Olkusz

W minioną sobotę, 2 lipca 2022 r., w sołectwie Zederman odbyła się biesiada „Zederman na ludowo” zorganizowana przez Stowarzyszenie „Zederman”, wspierane przez druhów Ochotniczej Straży Pożarnej. W trakcie imprezy na scenie wystąpiła m.in. grupa „Małe Zedermianki”.

Przybliżenie kultury ludowej oraz integracja mieszkańców z lokalnymi zespołami – to główne cele, jakie przyświecają organizatorom imprez takich jak ta, która odbyła się w minioną sobotę w Zedermanie. Biesiada zgromadziła zarówno wielu mieszkańców okolicznych sołectw, jak i znamienitych gości, wśród których znaleźli się m.in.: samorządowcy, pracownicy oświaty i przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń. Nie zabrakło przemówień i wystąpień nadających wydarzeniu podniosłą rangę. W tym dniu najważniejsza była jednak dobra zabawa w rodzinnej atmosferze.

Jako pierwsza na scenie zaprezentowała się grupa „Małe Zedermianki”, czyli zespół folklorystyczny działający obecnie przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zedermanie pod patronatem Stowarzyszenia „Zederman”. W latach 90-tych cieszył się on ogromną popularnością wśród lokalnej społeczności. Niestety, reforma oświaty wprowadzona pod koniec lat 90-tych spowodowała, że w szeregach zespołu zabrakło starszej młodzieży, która stanowiła jego główny trzon.

Reaktywacja „Małych Zedermianek” nastąpiła w 2019 roku dzięki projektowi realizowanemu w ramach III edycji Budżetu Województwa Małopolskiego. Zespół obecnie skupia w swoich szeregach 30 uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zedermanie, w tym 7 osób grających na instrumentach takich jak: trąbka, obój, dwa akordeony, saksofon, wiolonczela i skrzypce.

„Małe Zedermianki” nie były jednak jedyną atrakcją imprezy. Tego dnia swój talent zaprezentowali również członkowie zespołu „Hajduki” z Oświęcimia, posiadającego w swoim repertuarze wiele narodowych i regionalnych pieni oraz tańców. Na scenie nie mogło również zabraknąć Zespołu „TESAMEE” z Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach, który już od 10 lat uczestniczy w licznych uroczystościach lokalnych, prezentując swój różnorodny repertuar.

Biesiada była również doskonałym momentem do rozdawania różnorakich nagród w konkurach plastycznych i fotograficznych. Upominki dla przedszkolaków i uczniów szkoły z Zedermanana  wręczone zostały przez gości specjalnych wydarzania. Ostatnim elementem imprezy była dyskoteka prowadzona przez DJ Bacę z formacji Sosen Group.

Ta plenerowa impreza była elementem projektu „Zederman na ludowo”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz. Patronat medialny objął Przegląd Olkuski.

W sobotę, 2 lipca 2022 r., w sołectwie Zederman odbyła się biesiada „Zederman na ludowo" zorganizowana przez Stowarzyszenie „Zederman", wspierane przez druhów Ochotniczej Straży Pożarnej. W trakcie imprezy na scenie wystąpiła m.in. grupa „Małe Zedermianki".
Zdjęcia: A.N.Q.A.
« 2 z 2 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze