Bukowno

Maria Kocot jest pracownikiem naukowym i wykładowcą wyższych uczelni. Przede wszystkim jest jednak pisarką. Ma na swoim koncie dwie świetnie sprzedające się książki. Jak sama mówi, większość jej literackich pomysłów zrodziło się w naszej okolicy. Chociaż pisarka pochodzi z Bytomia, to niemalże połowę roku spędza w Bukownie. Tam też głównie, w przydomowym ogrodzie, powstają jej utwory.

Maria Kocot jest doktorem nauk ekonomicznych i wykładowcą wyższych uczelni. Jej ogromną pasją jest jednak pisanie. Oprócz naukowych artykułów, z powodzeniem tworzy bowiem prozę. Jest laureatką wielu prestiżowych, ogólnopolskich konkursów literackich. – W szkole miałam szóstkę z języka polskiego. Czytałam wiele książek i lubiłam pisać – opowiada nasza rozmówczyni. Zamiast filologii polskiej wybrała jednak ekonomię. W 2009 roku obroniła doktorat. Obecnie jest wykładowcą Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Pomimo natłoku prywatnych i służbowych obowiązków, nasza bohaterka nigdy nie zerwała ze swoimi zainteresowaniami. – Przez lata pisałam różne opowiadania. Na początku do przysłowiowej „szuflady”. Później zaczęłam wysyłać je na konkursy literackie – mówi Maria Kocot. Jej twórczość szybko zaczęła zdobywać uznanie wśród jurorów, co zaowocowało wieloma nagrodami. Najlepsze opowiadania opublikowane zostały w debiutanckiej książce „Popiół i róże”.

Jak sama mówi, większość jej prozy zrodziło w Bukownie, gdzie trafiła dzięki mężowi. Tam też wraz z rodziną spędza każdą wolną chwilę oraz letnie miesiące. – Pochodzę z Bytomia i tam  chodzą do szkoły nasze dzieci. Mniej więcej połowę roku spędzamy jednak w Bukownie. Urok tego miasta daje mi sporo inspiracji. Ponieważ mój mąż pochodzi z Bukowna, to miasto jest mi wyjątkowo bliskie – podkreśla pisarka. Jedno z jej opowiadań, noszące tytuł „Nad Sztołą” zajęło w zeszłym roku II miejsce w konkursie literackim im. Władysława Reymonta.

Historie przedstawione w jej utworach, osadzone są w mrokach drugiej wojny światowej. Autorka opowiada w nich o dramatycznych losach ludzi rzuconych w wir wojennej zawieruchy. Taka narracja przypadła do gustu wielu czytelnikom, którzy pokochali jej powieść „Grzesznicy”. Obecnie dr Kocot, pracując równolegle nad artykułami z zakresu ekonomii, kończy prace nad kolejną powieścią literacką. Jesienią do księgarni trafi książka pod tytułem „Lokator”.

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze