mieszkańców powiatu gwałtownie maleje. Nie ma już szans na zmianę trendu dlatego że wszystkie dotychczasowe władze samorządowe nie miały pojęcia o rozwoju i za grosz wizji oraz przedsiębiorczości. Pierwszym błędem było „zapisanie” powiatu olkuskiego do woj. małopolskiego. Większość ościennych powiatów z wsch. części woj. śląskiego stoi o niebo lepiej z rynkiem pracy niż olkuski. Druga sprawa nikt nie miał wizji żeby zadbać o zrównoważenie ubytku miejsc pracy po upadłych dużych zakładach pracy. Większość sprawnie działających samorządów posiada na swoim terenie strefy ekonomiczne, w których zostały zainwestowane dziesiątki, setki mln złotych, powstało setki a w większości przypadków tysiące miejsc pracy. W Olkuszu największym pracodawcą są instytucje samorządowe /etaty urzędnicze/ Nikt nie wykorzystał położenia Olkusza pomiędzy dwiema dużymi aglomeracjami, dobrego skomunikowania /drogi, kolej itp/. Żaden deweloper nie zainwestuje grosza w takiej sytuacji demograficznej w jakiej jest Olkusz. Rynek wtórny „zjada” ceny. Tak więc czas na dobrą zmianę minął w latach 90-tych a w najlepszym wypadku tuż o wejściu do Unii.

madam
madam
7 lat temu

Gdyby w Olkuszu powstawały nowe mieszkania albo osiedla domów jednorodzinnych, to zauważylibyśmy napływ ludzi. Tutaj jest problem…

theon
theon
7 lat temu

Ot, ciekawość jak wraz ze zmniejszaniem się liczby mieszkańców rośnie ilość etatów w samorządowej biurokracji ? :-*

Bard
Bard
7 lat temu

Czego się dziwić? Miasto w żadnym stopniu nie jest atrakcyjne. Brudne, śmierdzące, najdroższa woda w małopolsce na dodatek cuchnąca chlorem. Rosnąca przestępczość, etc. Na przestrzeni kilku lat widać gołym okiem ile ludzi opuściło to miasto. Niedługo będą żyć tam sami emeryci, młodzież szkolna i miłośnicy mocnych trunków spod żabki i lewiatana.

ZMN
ZMN
7 lat temu

[quote name=”llll”]Ja sie wprowadziłem. Kupiłem sobie mieszkanie bo tanśze o ponad połowe niz w Krakowie. A dojazd do roboty w Krakowie czy Katowicach całkiem OK. Do godziny. Mieszkając np w Krakowie na końcu miasta do oklic centrum też dojzadł trwał godzine bo korki. No i mniej smrodu. Polecam[/quote]
Prawdą jest co piszesz,jeśli założyć ,że pracujesz na skraju KRK,czy KAT,bo do centrum tych miast zajmie Tobie tyle samo czasu.
Czyli ,mieszkając w OLK,dojeżdzasz do pracy znacznie dłużej.
ps.A do szkoły gdzie dzieci posyłasz?

Młody
Młody
7 lat temu

„Odpływ ludności uplasował się zaś na poziomie – 12,95.”

A niedługo ta fala w tsunami się przemieni bo przecież w ostatnich latach Olkusz swoją przyszłość w seniorach upatruje …

llll
llll
7 lat temu

Ja sie wprowadziłem. Kupiłem sobie mieszkanie bo tanśze o ponad połowe niz w Krakowie. A dojazd do roboty w Krakowie czy Katowicach całkiem OK. Do godziny. Mieszkając np w Krakowie na końcu miasta do oklic centrum też dojzadł trwał godzine bo korki. No i mniej smrodu. Polecam

Hmm, dumam
Hmm, dumam
7 lat temu

5 osób na 1000 mieszkańców to pół procenta rocznie. Czyli za kadencji burmistrza to 2% mieszkańców mniej tylko poprzez emigrację. Brawo władza. I choćbyście robili strefę na strefie to nie zrównacie się z Trzyciążem. To jest olkuska polityka…

pavv
pavv
7 lat temu

Znam przynajmniej 10 osób które wyjechały na stałe do Anglii, Niemiec czy Włoch, a nie znam nikogo kto by się przeprowadził do Olkusza/