Już po raz drugi w ręce ludzi o wielkich sercach powędrowały nagrody Cordis Nobilis, które po werdykcie kapituły konkursowej wręcza burmistrz Miasta i Gminy Olkusz. Statuetki i dyplomy lub wyróżnienia przyznano w tym roku siedmiu osobom i dwóm stowarzyszeniom w pięciu kategoriach: organizacja, filantrop, wolontariusz, nauczyciel i osoba. W kategorii organizacja, w ramach której jurorzy oceniają organizacje pozarządowe za najbardziej wartościowe przedsięwzięcia służące lokalnej ludności, nagrodę zdobyło Stowarzyszenie na Rzecz Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej „Wszyscy dla Wszystkich”, którego prezesem jest Barbara Orkisz.

Oprócz statuetki stowarzyszenie otrzymało również nagrodę rzeczową w postaci laptopa i drukarki.  Wyróżnienie w tej kategorii przyznano Stowarzyszeniu Dobroczynnemu „Res Sacra Miser” za akcję SOS dla Szczurowej, w której partnerami byli: Przegląd Olkuski i PSS Społem. W kategorii filantrop bezkonkurencyjna była Alina Ratusińska, której statuetkę przyniosło wieloletnie wspieranie studentów. Wyróżnieniem w tej kategorii uhonorowano Barbarę i Stanisława Paciejów za ciągłe i systematyczne finansowanie niezliczonej ilości inicjatyw. Laureatką Szlachetnego Serca w kategorii wolontariusz została Magdalena Bulwa, działająca od lat w stowarzyszeniu „Wszyscy dla Wszystkich”. Nagrodę Cordis Nobilis w kategorii nauczyciel otrzymała polonistka z Zespołu Szkół Nr 3 – Grażyna Wącław. Specjalne wyróżnienie od kapituły konkursu otrzymał Wiktor Burakowski, kustosz pamięci polsko-włoskiej historii. Najważniejszą kategorią Cordis Nobilis jest ta przyznawana osobom.  W tym roku powędrowała ona do dwóch mężczyzn, których drogi kiedyś się spotkały i już wspólnie kontynuowali pracę na rzecz potrzebujących. Zbigniew Pasierbiński i Tadeusz Gumółka, tegoroczni laureaci Cordis Nobilis, nie ukrywali wzruszenia wywołanego przez to honorowe wyróżnienie. 

– Najcenniejszym skarbem naszego miasta są osoby, które potrafią dostrzec problemy innych i im pomóc. Dzięki tym ludziom nikt, kto potrzebuje pomocy, nie zostaje sam. Zachowują ślady naszej historii, wzbogacają nasze życie kulturalne i sportowe. Na ich pomoc materialną mogą liczyć osoby najbardziej potrzebujące – mówi burmistrz Olkusza, Dariusz Rzepka, inicjator nagrody. Laureatów nagrody spośród nadesłanych zgłoszeń wyłania kapituła, w skład której wchodzą przedstawicie różnych środowisk. Bardzo często zgłaszane są osoby, których skromność nie pozwala na obnoszenie się ze swoimi dokonaniami. – Bardzo często ta praca na rzecz innych jest wykonywana bez rozgłosu, nie w świetle jupiterów – zauważa gospodarz miasta.

Honorowym gościem na tej uroczystości był wójt gminy Szczurowa. – Chciałem osobiście podziękować wszystkim mieszkańcom i inicjatorom akcji pomocy dla poszkodowanych przez powódź. Przyjechaliście do nas jako pierwsi i przywieźliście ogromną pomoc nie tylko finansową. Dla ludzi, którym woda zabrała wszystko, ważne było wasze zainteresowanie, dobre słowo otuchy. Jesteśmy ogromnie zobowiązani i wdzięczni – podkreślał Marian Zalewski. Jak mówi, na twarzach mieszkańców z najbardziej poszkodowanych terenów dopiero teraz zaczyna pojawiać się uśmiech. 

Galę rozdania nagród zakończyły koncert zespołu Tibi Tabo i bankiet na cześć wyróżnionych.

O nagrodzonych:

Stowarzyszenie na Rzecz Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej „Wszyscy dla Wszystkich” – Cordis Nobilis w kategorii organizacja

Jest jednym z najprężniej działających organizacji pozarządowych w Olkuszu. Kapituła nagrody podkreśliła szczególnie działalność tego stowarzyszenia na rzecz upowszechniania kultury i sztuki oraz prowadzenie Klubu Osiedlowego „Przyjaźń” na Osiedlu Pakuska. Klub stał się kulturalną enklawą, w której upust swojej twórczości dają znani artyści i początkujące talenty. Stowarzyszenie od siedmiu lat wspiera i promuje utalentowaną młodzież, która daje upust swoim umiejętnościom w postaci wierszy. We współpracy z TKT organizuje Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Scena Teatru w Walizce”, a od dwóch lat także Teatr dla Niepełnosprawnych. Wystawy, koncerty i wieczory tematyczne za każdym razem gromadzą oddaną widownię. Działania stowarzyszenia wspomaga rzesza wolontariuszy, którzy poświęcają swój wolny czas, aby pomagać innym.   

Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” – wyróżnienie w kategorii organizacja.

Ubiegłoroczny laureat Cordis Nobilis w tej edycji nagrody otrzymał wyróżnienie za akcję pomocy powodzianom ze Szczurowej, do której w krótkim czasie trafiło kilkanaście ciężarówek z darami. Ilość darów i pieniądze, które przekazywali mieszkańcy oraz prywatne firmy, przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów. Była to bez wątpienia największa akcja pomocy ostatnich lat zorganizowana na terenie gminy, a być może nawet powiatu. Umiejętności organizacyjne i szybkość działania sprawiły, że Olkusz dotarł z pomocą jako pierwszy. Największa partia darów trafiła w czerwcu do Woli Przemykowskiej, którą powódź nawiedziła aż trzy razy.

Alina Ratusińska – Cordis Nobilis w kategorii filantrop

Emerytowana sędzina, która od wielu lat przekazuje swoje oszczędności na program stypendialny dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych „Dla Najlepszych”, jaki organizuje Stoarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”. Dzięki jej ofiarności 20 absolwentów mogło podjąć studia w kraju i za granicą. Alina Ratusińska pokazała jak ważna jest pomoc dla młodych ludzi o niezwykłych zdolnościach, aby mogli zdobywać dalszą wiedzę.

Barbara i Stanisław Paciejowie – wyróżnienie w kategorii filantrop

Od wielu lat wspierają działalność niezliczonej ilości mieszkańców, organizacji pozarządowych i szkół. Nie skąpią grosza na organizację imprez sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych. Szczególną troską finansową otoczyli Państwową Szkołę Muzyczną I Stopnia w Olkuszu, dla której uczniów kupili specjalne stroje i wsparli prace remontowe w budynku szkoły. Przekazują pieniądze na organizację Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Olkuszu a także na „Darmową zupę” dla ubogich mieszkańców.

Magdalena Bulwa – Cordis Nobilis w kategorii wolontariusz

Od 6 lat pracuje jako wolontariuszka w Stowarzyszeniu „Wszyscy dla Wszystkich”. Swoją przygodę z tą formą pracy społecznej rozpoczęła jeszcze jako uczennica Gimnazjum nr 1 w Olkuszu. Była organizatorką koncertów charytatywnych, występowała w spektaklach teatralnych i kwestowała na rzecz Warsztatów Terapii Zajęciowej. Czynnie uczestniczy we wszystkich akcjach, jakie organizuje Stowarzyszenie. Teraz, jako uczennica Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu, angażuje się w organizowanie akcji charytatywnych. Dla rówieśników jest wzorem pracowitości, skromności i otwartości na drugiego człowieka.

Grażyna Wącław – Coris Nobilis w kategorii nauczyciel

Jest powszechnie cenionym pedagogiem, którego działalność znacznie wykracza poza zakres szkolnych obowiązków. Uczy języka polskiego w Zespole Szkół nr 3 w Olkuszu. Jest animatorką kultury, specjalistką i popularyzatorką teatru oraz edukacji regionalnej. Dewizą jej pracy zawodowej jest wychowywanie poprzez sztukę, literaturę i teatr, dzięki którym człowiek staje się bardziej wrażliwy otaczającą rzeczywistość. Jest członkiem Towarzystwa Kultury Teatralnej. Z wielkim oddaniem pełni rolę przewodnika po arkanach literatury i strażnika pięknej polszczyzny.

Wiktor Burakowski – wyróżnienie specjalne

W centrum jego działalności społecznej znalazło się partnerstwo włosko-polskie. Dzięki jego staraniom na Starym Cmentarzu zamontowano tablice upamiętniające polskich żołnierzy poległych   we Włoszech, poległych lub zesłanych na Sybir Włochów walczących o niepodległość Polski i Polaków z ochotniczego Batalionu Strzelców Olkuskich im. Francesco Nullo. Wiktor Burakowski w sposób szczególny dbał o zachowanie w pamięci olkuszan postaci Nullo, czemu wyraz dała renowacja jego pomniku i cykliczne uroczystości w Olkuszu i Krzykawce. Jest autorem wielu publikacji o polsko-włoskim braterstwie broni. 

Zbigniew Pasierbiński – Cordis Nobilis w kategorii osoba

Od 2000 roku organizuje akcję dożywiania najuboższych mieszkańców Olkusza. To on rozpoczął akcję „Darmowa zupa”, która jest zresztą prowadzona do dzisiaj. Zainicjował również wigilijne spotkania dla biednych i samotnych, w których uczestniczyło kilka tysięcy ludzi. Wspierał powstanie jadłodajni Caritas na ulicy Żuradzkiej. Dzięki zaangażowaniu i ogromnej pracy w ciągu 9 lat wydano 240 tysięcy gorących posiłków, będących w niejednej sytuacji ratunkiem od głodu i przemarznięcia. Nigdy nie odmawia pomocy tym, którzy jej w danej chwili potrzebują.

Tadeusz Gumółka – Cordis Nobilis w kategorii osoba

Społecznik z potrzeby serca. Przez trzy kadencje był radnym Rady Miejskiej Olkusza. Działał w harcerstwie i czynnie uczestniczył w budowaniu kościoła w parafii św. Maksymiliana Kolbe. Przy tej parafii uruchomił wkrótce punkt wydawania posiłków dla ubogich. Zdobywał jedzenie dla jadłodajni i płody rolne od okolicznych rolników. W 2005 roku zaangażował się w powstanie jadłodajni Caritasu. Aktywnie działa również w Kole Emerytów i Komitecie Budowy Pomnika Ofiar Komunizmu. 

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:14972}{joomplu:14978}{joomplu:14926}{joomplu:14945}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Therry Śmiałek
Therry Śmiałek
12 lat temu

[quote name=”Zniesmaczona”].
Najlepiej tę pomoc widać na rodzinie która od lat mieszka w zagrzybiałym i wyziębniętym mieszkaniu. Dosyć już tej URZĘDASOWEJ OBŁUDY!!! DOSYĆ TYCH NAGRÓD W SITWIE!!! DO ROBOTY URZĘDASY!!!
.[/quote]

Szkoda że mnie nie było wtedy w Olkuszu bo bym rozpędził to znudzone samonagradzające się towarzystwo!
.

Zniesmaczona
Zniesmaczona
12 lat temu

.
Najlepiej tę pomoc widać na rodzinie która od lat mieszka w zagrzybiałym i wyziębniętym mieszkaniu. Dosyć już tej URZĘDASOWEJ OBŁUDY!!! DOSYĆ TYCH NAGRÓD W SITWIE!!! DO ROBOTY URZĘDASY!!!
.

Robin Hood
Robin Hood
12 lat temu

[quote name=”Jakiś tam”]Za kilka lat a w Olkuszu zamieszkiwać będzie połowa odznaczonych, nagrodzonych.. Jednak czy właściwymi są kampanie organizowane za pieniądze podatników. No bo to jakieś dyplomy, winko, ciasteczka… A za wszystko trzeba płacić albo też szukać sponsorów[/quote]

Rzepka robi tylko to bo na niczym innym się nie zna. A Olkusz popada w ruinę 🙂

Jakiś tam
Jakiś tam
12 lat temu

Za kilka lat a w Olkuszu zamieszkiwać będzie połowa odznaczonych, nagrodzonych.. Jednak czy właściwymi są kampanie organizowane za pieniądze podatników. No bo to jakieś dyplomy, winko, ciasteczka… A za wszystko trzeba płacić albo też szukać sponsorów

Jakiś tam
Jakiś tam
12 lat temu

Za kilka lat a w Olkuszu zamieszkiwać będzie połowa odznaczonych, nagrodzonych.. Jednak czy właściwymi są kampanie organizowane za pieniądze podatników. No bo to jakieś dyplomy, winko, ciasteczka… A za wszystko trzeba płacić albo też szukać sponsorów

ATEISTA
ATEISTA
12 lat temu

katoliku obiektywny, my też mamy zamiar w centrum Olkusza z prywatnej inicjatywy i za prywatne pieniądze postawić pomnik poświęcony ofiarom pedofilii oraz inkwizycji. Ale nam się tak bardzo nie spieszy i nie zrobimy tego w tajemnicy przed mieszkańcami tylko najpierw sobie trochę o tym podyskutujemy 😆 .

ATEISTA
ATEISTA
12 lat temu

[quote name=”Katolik obiektywny”]… możnaby takich aktywnych ateistów nagrodzić jakim laptopem? A dlaczego by nie, to też są tacy sami ludzie jak my, katolicy?
.[/quote]

katoliku dobrze i mądrze piszesz, już cię lubię 😆

Katolik obiektywny
Katolik obiektywny
12 lat temu

.
Skoro Burmistrz jest taki hojny i oświecony to może by przekazał jakąś starą olkuską ruderę w centrum miasta na świetlicę dla ateistów? Z tego co tutaj czytam oni bardzo chętnie sobie taką ruderę wyremontują i będą się w niej spotykać. I wtedy za rok albo nawet wczesniej możnaby takich aktywnych ateistów nagrodzić jakim laptopem? A dlaczego by nie, to też są tacy sami ludzie jak my, katolicy?
.

trzy grosze
trzy grosze
12 lat temu

przekazanie mienia miasta caritasowi to też była prywata 😕

Deczko Zdziwiony
Deczko Zdziwiony
12 lat temu

Za aktywną pomoc i działanie należą się pochwały, to oczywiste. Mam tylko taką drobną uwagę. Niejaki Pan Jerzy Roś w odpowiedzi na ostrą krytykę kontrowersyjnego pomnika ofiar komunizmu stwierdził stanowczo, że pomnik powstaje za prywatne pieniądze i z prywatnej inicjatywy, i dlatego Olkuszanom mającym jakieś wąty nic do tego. No to bądźmy konsekwentni. Dlaczego burmistrz zawraca nam głowę jakimiś „prywatami” skoro to nie jest nasza, Olkuszan, sprawa?