lipa2

Prawie stuletnia lipa na olkuskim Skwerze stała się przedmiotem sporu specjalistów od zieleni dwóch urzędów – Starostwa Powiatowego w Olkuszu i Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, a ponadto wywołała dyskusję wśród mieszkańców. W pojawiających się komentarzach przeważała opinia, że tak wartościowego okazu nie można wyciąć, uprzednio nie podejmując kroków dla jego ratowania.

Jak pisaliśmy miesiąc temu, pierwsza z instytucji nie zgodziła się na wycięcie leciwego drzewa, o które prosił magistrat. Specjalnie powołana w Starostwie komisja oceniła, że drzewo należy ratować, a nie od razu wycinać. Urzędnicy mogli odwołać się od decyzji Starostwa Powiatowego, ale nie zrobili tego. Zwrócili się do powiatu, żeby w takim razie współfinansował ratowanie rośliny, skoro w ich opinii należy je ratować. Potrzebna kwota to około 7 tysięcy zł, z czego 3 tysiące miałby dołożyć powiat.  
    
Lipa w centralnym punkcie Skweru jest okazem wyjątkowo pięknym i co do tego panuje wśród urzędników pełna zgoda. Różnią się jednak plany dotyczące jej przyszłości. Magistrat uznał, że częściowo rozszczepione drzewo stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i w przypadku wichury mogłoby dojść do tragedii. Zaproponował, aby drzewo ściąć. Mniej radykalne kroki zaleciło Starostwo i zaproponowało, aby spróbować temu pięknemu drzewu pomóc, a konkretnie koronę drzewa spiąć odpowiednimi klamrami lub pasami tak, aby uniemożliwić całkowite rozszczepienie się konarów i pnia. Specjaliści z zakresu leśnictwa uważają, że pewne zabiegi pielęgnacyjne powinny były zostać podjęte dużo wcześniej, ale sprawa została przez urzędników przespana.

Jak udało nam się dowiedzieć, do Starostwa Powiatowego wpłynęło pismo burmistrza Olkusza Dariusza Rzepki z prośbą o udzielenie pomocy finansowej w celu pokrycia kosztów niezbędnych do wykonania zabezpieczeń lipy rosnącej przy ul. Skwer w Olkuszu. Wicestarosta Paweł Piasny zapowiedział, że dołoży wszelkich starań, żeby gminie w tym zakresie pomóc. – Powiat w swoim budżecie dysponuje tzw. pieniędzmi zielonymi, których przeznaczenie jest jasno określone. Ich wydatkowanie może być skierowane tylko i wyłącznie na działania związane z ochroną środowiska. Nie można ich użyć na żaden inny cel. Po przeanalizowaniu wniosku zarząd powiatu przychylił się do prośby burmistrza i wyraził zgodę na współfinansowanie prac związanych z ratowaniem tego drzewa – tłumaczy olkuski wicestarosta. Zgodnie z obowiązującym prawem został przygotowany projekt uchwały, który będzie procedowany na najbliższej sesji. Zatem ostateczne zdanie na temat tego, czy powiat przekaże gminie Olkusz 3 tys. zł na ratowanie lipy, należeć będzie do powiatowych radnych.

Czytaj również nasz poprzedni tekst: Wyciąć lipę, czy nie wyciąć?

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze