Powiat Olkuski może pochwalić się tytułem „Małopolskiego Samorządu Równych Szans”. To efekt zrealizowania siedmioletniego projektu skierowanego do osób niepełnosprawnych. Wyróżnienie w kategorii działań gminnych otrzymały Klucze.

 

Kapituła konkursu pod kierownictwem Wioletty Wilimskiej, dyrektor Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, oceniała projekty realizowane przez samorządy na rzecz osób niepełnosprawnych. Główna nagroda przypadła naszemu powiatowi za „Utworzenie w powiecie olkuskim lokalnej, kompleksowej sieci oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnych intelektualnie”. Projekt, zainicjowany i realizowany w latach 2005 – 11  przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Olkuszu, współfinansowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i Powiat Olkuski.

Na czym poległa jego realizacja? – Dla osób z problemami psychicznymi został uruchomiony punkt konsultacyjny. Prowadzone były także kluby integracyjne, zajęcia z reaktywacji i reintegracji zawodowej, zajęcia praktyczno – terapeutyczne z rękodzielnictwa. Zorganizowaliśmy wiele spotkań, wycieczek, konkursów oraz integracyjnych imprez sportowo – artystycznych. Osoby niepełnosprawne psychicznie mogły sprawdzić swoje umiejętności u lokalnych pracodawców, gdzie utworzono bezpieczne treningowe miejsca pracy. Pracodawcy i rodziny uczestników programu przeszły szkolenia – opowiada dyrektor ŚDS – Anna Kwaśniewska.
 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ina
ina
10 lat temu

jaka szkoda, że hasło „równych szans” w powiecie nie dotyczy szkół