Powiat

Dziennik „Rzeczpospolita” opublikował w grudniu ubiegłego roku coroczne zestawienie najlepiej prosperujących firm w naszym kraju. Na „Liście 2000” znalazło się 6 przedsiębiorstw z terenu naszego powiatu. Sprawdziliśmy, jak przedstawiają się ich wyniki finansowe w czasie „pandemicznego” kryzysu.

Dziennik „Rzeczpospolita” od 2002 r. publikuje zestawienie „Lista 2000”, prezentujące największe przedsiębiorstwa w kraju pod względem wygenerowanych przychodów. Źródłem większości zaprezentowanych w nim informacji są polskie i zagraniczne sprawozdania finansowe, jawne rejestry oraz badania ankietowe. Najnowszy ranking, opublikowany w grudniu ubiegłego roku, obejmuje dane za 2020 rok. Z analizy zestawienia wynika, że przychody firm w badanym okresie wyniosły ponad 2,66 bln zł, czyli o 1,23 proc. więcej niż w roku wcześniejszym.

Jak zauważają autorzy publikacji, pandemia spowodowała pierwszy w dziejach kryzys, podczas którego wzrosła konsumpcja przy jednoczesnym spadku produkcji.– Tarcze antykryzysowe spowodowały wzrost inflacji, co jest wielkim wyzwaniem. Jednocześnie pandemia daje też paradoksalnie wiele szans. Widać to po zmianach na rynku pracy i spodziewanym przenoszeniu produkcji z Azji do Europy, na czym Polska może zyskać – czytamy we wnioskach z raportu.

Sytuacja związana z koronawirusem zmieniła zachowania konsumentów i sprawiła, że wiele branż zostało zmuszonych do przestawiania się na sprzedaż niemal wyłącznie przez Internet. – Pandemia była i nadal jest sytuacją zupełnie bezprecedensową. Dlatego trudno było walczyć ze zjawiskiem o tak ogromnych skutkach, do którego nikt nie był przygotowany. Biorąc pod uwagę wielomiesięczne lockdowny, klientów unikających wychodzenia z domu oraz ogromne kłopoty z łańcuchami dostaw, można uznać za sukces to, w jaki sposób biznes poradził sobie z tak wieloma kłopotami — komentują wyniki rankingu jego autorzy.

A jak przedstawia się sytuacja w największych firmach z terenu naszego powiatu? W najnowszym rankingu „Rzeczpospolitej” najwyżej z naszej okolicy uplasowały się Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław”. Przedsiębiorstwo zajmujące się przetwórstwem rud cynku i ołowiu może pochwalić się przychodami ze sprzedaży na poziomie ponad 1,8 mld zł i wynikiem netto wynoszącym ponad 135 mln zł zysku. W stosunku do 2019 r. firma spadła z 233 na 254 miejsce.

Velvet Care z Klucz, czołowy producent artykułów branży higienicznej, może pochwalić się sprzedażą na poziomie 688 mln zł i zyskiem przekraczającym 110 mln zł. Dzięki temu spółka awansowała z 935 na 782 pozycję. Spółka SumiRiko Poland sp. z o.o. z Wolbromia, zajmująca się produkcją elementów gumowych dla branży motoryzacyjnej, zanotowała w zeszłym roku przychody na poziomie 369 mln zł. Przełożyło się to na wynik finansowy na poziomie 11 mln zł „pod kreską” i spadkiem z 1375 pozycji na miejsce numer 1515.

Pod numerem 1577 znaleźć możemy Zakłady Kablowe Bitner sp. z o.o., które swoją produkcję prowadzą w Trzyciążu. Z danych zebranych przez twórców rankingu wynika, że ubiegłoroczne przychody wyniosły w przypadku tego przedsiębiorstwa ponad 351 mln zł. Zysk netto uplasował się na poziomie ponad 1,4 mln zł. Dzięki temu firma ta awansowała w ciągu roku z miejsca numer 1883.

Kolejnym przedsiębiorstwem z terenu  naszego powiatu, które zostało ujęte w zestawieniu, jest IMI International sp. z o.o. z Olewina. Obroty firmy zajmującej się projektowaniem i produkcją technologii związanych z hydrauliką wyniosły w zeszłym roku 328 mln zł, co przełożyło się na zysk w postaci prawie 19,7 mln zł. Na „Liście 2000” spółka zajęła miejsce numer 1677. Rok wcześniej była to zaś pozycja numer 1916. Na miejscu 1710 (awans z pozycji numer 1767) sklasyfikowano zakład Schneider Electric Industries Polska sp. z o.o. z Bukowna. Obroty producenta wyłączników aparatury niskich napięć wyceniono na niespełna 321 mln zł. Zysk netto spółki wyniósł zaś ponad 4,7 mln zł.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze